Duolingo - македонски јазик

Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Ја отворам оваа тема поттикнат од брзото растење на апликацијата Duolingo, иначе за тие што не знаат ова претставува најголема бесплатна алатка за учење јазици, се вратив сега пред неколку дена на апликацијата, после подолга пауза па видов дека додале многу јазици меѓу кои Свахили и Клингонски, па сакав да поттикнам можеби неколку храбри души, да го додадат Македонскиот јазик на листата со што би се развила свест за учење на јазикот од страна на други non-native speakers, но и учење на англискиот јазик или германскиот приспособена за македонските граѓани. Штом може Свахили (Свахили??? А сеуште нема Јапонски и Старо Валиријски - Дениии, за моја жал :( )зошто да не можеме и ние. Еве го линкот со повеќе информации https://incubator.duolingo.com/
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
А има отпочнато барем инкубациска фаза за македонски? Јас не успеав да најдам.[DOUBLEPOST=1475443427][/DOUBLEPOST]Аплицирав јас. Пишете сами македонски во првото поле, бидејќи го немаат понудено, па ваљда ќе ни одобрат за брзо ако се пријавиме повеќе луѓе :)
https://incubator.duolingo.com/apply
 
Последно уредено:

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.382
Поени од реакции
3.893
Колку сакате негирајте ме ама јазик не се учи преку апликации.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Колку сакате негирајте ме ама јазик не се учи преку апликации.
Mislam deki si vo pravo ama ete jas nauciv mnogu od Japonskiot jazik i gramatika od Rosetta Stone, no sekako tuka se i mnogute anime, drami, filmovi, variety show sto gi pratam da ne izgubam dodir so jazikot, taka da sekoja alatka e dzabe ako ne go neguvate toa znaenje. Pred se treba da imate ljubov kon jazikot i zelba da naucite, bez toa nieden method nema da vi pomogne.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
И јас се пријавив, не знам колку луѓе се потребни, и на уште едно другарче кажав да се пријави, може и ќе испадне некогаш работава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom