Drum and Bass

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ти не коментирај многу многу за флаерите, година дена те немам видено на жур. :D
Флаеров од тапа фраер!
Бев на балкански, и толку више, ме држи долго време пошо е луд.
А не ми се иде онака..
 
Член од
28 декември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали така ми се чини ама како даб степот да надвладеа врз днбто?
Мое мислење е дека даб-степот до некаде е по интересен бидејки на некој начин дига повеќе адреналин, ама сепак многу зависи и до артистите... на пример тапа ДНБ артист= 1 паттерн на кикови и добоши у цела трака... колку интересна може да биде таква монотона работа :D? Додека кај Даб-степот колку и да е тапа артистот, ако има некој добар wooble ќе има на што да се прави хед-бенг... :D
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.653
Поени од реакции
10.964
Мое мислење е дека даб-степот до некаде е по интересен бидејки на некој начин дига повеќе адреналин, ама сепак многу зависи и до артистите... на пример тапа ДНБ артист= 1 паттерн на кикови и добоши у цела трака... колку интересна може да биде таква монотона работа :D? Додека кај Даб-степот колку и да е тапа артистот, ако има некој добар wooble ќе има на што да се прави хед-бенг... :D
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.653
Поени од реакции
10.964
Скопје Вавилон го претставува Ogonek (Бугарија) + Ogie, HyperTech @ Капан АнДраги пријатели,

Имаме чест да ви претставиме уште едно интересно гостување во Капан Ан.

Валери Шолевски а.к.а Ogonek е најблискиот соработник на Иван Шопов (Cooh / Balkansky), со кого ја предводи бугарската DnB продукција повеќе од деценија. Представник е на мрачниот, цврст и енергичен Drum'n'Bass – неговиот стил жанровски асоцира на Hardstep, Technoid и Crosbreed. Ogonek е истакнат член на Hard Music and Sounds United (HMSU)– една од најмоќните drum`n`bass асоцијации во Југоисточна Европа.
Основач е на Metafiziq Recordings, за која издаваат имиња како: Counterstrike, Cooh, Dub Elements, Gancher & Ruin, Kaiza, The Sickbrotherz…Редовно настапува низ Европа, но премиерно се представува на македонската публика.

Очекувајте инспириран настап, со загарантирани брутални битови и абразивни музички текстури.

Лошото дете на драменбејсот доаѓа во Скопје.

Домашна поддршка: Ogie и HyperTech
Визуелизации: Ogonek

Капан Ан ќе почне да се тресе на полноќ, а влезницата чини 150 денари.

Гостувањето на Ogonek се реализира благодарение на MJM – Macedonian Junglist Movement, а на иницијатива на Скопје Вавилон - нова форма на активизам, која обединува креативни умови и стимулира активности за одржување и унапредување на културниот живот на Скопје.
Помогнато од: Културно-информативен центар на Р. Бугарија во Р. Македонија.


OGONEK

www.facebook.com/kenogo
www.myspace.com/ogonek
www.soundcloud.com/ogonek
www.youtube.com/ogonek

METAFIZIQ RECORDINGS

www.metafiziq.org
www.facebook.com/metafiziqrecordings
www.soundcloud.com/metafiziq

OGIE

www.soundcloud.com/ogie
www.mixcloud.com/ogie

HYPERTECH
www.soundcloud.com/hypertech
www.mixcloud.com/hypertech
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Еве вечерна, али на Радио вреди да се види:
http://www.eradio.mk/
Започна МРАК и БАС !
Целовечерен драменбејс, миксови во живо заедно со:
22 - 23h = Тоше (The BassMighty Kreatorz)
23 - 24h = Lady C
24 - 01h = Nultabyte
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
А бе нема ли бар некоја најава за драменбејс журче наскоро?

Ми се денса, ми се шизе, ептен, ептен, ептен!:D
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.362
Поени од реакции
7.539


BOJ LUCKI, RAHMANEE, NECONE, SIDE1 + RASHEED @ KAPAN AN [RING THE ALARM - SKOPJE JUNGLIN']

Неповторлива журка со 5 ѕвездички на 26.10.2013 во Капан ан.

Петмина гости, веќе добро познати на македонската публика, овојпат ВО ИСТА ВЕЧЕР ќе стимулираат екстатична саботна атмосфера во стариот, добар Капан ан. Лајн-ап што досега не се случил, а каков само би можел да посака секој почитувач на „бас и ритам“ музика:

BOJ LUCKI [ MIR CREW, Sweden]
https://soundcloud.com/bojlucki

RAHMANEE [JUNGLEX, Beograd]
https://soundcloud.com/rahmanee

NECONE [BRACA BURAZERI, Beograd]
http://www.mixcloud.com/necone/

SIDE1 [ALL THAT BASS, Beograd]
https://soundcloud.com/side1

RASHEED MC [Novi Sad]
https://soundcloud.com/dj_rasheed/

Сепктакуларниот настан започнува симболично, во 5 до 12, алудирајќи на тоа дека е крајно време Скопје да се разбуди и размрда во ритмот на звуците од ЏУНГЛАТА! Влезот до 01:00 ч. е 200, а по 01:00 часот - 250 ден.
Дојдете си порано...ќе нема место! ;)
Затоа што сте најдобрата публика. Затоа што ве сакаме!!!
Со љубов,

Macedonian Junglist Movement (MJM)

FB event
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.362
Поени од реакции
7.539


ПУЗДЕР!

Нова петочна drum'n'bass/jungle/breakbeats резиденција во Папаја.

Церемонијата започнува овој петок, журка со четири тешкаши од македонската сцена на озогласениот BADMAN саундсистем...
Доста го замислувате басот - време е да се осети како го дрма подиумот - ПУЗДЕР!

Hypertech [D2/Течна Кујна/BTKRSH]
http://www.mixcloud.com/HyperTech/

Darko Stepic [D2/Течна Кујна/RBMA]
https://soundcloud.com/darkostepic

ogie [BTKRSH/MJM]
https://soundcloud.com/ogie

Andreas Hz [BTKRSH / ∞ dB]
https://soundcloud.com/andreas-hz

+ Visual awesomeness
++ Badman Soundsystem

***

петок (18.10.2013) // почеток: 00:01 // клуб Папаја
 

Kajgana Shop

На врв Bottom