Doctor Who

I

Intex

Гостин
Најпознатата и најдолга британска серија. Проект кој започнал во далечната 1963 година и трае до ден денес (со прекин од 1989 до 2005).
Приказната е за вонземјанин кој е временски господар и поседува вселенски брод (ТАРДИС) кој истовреме е и машина за патување низ времето. Докторот има моќ за регенерирање и досега се има регенирано 10 пати и со секоја регенерација го менува неговиот лик (досега го имаат глумено ликот на Докторот 10 актери).

Прв доктор (1963-1966) - William Hartnell
Втор доктор (1966 - 1969) - Patrick Throughton
Трет доктор (1970 - 1974) - John Pertwee
Четврти доктор (1974 - 1981) - Tom Baker
Петти доктор (1981 - 1984) - Peter Davison
Шести доктор (1984 - 1986) - Colin Baker
Седми доктор (1987 - 1988) - Sylvester Mccoy

Пауза од 8 години

Осми доктор (1996) - Тв филм

Пауза од 9 години

Деветти доктор (2005) - Cristopher Eccleston
Десетти доктор (2005 - 2010) - David Tennant
http://en.wikipedia.org/wiki/William_Hartnell
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Оваа ако не се лажам ја даваат на Канал 5. Интересна ми е мене, иако имам гледано малку, околу 10 епизоди. И според гледаното, со оглед на тоа дека не сакам sci-fi, а ниеден од актерите не е убав, а серијава ми се допаѓа, значи дека стварно вреди. Баш планирав да ја симнам.
Инаку главната женска улога ми е антипатична. Требале да најдат некој лепотица која ќе крева гледаност.
Btw не знаев дека серијава е толку популарна.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Аи, многу доктори имало. Јас знам само за тој што ја дааваат на канал 5 (последниот од листата).
Моја оценка е блиску до одлична тв серија.
Еден вид модерен Twilight Zone со повеќе научна фантастика.

Слично како и кај Twilight Zone сите случаи се разликуваат (ни еден не е поврзан), и сите се прилично чудни. Се разработуваат разни урбани мистерии и митови на многу интересн начин. Пример врколаци во среден век, нацисти и вонземјани, жената од телевизорот, вонземјанин се загубил на Земјава итн. Има и целосно оригинални случаи.

Пристапот на докторот кон случаите е оригинален (до негде).

Може да се забележи на специјалните ефекти. Светлечките ефекти се ок, ама понекогаш 3д комјутерски генерираните ликови не изгледаат многу добро.

Накратко тоа.
 
I

Intex

Гостин
Кај нас го прикажуваат само од 2005 година па натука, со Cristopher Eccleston и David Tennant. Како што кажа Bibil интересно е што не се разработуваат само приказни со вонземјани, туку и со духови, врколаци, самовили и др. слични натприродни суштества.
 
S

smart ass

Гостин
сакам научна фантастика ама има разлика од научна и чисто фантазија така да оваа серија е под нивото на пример на звездени патеки.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Ѕвездени патеки се класика. Тешко е да се достигнат. Ама Д-р Ху има барем дел од квалитетот на Ѕвездени патеки.

Жанрот на Д-р Ху е повеќе научна фантастика отколку земска фантазија. Прилично повеќе. (А и јас сакам sci fi)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Сум гледал неколку епизоди. Ако не се лажам, на МТВ даваа и некои од постарите серијали со Dr. Who (во доцните 80-ти) ама не можам да се сетам дали ми се допаѓале или не.
Во секој случај серијата е интересна и донекаде оригинална. Можеби глумата и ефектите не се нешто посебно, но сценариото е сосем ок.
 
I

Intex

Гостин
Сум гледал неколку епизоди. Ако не се лажам, на МТВ даваа и некои од постарите серијали со Dr. Who (во доцните 80-ти) ама не можам да се сетам дали ми се допаѓале или не.
Во секој случај серијата е интересна и донекаде оригинална. Можеби глумата и ефектите не се нешто посебно, но сценариото е сосем ок.
Глумата на последните два доктори е феноменална. Последниот (David Tennant) не може да се мери со Cristopher Eccleston, но сепак и тој е доста талентиран актер. За продружниците не зборам. :)
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Супер серија... Една од моите омилени.... Само никој од нашиве програми не ја дава......:uvo::uvo::uvo::nesum::nesum: ГЛедам на канал 5 плус нешто пуштаат, ама во термин кога јас неможам да ја гледам... Штета... АКо има некој линк , би го замолил да ми каже по ЛП. Ми треба да си симнам некоја од специјалните епизоди... поздрав.....
 
I

Intex

Гостин
Супер серија... Една од моите омилени.... Само никој од нашиве програми не ја дава......:uvo::uvo::uvo::nesum::nesum: ГЛедам на канал 5 плус нешто пуштаат, ама во термин кога јас неможам да ја гледам... Штета... АКо има некој линк , би го замолил да ми каже по ЛП. Ми треба да си симнам некоја од специјалните епизоди... поздрав.....
Пратено на ПП.
Слабо се гледа серијава овде изгледа. :S
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Леле глупаво нешто од серија немам зборови.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Иако концептот со смена на докторите е мошне згоден за вакви долгогодишни серијали, сепак има извесна загуба поради честите промени на главниот актер и неговите помошнички.
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Пратено на ПП.
Слабо се гледа серијава овде изгледа. :S

Благодарам.... .. според коментариве на оваа страница гледам дека и не ја сваќаат сите серијава па затоа и не ја гледаат, па викаат дека е глупости.. сепак секој си мисли различно..:smir:
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Сум гледал неколку епизоди. Ако не се лажам, на МТВ даваа и некои од постарите серијали со Dr. Who (во доцните 80-ти) ама не можам да се сетам дали ми се допаѓале или не.
Во секој случај серијата е интересна и донекаде оригинална. Можеби глумата и ефектите не се нешто посебно, но сценариото е сосем ок.

Глумата ? Што и фали на глумата на Давид Тенант ?

Кога го гледав ме фасцинираше неговото знаење и бев прилично мотивиран , па сите оцени ми беа 5тки кој вели дека гледањето на ТВ-серии не се исплати ? Но еден период го немаше и....опет двојќе и тројќе

Супер за темава што си ја отворил јас сакав да отворам но...некој побрз бил :aplauz:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom