E-Mail помош

Член од
12 ноември 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
здраво
работам на една страница и таму сакам да поставам еден дел каде посетителите би ми ги праќале нивните е-маил адреси. така што тие би требале да ми стигаат до мојата меил адреса.
Почнав вака
[FONT=&quot]<div>
[/FONT]
[FONT=&quot]<span class="ODGOVOR">E-mail adresa *</span>[/FONT]
[FONT=&quot]<input name="ctl00$ctl04$txtemail" type="text" id="ctl00_ctl04_txtemail" size="30" style="width:150px;" />[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]<div class="ODGOVOR"><input id="ctl00_ctl04_rsubscribe" type="radio" name="ctl00$ctl04$subscribe" value="rsubscribe" checked="checked" /><label for="ctl00_ctl04_rsubscribe">Upisi se</label><input id="ctl00_ctl04_runsubscribe" type="radio" name="ctl00$ctl04$subscribe" value="runsubscribe" /><label for="ctl00_ctl04_runsubscribe">Ispisi se</label></div>[/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]<input type="submit" name="ctl00$ctl04$btnsubscribe" value="Upisi se" id="ctl00_ctl04_btnsubscribe" class="ODGOVOR" />[/FONT]
[FONT=&quot]</div>[/FONT]

и заглавив. сега незнам каде да си ја записам мојата меил адреса како линк за вписаните адреси.
[FONT=&quot] [/FONT]
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ова чист хтмл ти е?
 
Член од
12 ноември 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
ova e edna vrsta na kontakt forma. jas uspeav da gi najdam poveke takvi, gi ima i poednostavni.
problem e vo toa sto nemozam da gi povrzam(odnosno zapisite da odat do moja e-mail strana), ova probuvam da go napravam na blogot megutuo problem e kade da se postavi mojata meili adresa pomegu site ovie kodovi.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Немам големо искуство со ова, сега учам на факс, ама Мистичен или Димитар можат гарант да ти помогнат со ова, пошто се занимаваат со вакви работи.
 

[Marko]

Мочко
Член од
21 октомври 2007
Мислења
143
Поени од реакции
2
Stiga Pomosh :)

Вака сеа, за да направиш тоа шо сакаш, ќе ти треба и сервер со PHP подршка и на серверот да има POP3, SMTP подршка конфигурирана во php.inf

Правиш еден фајл: config.php

Во него го впишуваш следниов код:
Код:
<?php
$to = "еmail@proba.com";
$sub = "Komentari od vashata veb strana";
?>
А во страната ( и таа PHP ) каде што сакаш да се појави формата
го внесуваш следниот код:

Код:
<?php
include ("config.php");
?>
<form action="contact.php" mehod="post">
Vashata email adresa:<br>
<input type="text" name="emailadresa" size="30">
<br>
Poraka: <br>
<textarea name="komentari" cols="50" rows="7"> </textarea>
<br>
<br>
<input type="submit" value="Isprati"> <input name="Reset" type="reset" value="Resetiraj">
</form>
<?php
if (isset($komentari)) {
$msg = $komentari;
$from = "Od: $emailadresa";
mail($to,$sub,$msg,$from);
echo "Vashata email adresa beshe ispratena";
}
?>
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Дечково кажува дека имал БЛОГ.

А не верувам дека некој блог би дозволил некој да си игра со неговиот SMTP сервер.

Кодот на Марко е сосема ок, само што му фали contact.php

м430-ка... значи вака: Ако користиш блог (овие од Он.Нет) не можеш да користиш испраќање на емаил. Ако користиш друг блог, МОЖЕБИ тие имаат дозволено таква работа (само дај ми пример од некој друг блог каде користат такво испраќање...)
 

[Marko]

Мочко
Член од
21 октомври 2007
Мислења
143
Поени од реакции
2
Дечково кажува дека имал БЛОГ.

А не верувам дека некој блог би дозволил некој да си игра со неговиот SMTP сервер.

Кодот на Марко е сосема ок, само што му фали contact.php

м430-ка... значи вака: Ако користиш блог (овие од Он.Нет) не можеш да користиш испраќање на емаил. Ако користиш друг блог, МОЖЕБИ тие имаат дозволено таква работа (само дај ми пример од некој друг блог каде користат такво испраќање...)
океј, од каде да знам јас, може си користи некој WordPress блог ( or other blogging software ), секако кодот кој го дадов може и да се искористи и за други XXX случаи :wink:

Поздрав :smir:
 
Член од
12 ноември 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
цел ден се мачам тоа да го направам на блог. Пробував во самиот пост, па водизјнот на блогот ама ништо, нешто не правам како треба. Инаку сето тоа пробувам да го направам на хрватскиот блог бидејки таму дозволуваат малку повеќе слобода.
тие php кодови на Марко ги прелистав преку гугл меѓутоа не ги разбирам, наидов и на HTML кодови за kon.forma али и со тие нисто. Онаа што ми успева е да добијам слика меѓутоа друго со поврзување ништо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom