Dynaudio монитори

Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Иако се знае дека станува збор за најдобрата марка на монитори сепак имам една дилема и се надевам дека некој што се разбира ќе ми помогне...кога би зборувале за Dynaudio BM5P покрај тоа што се доста скапи ме интересира дали вредат да ги купам по што најискрено највеќе ме буни тоа што не се многу големи,дали големината има врска со јачината на овие монитори ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Секако дека има, далеку подобар бас и длабочина на истиот ќе има ако драјверите се во поголема кутија.

Колку пари планираш да потрошиш, и за каква музика?
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Dynaudio се дефинитивно едни од најдобрите монитори со реално достапна цена, меѓутоа кој модел ќе го земеш зависи од големината на студиото/собата и дали ти е барем малку од малку акустично опремена. Тој модел погоре би бил доволен за продукција во мала соба, во спротивно BM6 или 15a, кој и да беше следниот модел...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Има еден доста голем downside, се надева дека знаеш дека овие монитори се пасивни, и дека ќе ти треба доста добро погодено појачало за да звучат како што треба, што е до мене јас би идел на BM5A или AdamA5/7X...сите 3 модели се активни, за деталност во микс т.е. вадење на најмалите грешки од истиот Adam е правиот избор, за подлабок бас импакт Dynaudio е подбар избор, значи зависи за каква музика.....
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Секако дека има, далеку подобар бас и длабочина на истиот ќе има ако драјверите се во поголема кутија.

Колку пари планираш да потрошиш, и за каква музика?
Па би дал до кај 1000 евра највеќе...за рап музика
--- надополнето: 8 август 2012 во 17:24 ---
Има еден доста голем downside, се надева дека знаеш дека овие монитори се пасивни, и дека ќе ти треба доста добро погодено појачало за да звучат како што треба, што е до мене јас би идел на BM5A или AdamA5/7X...сите 3 модели се активни, за деталност во микс т.е. вадење на најмалите грешки од истиот Adam е правиот избор, за подлабок бас импакт Dynaudio е подбар избор, значи зависи за каква музика.....
За рап музика ми е,мене ме чуди што се во толку мала кутија и се плашам да не ги земам па да се зезнам по што веќе кога ќе зимам нешто сакам тоа нешто да биде доста јако
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Па би дал до кај 1000 евра највеќе...за рап музика
--- надополнето: 8 август 2012 во 17:24 ---


За рап музика ми е,мене ме чуди што се во толку мала кутија и се плашам да не ги земам па да се зезнам по што веќе кога ќе зимам нешто сакам тоа нешто да биде доста јако
BM5A имаат моќен баз и инзворедни средни, солидни високи. Adam A7X има изворедни средни, високи, (рибон твитери) деталност, и ќе ја извадат секоја грешка од микс, ептен се аналитички, и се подобри за критично миксање, од друга страна ако басот е приоритет тогаш BM5A се подобар избор, но генерално A7X е подобар монитор.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
BM5A имаат моќен баз и инзворедни средни, солидни високи. Adam A7X има изворедни средни, високи, (рибон твитери) деталност, и ќе ја извадат секоја грешка од микс, ептен се аналитички, и се подобри за критично миксање, од друга страна ако басот е приоритет тогаш BM5A се подобар избор, но генерално A7X е подобар монитор.
Мене ми треба и за бас и за добар микс значи да ги има тие работи плус тоа да бидат гласни,едноставно да бидат за се добри мониторите
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Мене ми треба и за бас и за добар микс значи да ги има тие работи плус тоа да бидат гласни,едноставно да бидат за се добри мониторите
Јас би идел на Adam A7X :)


Твитерите (рибоните) и средните се многу подобри за мискање од BM5А, BM5A се подобри само за бас, т.е. импакт на истиот, но губат од поглед на динамика на бас...земи ги A7X, биди сигурен дека ќе ти се свиѓаат, јас имам A3x и деталноста која ја доловуваат не се споредува со ништо друго, за мискање - критична работа од Adam немаш подобра опција.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Јас би идел на Adam A7X :)


Твитерите (рибоните) и средните се многу подобри за мискање од BM5А, BM5A се подобри само за бас, т.е. импакт на истиот, но губат од поглед на динамика на бас...земи ги A7X, биди сигурен дека ќе ти се свиѓаат, јас имам A3x и деталноста која ја доловуваат не се споредува со ништо друго, за мискање - критична работа од Adam немаш подобра опција.

А за басот што го имаат А7X што можеш да ми кажеш по што јас воопшто ги немам чуено како звучат
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Види басот можда е малце помоќен на Dynaudio, ама рачунај дека не е финтата само да слушаш бас, т.е. јачина и толку, треба истиот да има динамика и фреквенциите да се делат, така да мислам дека A7X е подобар монитор, плус имаше некои проблеми со таа серија, каде што појачалото откажуваше и за да се поврати во функција, мораш да ги оптеретиш на максимална децибелажа за да проработи појачалото повторно, не викам дека тебе ќе ти се падне такви примероци ама имај си во предив, кај Adam вакви проблеми нема.

По 3 пати ти кажувам, за критична работа и миксови, A7X тепа без проблем......голем дел од полуларните Транс и Техно DJ-еи, прават миксови со A7X/A77X, многу полесно ќе приметиш каде си се занел, каде имаш грешка во мискот со нив него со BM5A.....идеални се за микс, и понов модел се, за твитерите нема ни да зборам, перфекција.

Иначе басот е многу динамичен, и прецизен....не е многу моќен но е стегнат и флуиден.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Види басот можда е малце помоќен на Dynaudio, ама рачунај дека не е финтата само да слушаш бас, т.е. јачина и толку, треба истиот да има динамика и фреквенциите да се делат, така да мислам дека A7X е подобар монитор, плус имаше некои проблеми со таа серија, каде што појачалото откажуваше и за да се поврати во функција, мораш да ги оптеретиш на максимална децибелажа за да проработи појачалото повторно, не викам дека тебе ќе ти се падне такви примероци ама имај си во предив, кај Adam вакви проблеми нема.

По 3 пати ти кажувам, за критична работа и миксови, A7X тепа без проблем......голем дел од полуларните Транс и Техно DJ-еи, прават миксови со A7X/A77X, многу полесно ќе приметиш каде си се занел, каде имаш грешка во мискот со нив него со BM5A.....идеални се за микс, и понов модел се, за твитерите нема ни да зборам, перфекција.

Иначе басот е многу динамичен, и прецизен....не е многу моќен но е стегнат и флуиден.
Фала за мислењето би ги земал адам само сеуште не сум одлучен некако...неможам да изберам помеѓу адам а7x овие dynaudio a исто така ги гледав и KRK RP8 G2 само многу луѓе не ми дадоа баш нај добро мислење за нив ма да во моментов највеќе сум за адам
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Фала за мислењето би ги земал адам само сеуште не сум одлучен некако...неможам да изберам помеѓу адам а7x овие dynaudio a исто така ги гледав и KRK RP8 G2 само многу луѓе не ми дадоа баш нај добро мислење за нив ма да во моментов највеќе сум за адам
KRK се едно 3 класи под Adam/Dynaudio, не ни помислувај на нив, најдобро би било да отидеш во АртистMK, кажи им дека си сериозен за купувањe (ако треба покажи им ги парите) за да ти направат демо на Adam/BM5A, отиди таму со твој материјал/песни кои ги знаеш многу добро како звучат, истите песни мора да бидат во FLAC формат, или било кој loseless формат, значи најдобро е да ги чуеш и сам да направиш одлука, јас ти реков дека би идел на A7X, средните се многу по детални, а твитерите нешто феноменално, за миксање се маестрални, ама сепак ти иди и чуј си ги, кои ќе ти се свиѓаат повеќе земи ги тоа е тоа.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
KRK се едно 3 класи под Adam/Dynaudio, не ни помислувај на нив, најдобро би било да отидеш во АртистMK, кажи им дека си сериозен за кпувањe (ако треба покажи им ги парите) за да ти направат демо на Adam/BM5A, отиди таму со твој материјал/песни кои ги знаеш многу добро како звучат, истите песни мора да бидат во FLAC формат, или било кој loseless формат, значи најдобро е да ги чуеш и сам да направиш одлука, јас ти реков дека би идел на A7X, средните се многу по детални, а твитерите нешто феноменално, за миксање се маестрални, ама сепак ти иди и чуј си ги, кои ќе ти се свиѓаат повеќе земи ги тоа е тоа.
Па да имаш право тоа е тоа веке ако зимам да земам нешто добро ќе отидам и ќе направам споредба и ќе одлучам
 
Член од
27 март 2007
Мислења
584
Поени од реакции
37
оди на лице место види си, во артист во новиот салон имаат изложено доста работи и имаат едно како студио соба кај што можеш да пробаш.. него како вака ти стигна први монитори волку скапи да ги купиш.. не се КРК тапа уопште како за почеток, кај нас знаеш како е сеа стварно незнам колку те бива или не ама ако не се врзеш у странство не фрлај волку пари.. знам дека меракот и љубовта е увек пред разумот али од искуство зборам ке те боли после.. иначе ако имаш буџет фурај мајсторе немаш грешка во ниеден од гореспоменатите па дури и КРК да земеш.. се надевам дека веќе имаш солиден воркстејшн само за продукција со звучна и сите остали ствари.. со среќа у продукција и пиши што си земал
 

Kajgana Shop

На врв Bottom