DKB Handball Bundesliga, Liga ASOBAL, LNH

Член од
7 јануари 2012
Мислења
816
Поени од реакции
1.208
20-15 poluvreme za Barcelona. Soliden i izednachen rakomet 21 minuta...
 
Член од
7 јануари 2012
Мислења
816
Поени од реакции
1.208
da da... i e najloshiot mech na barcelona za ovaa polusezona. retko dezorganiziran napad...
--- надополнето: 22 декември 2013 во 21:37 ---
34 - 28 za barcelona za tret po red Copa Asobal.

1387746325_extras_noticia_foton_7_1.jpg


--- надополнето: 22 декември 2013 во 22:30 ---
epa kraj na polusezonata vo Liga asobal. Ostanuva od fevruari vtoriot del i copa del rey, vo koi nema da se sluchi nishto posebno po odnos na liderot.

Barcelona zasega voodushevuva so odredeni aspekti vo igrata koi valjda se za nekoi idni uchebnici po rakomet. Bez razlika shto nema soodveten protivnik vo Shpanija, Barcelona nema voopshto izgubeno natprevar od minatogodishnoto finale na FF, a igrashe Super Globe, Super Kup, Copa Asobal, LS, Copa del Rey, ASOBAL. No, sega koga se pravat evaluacii za postignatoto na timot vo ovoj del od sezonata, vo rechisi sekoj novinarski tekst posveten na Barcelona ne se zaborava da se spomene edinstveniot fakt koj frla mala senka na "sovrshenata" polusezona:

"Barça cierra el primer tercio de temporada con 31 victorias y un solo empate en 32 encuentros disputados entre todas las competiciones. Sólo el Vardar macedonio arañó en Skopje un punto a los hombres de Xavi Pascual (29-29)."

Sekako na moe neizmerno zadovolstvo... : )
--- надополнето: 22 декември 2013 во 22:48 ---
do krajov na rakometnava godinava imame ushte edno kolo vo Bundes liga na 26 i 27-mi po shto pochnuvaat podgotovkite za evropskoto. Toa znachi tri nedeli strog post. Ama zatoa na 26 vo 17.15 ima dobro da se nasladime.... THW KIEL- HSV HAMBURG...
 
L

Löwe

Гостин
@bbbbbb друже, те гледам доста го следиш ракометов, дај ако не ти е проблем ФБ во ПП па кога планирам да играм ракомет на поголема сума (а често го правам тоа), секое твое мислење ќе ми биде добредојдено :D
 
Член од
7 јануари 2012
Мислења
816
Поени од реакции
1.208
Za krajot na ovaa godina creme de la creme na germanskiot i svetskiot rakomet: THW Kiel protiv HSV Hamburg. Isklu~itelno zna~aen natprevar za ekipata na Hamburg vo borbata za titulata: so pobeda stanuva seriozen pretendent za titulata, so poraz slobodno mo`e da se otpi{e.

1.jpg

Me|usebni dueli vo Budes ligata

Istorijatot na me|usebnite dueli na ovie ekipi, govori za apsolutna dominacija na ekipata na Kil. Po reformacijata i preimenuvaweto na klubot vo HSV Hamburg vo 2002-ta, ovie ekipi odigraa 23 me|usebni natprevari vo Bundes Ligata vo koi Kil slave{e 16 pati, 4 natprevari zavr{ija nere{eno, a na samo 3 pobedi Hamburg.
Najvisokata pobeda nad Hamburg, Kil ja zabele`a, vo sezonata 2004/5, koga vo me~ot od 9-to kolo gi sovlada so 12 gola razlika, 34-22. Hamburg pak, nikoga{ ne slavel so pove}e od 1 gol razlika.
Vo posledniot niven me|useben me~ vo ligata - vo tretoto kolo od ovaa sezona - pobedi ekipata na Kil so 26-32, po izvonrednoto vtoro poluvreme. Poslednata pobeda pak na Hamburg nad Kil e vo 2010-ta godina, koga so golot na Mar~in Lijevski vo poslednata minuta, zabele`a pobeda od 26-25 vo svojata O2 Arena. Na gostinski teren, vo [parkasen arenata, Hamburg nema zabele`ano pobeda re~isi 7 godini, odnosno od 2007-ta, koga slave{e so 30-31, so edinaesettiot gol na brilijantniot Kjun [in Jon, na 2 sekundi do krajot. Ima li razlozi da veruvame deka HSV }e ja prekine ovaa negativna serija? Pa...mislam deka ima.

Ovogodine{nata forma

Iako va`i za institucija vo svetskiot rakomet, op{t vpe~atok e deka ekipata na Kil ovaa godina, kako nikoga{ porano, poka`a brojni slabosti vo igrata, kako vo napadot taka i vo odbranata. Osobeno vo po~etokot na sezonata, koga zaradi povredata na Palmarson, igrata ja organizira{e Lauge [mit, alfa i omega vo Kil be{e samo eden ~ovek: Filip Jiha.

Zaminuvawata na porane{niot kapiten Markus Alm, na fantasti~niot Tieri Omejer, kako i na Momir Ili}, se poka`aa kako kapitalni zagubi koi ne e lesno brzo da se nadomestat.

Zamenata za Ili}, tuni`anecot Xaluz, ~ii igra~ki i statisti~ki rezultati se daleku od brojkite na sega{niot igra~ na Vesprem, spored mene, pretstavuva najrazo~aruva~ki transfer za ovaa godina, i toa vo svetski razmeri. Pridonesot pak na Alm vo odbranata ostanuva i ponatamu nenadomesliv od R. Toft Hansen i Patrik Vincek, iako vo napadot i dvajcata relativno dobro se snao|aat. [to se odnesuva pak do golmanskata pozicija problemot dobro go locira{e legendarniot germanski golman Hening Fric, koj vo intervjuto pred dve nedeli za Sport1 ka`a deka problemot na Kil so golmanite, pokraj o~iglednata razlika vo klasi od Omejer, e {to prvo, dvajcata imaat ist skandinavski stil na branewe ({to zna~i koj i da go vnese{ ni{to su{tinski ne se menuva na golot) i vtoro, {to me|u niv Gislason nema nazna~eno koj e prv, a koj vtor golman ({to avtomatski pridonesuva nikoj od niv seriozno da ne prezema odgovornost).

Rezultatot: dva gostinski porazi, od Magdeburg i Flensburg i nekolku neuverlivi me~evi na doma{en teren, vo koi protiv Gumersbah i Veclar na primer, edvaj uspeaa da slavat so 1 gol razlika.

HSV go nema pritisokot na aktuelniot germanski {ampion, iako po osovojuvaweto na titulata vo L[ minatata godina, timot dobi na samodoverba i pobedni~ki duh, koj gi kreva ambiciite i vo Bundes ligata, atakuvaj}i na samiot tron. Novajliite vo timot: Joan Kawe|as/Kaweqas, Kentin Mahe, Petar Xorxi}, Adrian Fal zasega vo celost gi opravduvaat o~ekuvawata na [valb i kako odminuva sezonata zaedno so Duvwak, Lackovi}, Hens i kompanija odli~no ja tempiraat formata za vtoriot del sezonata. Sekako pobedata nad Kil vo minatogodi{noto polufinale vo L[ e samo dopolnitelen motiv i dobar indikator deka Kil ne e nepobedliv (ovoj Kil osobeno!).

Za razlika od Kil koj retko koga gubel bodovi protiv ekipite koi se nao|ale pod tretata pozicija na tabelata, za Hamburg toa e voobi~aena praktika. Zagubi ubedlivo ovaa sezona protiv Bergi{er, a izigra nere{eno i so Lemgo. Zaedno so porazite od Flensburg na gosti i od Kil doma, rezultatot e treto mesto na tabelata i tri boda zaostanuvawe zad liderot.
--- надополнето: 24 декември 2013 во 21:44 ---
Duel na me~ot

I pokraj mo`nosta da se vidat nekolku izvonredni dueli vo ~etvrtok najatraktiven spored mene }e bide duelot me|u Aron Palmarson i Domagoj Duvwak. Nastrana zna~eweto na samiot me~, mislam deka vo nivniot me|useben duel }e ima ne{to pove}e. Ne se somnevam deka i dvajcata }e sakaat prili~no rano da mu se dadat doznaewe na Gislason KOGO treba da go nazna~i za prv centralen na Kil od idnata sezona.
I dvajcata se natprevaruvaat vo Bundes ligata od 2009-ta godina. Pouspe{en po brojot na osvoeni tituli e sekako islan|anecot, no po postignati golovi vo sedumte natprevari vo koi igrale eden protiv drug, prednosta e na stranata na Duvwak:
28: 18

123082004.jpg

Prognoza

Svetska klasa rakomet, neizvesen me~ i tesna pobeda na Hamburg. Xoker na me~ot Joan Kaweqas.

Prenosot zapo~nuva od 17.00 ~asot na Sport1 so komentar na Markus Gec i [tefan Kre~mar. Prethodno od 15.00 ~asot }e po~ne i prenosot od FLENS Arenatame|u Flensburg i Magdeburg.
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Па уствари, Хамбург не смее да загуби, пошто ако загуби веќе е отпишан, Хамбург ќе биде под притисок, затоа ја типувам на Кил.
 
L

Löwe

Гостин
Се згоил Борко доста од кога појде во Немачка. И на видеото со Лемго што гледав се приметува.
 
Член од
7 јануари 2012
Мислења
816
Поени од реакции
1.208
tuuu pola saat pauza zaradi incident na tribini...
--- надополнето: 26 декември 2013 во 18:12 ---
letargichno i praznichno. eden od ponekvalitetnite mechevi koi gi izigrale Kil i Hamburg, iako Kil si go odrabotuva ona shto treba. Dosega ne sum videl da prokocka 7 gola protiv nikoj, a protiv vakov haburg ushte pomalku. Hamburg ako saka malce da se obeli mora da igra povekje so krilata i da shiri. Hens i Lackovic katastrofalni. I sekako ne znam zoshto mu shutiraat samo dole na Sjostrand koga tipot kako i Palicka e poznat po toa shto celo vreme lezhi....
--- надополнето: 26 декември 2013 во 18:28 ---
hahah sjostrand odgovara na kritikite. 4/4 vo vtorovo poluvreme ..nad 60% na mechov
--- надополнето: 26 декември 2013 во 18:37 ---
edinstvenata neizvenost e so kolku kje gi deklasiraat. Ochaen e Hamburg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom