DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.530
Поени од реакции
21.385
Он излегува од под рушевините во денешно време, додека мајка му и тие другите летнаа веќе во вселена.

Враќањето на мајка му и останатите назад на Земјата е после 300-400 години, додека син и веќе одамна умрел.
Не ми беше тоа поентата. Повеќе од љубопитност кој ја фатил сцената затоа што беше кратко кредитс, арката, кредитс па после неколку минути оваа сцена.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Не ми беше тоа поентата. Повеќе од љубопитност кој ја фатил сцената затоа што беше кратко кредитс, арката, кредитс па после неколку минути оваа сцена.
Ја фативме, кога веќе имаше сцени после шпицата, ги следев до крај :D
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Кое беше значењето и како ја толкувате сцената кога генералот на Пентагон им ги наплати free snacks?
Дали тоа беше метафора за работи кои треба да бидат да ни бидат бесплатни или достапни но државата тоа го претвора во профит.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Кое беше значењето и како ја толкувате сцената кога генералот на Пентагон им ги наплати free snacks?
Дали тоа беше метафора за работи кои треба да бидат да ни бидат бесплатни или достапни но државата тоа го претвора во профит.
Може и така да се сфати. Ама и тоа дека без разлика до каква позиција стигнал некој и колку е успешен, ако е расипан како човек - пак ќе е расипан.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.578
Поени од реакции
81.137
Добар филм, малце крајот ми беше бавен и депресивен (ОК знам дека таа е поентата на филмов), али се на се задоволен сум :icon_mrgr: . Првите 40 минути издоминираа со комедијата, на Лео му легнува секаква улога, моментално најбоље актер во Холивуд е он. Џенифер иако неможам органски да ја поднесам и како актерка и како персона, морам да признаам дека ми беше малце јебозовна во филмов (шишките не спаѓаат во јебозовното).
Ви ги читав мислењата поназад, џабе се карате кој кого навредиле, и според кого биле улогите... Јас видов дека сите ги рецнаа по малку.


8/10 оценка (y)
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Седнуваш да гледаш платена политичка програма, а они ти пуштаат по малце филм. Каков очај беше ова со апла тенденциозна политичка агенда. Барем малце посуптилни да беа, вакво нешто Мартин Протуѓер во прајмот на Грујо не би снимил. На што е спадната филмската уметност....
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.240
Поени од реакции
27.583
Седнуваш да гледаш платена политичка програма, а они ти пуштаат по малце филм. Каков очај беше ова со апла тенденциозна политичка агенда. Барем малце посуптилни да беа, вакво нешто Мартин Протуѓер во прајмот на Грујо не би снимил. На што е спадната филмската уметност....
Bas taka.
Mislev vo 2022 nema da ima veke orange bad man vicovi, no eve sme.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Bas taka.
Mislev vo 2022 nema da ima veke orange bad man vicovi, no eve sme.
Најверојатно се плашат дека ќе се кандидира пак во 2024, ќе немаат со каква параноја да му ја загрозат евентуалната кандидатура. Короната и смртта на Џорџ Флојд ја искористија до максимум за изборите во 2020, во меѓувреме претседател им стана човек кој не знае на која планета се наоѓа, а немаат ни поасален кандидат.

Кратко резиме на филмов:
-претседателката е игнорантен себичен идиот на кој не му гајле за ништо освен личниот профит (Трамп);
-Џона Хил е игнорантен неспособњак кој е вработен само затоа што е мамино синче (Иванка);
-партијата и симпатизерите се Републиканци;
-CEOто на BASH со гласчето и фризурата е Џордан Питерсон. (суптилност not found) :pos:;
-на крајот мислам дека беа опфатени и Фокс и Такер.

Најголема иронија во филмов ми е што е прикажано дека научниците се игнорирани од јавноста, дека никој не ги слуша што зборуваат и предупредуваат за климатските промени (за тоа беше филмов). Па баш од таквите како Леонардо Ди Каприо и Грета Тумберг научниците не можат да дојдат до збор, целиот медумски простор им го имаат окупирано. Еден научник не сум слушнал со име и презиме јавно да може да елаболира за проблемот со климатските промени кои се реални и опасни. Цело време слушаме за Грета Тумберг, Бил Гејц, загрижениот Ди Каприо што патува со својот приватен авион каде што ќе му текне и други познати пејачи и актери со завршено средно вечерно школо.

Друго, гледам низ нетов дека мноогу голема мистерија е тоа што генералот им наплатил 40 долари за бесплатни грицки и значењето на тоа, па да ви каже чичо Тајлер и за тоа. Метафора е за healthcare, бидејќи во моментов е тренди бели мултимилионери кои работат за мултимилијадерски корпорации да се борат за еднаквост и да глумат социјалисти.

Иначе филмов не е воук, туку класична платена политичка пропаганда какви што ги гледаме од сдсдпмне на избори, а тоа што е направен една година откако Трамп не е претседател на САД и прашање е дали воопшто пак би се кандидирал на избори е next level шизофренија.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.790
а тоа што е направен една година откако Трамп не е претседател на САД и прашање е дали воопшто пак би се кандидирал на избори е next level шизофренија.
Филмот е сниман додека Трамп беше претседател.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.240
Поени од реакции
27.583
Филмот е сниман додека Трамп беше претседател.
Site filmovi napraveni so TDS megu 2016-2020 ke bidat zaboraveni.
Idiocracy ima politicka strana, no e izdrzliv i otporen na vremeto bidejki nema odredena strana koja ja pretstavuva kako "loshata", tuku se e zaebano.

Treba da bidam popretpazliva i da gi ignoriram site "dobri" filmovi so netflix produkcija.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.790
Да бидеме реални сега, филмот како филм си е ок, не е ни мастерпис не е ни дно од филм. Тоа што темата е болна за еден дел од политичката сцена не значи дека е кец. Тоа е исто како јас да речам дека "Passion of Christ" e дно од филм затоа што сум атеист, или затоа што не го сакам Мел Гибсон.

Јасно е дека филмот има политичка поента и дека едната страна е дебело ребрана, не сме слепи, но како филм во целина thumbs up.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.240
Поени од реакции
27.583
Да бидеме реални сега, филмот како филм си е ок, не е ни мастерпис не е ни дно од филм. Тоа што темата е болна за еден дел од политичката сцена не значи дека е кец. Тоа е исто како јас да речам дека "Passion of Christ" e дно од филм затоа што сум атеист, или затоа што не го сакам Мел Гибсон.

Јасно е дека филмот има политичка поента и дека едната страна е дебело ребрана, не сме слепи, но како филм во целина thumbs up.
Jas nemam politicka strana, primer isto bi mi bilo dosadno ako nekoj pravi SJW destroyed filmovi. Svetot ne e Amerika i amerikanska politika, i ima milijarda prikazni i komedii koi mozat da gi kazat, samo najverojatno se siromasni vo toa.
Dave Chapelle e lik sho e liberalen a ima odlicen comedic timing, i talent za kazuvanje shegi. Isto i Eric Andre.

Seedno, sekoe studio ima pravo da pravi kakvi saka filmovi, toa e nivno pravo.

Isto kako sho ja imam pravo da imam orange bad man vicovi fatigue i kako sho imam pravo da mi bidat zamorni takvi filmovi/serii/muzika/igri, i isto kako sho ti imas pravo da gi sakas.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Да бидеме реални сега, филмот како филм си е ок, не е ни мастерпис не е ни дно од филм. Тоа што темата е болна за еден дел од политичката сцена не значи дека е кец. Тоа е исто како јас да речам дека "Passion of Christ" e дно од филм затоа што сум атеист, или затоа што не го сакам Мел Гибсон.

Јасно е дека филмот има политичка поента и дека едната страна е дебело ребрана, не сме слепи, но како филм во целина thumbs up.
Гајле ми е за трамповите qтарди и „разбудените“ либтарди како и за целокупната идиократија што се дешава во САД во моментов со сите тие вештачки проблеми како 300 пола и посебни клозети за транџи потпалени од големите корпорации додека ја толчат средната класа таму. Јас прокоментирав од аспект на што е спадната филмската уметност, а не дека ми е гајле за политичката сцена таму.

Филмот има добра првична премиса, крај на светот и како би изреагирала јавноста со сите тие интернет тролови. Како таков има сосема добра идеја, да не беше ептен biased, со толку отворена политичка агенда можеше да испадне сосема солидна сатира. Но, да не се лажеме филмот е класична политичка пропаганда. Секогаш Холивуд туркал пропаганда, во целиот entertainment по малце пропаганда и порака, со усул. Ова беше повеќе порака и пропаганда, а многу малку забава за гледачот.

Тоа е проблемот со филмов, што првичната цел не е да се пружи забава на гледачот, туку да се „едуцира“. Како таков не може да биде добра сатира, иако има добра идеја. Во целата идиократија што се наметнува на западот во т.н „културна војна“ помеѓу две екстремно идиотски страни изгледа сме заборавиле што претставува квалитетна сатира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom