DotA 2: Дали гледањето турнири ве прави подобар играч?

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069


Бидејќи The International 3 беше актуелен во изминатите недели, приметив одреден тренд во DotA 2 casual гејмингот. Затоа, решив да подискутираме за ова прашање, кое иако можеби ви изгледа едноставно, верувајте ми - воопшто не е така.
Пред се, да напоменам дека дискутираме за casual играчи, не оние што играат по 10 партии дневно/секој ден.

Од лично искуство, гледањето на играчи како AdmiralBulldog или Dendi ми помогна подобро да ја користам мапата за фарм, како и да редефинирам некои од работите во support улога во тимот. Значи јас, лично, играм подобро по гледањето на турниров, некои мали финеси како финти со last hit, интересни тактики, движења и слично..

Од друга страна, приметив некои „фаци“ како пресериозно го сфаќаат ова. Така во pub game имаш Windrunner кој „стакува“ неутралци кај secret shop, а потоа во 13-та минута е level 2 (буквално!). Или се случува форсирање на некои smoke ganks кога апсолутно нема потреба, само зашто Na'vi форсира mid game push...

Според вас, дали casual играчите ќе се подобрат со гледање на турнири или тоа мора да биде преку сопствено искуство?
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Ако може да се вмешам, како почест играч на лол него на дота, нема да забегувам во препуцување поентата ми е иста. Коа глеам турнири или воопшто игра на појаќи играчи и ја играм подобро и по разумно, али воа ме држи неколку партии и па си почнам со моето :D
 
2

~2A

Гостин
Ако може да се вмешам, како почест играч на лол него на дота, нема да забегувам во препуцување поентата ми е иста. Коа глеам турнири или воопшто игра на појаќи играчи и ја играм подобро и по разумно, али воа ме држи неколку партии и па си почнам со моето :D
Јас како (не)искусен како тебе вака, коа ќе почнам на тоа "моето" губев. Знаеш зошто?
-Затоа што играв од досада или онака механички морав денеска да изиграм некоја партија HoN.

Наместо да си расипуваш тоа статистиките одмори ден-два и ќе видиш после какво задоволство ќе имаш да играш и повторно да победиш.. ;)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Играњето на играта не ти го подобрува Разбирањето за играта. Луѓе играат дота со години и пак се нубци. Еве мац на пример :D
Често играње може да ти ги подобри механичките квалитети, рефлекс, ластхитови, движења на различни херои, такви ствари.
Разбирањето за играта ти се подобрува со гледање подобри и играње со подобри играчи (шо у паб не се дешава.).
Дота е комлексна игра, дота е шах. Разбирањето на играта е клучно. Не е ЛоЛ па кој прв кликне, за дота треба мозок и искуство во играње и следење на дешавки на глобална сцена.
Играта има премногу елементи и фактори што ја одредуваат победата и до разбирање за истите не се стига со играње паб еднаш у 3 дена.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Малку посериозно играње (Team MM, ixdl итн итн) бара познавање од мета-та и често следење на competitive сцената.
Гледање турнири не те прави само подобар играч туку е и најдобриот начин за подобрување и разбирање на играта.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Алал нека му е на Шведиве... Изгубена игра, ја свртија со 2 непредвидливи потези.
Прво платија скапо за да го одбранат и земат на Рошан, а после ко немаше ефект да бранат мид, тие возвратија со агресивен страничен пуш... :pipi:
И нормално, лапнаа 1,4 милки :)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Алал нека му е на Шведиве... Изгубена игра, ја свртија со 2 непредвидливи потези.
Прво платија скапо за да го одбранат и земат на Рошан, а после ко немаше ефект да бранат мид, тие возвратија со агресивен страничен пуш... :pipi:
И нормално, лапнаа 1,4 милки :)

Не е толку импресивна нивната победа колку што е грешката на Na'Vi.
Тие грешки што ги направија, за нив се.. незнам. Еднаш у милион години се дешава тоа.
Тоа е као у фудбал Меси да утне празен гол. Или Болт да се сопне на прав пат...
Ама и тоа се дешава, наравано :)
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Некои да, некои не.
Некои навистина ќе научат нешто и тоа ќе го применуваат подоцна, а некои ќе мислат дека тоа го знаат, па кога нема да успеат да го применат - друг ќе им биде крив, нормално. Вака бев крив неколку пати, веднаш по The International финалето, па решив да одморам од Дота 2 некое време, може сега ќе направам 1 партија.
Работата е што има деца кои се влезени во филм и на public сакаат игра како што има на турнирите, па кога ќе бидат „исплескани“ друг им е крив. Се бираат само херои кои највеќе се играа на турнирот, се пробуваа smoke gank-ови, се гинеше за Рошан додека паѓаше тронот од крипови....
Пак ќе речам се на се, сите мислиме дека сме подобри по гледање на турнир, само ретко кој е навистина подобар, другите пак купуваат патика на старт или ринг (875) и се прашуваат зошто гинат така лесно (не гинеа така на турнирот)...
Јас лично сметам дека научив повеќе за дота (играм од v.5.61b) од следење на youtube каналот на XVRogue, поточно од NSFF серијалот.
Друга работа што скоро никој не научи е дека не се игра со 4-5 carry херои, аман веќе, од оваа причина играм само support.
Заклучок: Од гледање на турнир може многу да се научи, но може и да се добие лажна слика за тоа колку си добар.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.140
Поени од реакции
1.083
Не знам за дота 2, ама реално едно време гледав многу реплеи ( дота 1 ) и навистина ми помогнаа за подобара прегледност на мапата, итем build, стратегии, места за wards, улогите на хероите итн... Така да сигурно помага, плус причинува огромно задоволство да се гледаат добри играчи :D
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Practice makes perfect... така да ако си нуб и ги гледаш сите ТИ турнири џабе ти се, ќе си останеш нуб.
 
2

~2A

Гостин
Practice makes perfect... така да ако си нуб и ги гледаш сите ТИ турнири џабе ти се, ќе си останеш нуб.
Не, доколку континуирано играш/вежбаш само ќе го доусовришиш својот рефлекс. Ќе можеш побрзо да реагираш на убивање крипови (фармање) и denny на своите. Но, секако полесно би било да научиш на тактика, прегледност на играта, приспособување на противникот во однос на твоите ајтеми и сл. Ама кој ку*рац ова сето да го учиш коа не играш ниту на турнири ниту имаш свој тим?

-Секако во random играњето ти паѓа еден руски или филипински фидер во твојот тим. :cautious:
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.049
Поени од реакции
367
Не, доколку континуирано играш/вежбаш само ќе го доусовришиш својот рефлекс. Ќе можеш побрзо да реагираш на убивање крипови (фармање) и denny на своите. Но, секако полесно би било да научиш на тактика, прегледност на играта, приспособување на противникот во однос на твоите ајтеми и сл. Ама кој ку*рац ова сето да го учиш коа не играш ниту на турнири ниту имаш свој тим?

-Секако во random играњето ти паѓа еден руски или филипински фидер во твојот тим. :cautious:
Ајде да кажеме BH ти е омилен херој и го имаш играно 50+ пати. Значи треба да знаеш за што е способен кој му се слаби точки и против кој и каде може да игра. Е кога сите херои ги изиграш x50 пати обеси си еден медал на градите и прогласи се самиот себе за ПРО. Бидејќи тогаш знаеш секој херој како се движи дали брзо или бавно, каков attack speed & animation има буквално знаеш што да очекуваш од херојите во твојот и противничкиот тим.
Те разбирам што сакаш да кажеш дека во Тимска игра стратегијата и тактиката е дупло поважна... но да бидеме искрени за да стигнеш до тоа ниво прво ти требат рефлексите и познавањето на хероите.
Некој од тимовите на ТИ дури си кажуваат дека ги гледат другите како играт за да знаат што да очекуват и на крај пак губат, зошто? Зошто нивната игра е шит а не дека противникот е премногу ОП. Ако го натераш противникот да ја игра твојата игра имаш дупло повеќе шанси за победа.

гг

ПС. alliance ти се жив пример, едноставно со улти на нага си тераа нивна игра како на нив им одговара да играат.
 

Ceci0

Captain
Член од
20 јануари 2011
Мислења
334
Поени од реакции
208
Мене лично да. Можат да се научат некои финти што не си ги знаел дотогаш а се многу корисни во одредени ситуации но сепак треба и да играш за да бидеш подобар играч... После ТИ имаше 2-3 дена некои про ванаби кои само правеа глупости...демек вака правеше с4 или денди и сега и јас го можам тоа... Али сепак God си кажа како што е... Дота за разлика од ЛОЛ е по комплексна и потешка за разбирање... дота ти е цела наука... easy to learn, hard to master... треба играње со подобри од тебе, и гледање на подобри од тебе за да напреднеш во играта... инаку се што ти напреднува се техничките работи...сенсот не... во пубс ова не се случува затоа што има премногу ретарди, најдобро да си најдиш свој тим и да си играш мечмејкинг или тим мечмејкинг... Болно е сам да играш...на глава исправи се нема да тепаш партија... еве последниве ми се такви... 22-6-20 - губена, 16-4-23 - губена... ама затоа има од кај тебе некој со 0-18 и слично
 
Член од
21 јануари 2013
Мислења
19
Поени од реакции
24
Здраво дечки јас сум админ на странава https://www.facebook.com/Dota2MacedoniaCommunity и организрам со уште неколку луѓе македонски турнири, тоа значи се фокусираме да ја развиеме гејмин сцената во македонија. Едноставно кажано е дека е лесно сега во ова време на технологија да се средува и да се организира. Но да се навратам на муабетот што и како се движи кај нас сцената во Дота 2, едноставно во нагорна линија, зошто некој како мене сака да ја среди и да ја дигне (јас лично не барам внимание сакам само резултати и респект). На мојв фан page за помалце од една година собрав над 700 likes и организирав 5 турнири досега, 3- 5 vs 5 и да 2- 1 vs 1
сега ке следи и 6ти или поточно кажано 4ти 5 vs 5. Правиме и liveStream на http://www.twitch.tv/ со коментирање. На наредниот турнир баш ќе можете да видите како се движи кај нас Дота 2 сцената.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom