DKB Handball Bundesliga, Liga ASOBAL, LNH

Дискусија во форумот 'Ракомет' започната од bbbbbb, 13 декември 2013.

 1. bbbbbb

  bbbbbb

  Член од:
  7 јануари 2012
  Мислења:
  816
  Допаѓања:
  1.208
  Иако доцниме половина сезона со отворањето на темава, сепак сметам дека заради интересот на голем број членови на форумов , меѓу кои спаѓам и јас, кои учествуваат во креирањето на содржините во одделот Ракомет , потребно е ставовите, дискусиите, прашањата и сите информации кои се попврзани со натпреварите од Бундес лигата, од Лига Асобал и француската ЛНХ лига, да добијаат поинаков и соодветен третман. Се надевам дека од овој аспект, отворањето на оваа тема ќе наиде на одобровуање кај сите ракометни фанови на овој форум.

  За почеток еве еден сосема краток вовед во сезонава 2013/14 во германската Бундес лига.

  47 издание на Германската ракометна лига (DKB Handball-Bundesliga)

  Моменталната состојба на табелата по 17 одиграни кола е следнава

  Flensburg Handewitt 29
  THW Kiel 28 (- 1)
  Füchse Berlin 26
  RNL 25 (- 1)
  HSV 25 (- 1)
  MT Melsungen 21
  SC Magdeburg 19
  Hannover 18
  TuS N Lübbecke 16
  Lemgo 15 (- 1)
  .
  .
  .

  Бранител на титулата е тимот на Кил кој истовремено е рекордер по бројот на освоени титули во германската прва ракометна лига. По реформирањето од 1965-та година, Кил има освоено 17 титули, а зад него се тимовите на Гумерсбах со 12 и на Гросвелштад со 6 титули.

  Deutscher-Meister.jpg
  --- надополнето: 13 декември 2013 во 01:41 ---
  На врвот од листата на најдобри стрелци во лигата, до ова 17 коло, се левото крило на Мелзунген, Михаел Алендорф, кој патем игра брилијантна сезона, Робер Вебер од Магдебург и Марко Вујин од тимот на Кил со по 117 гола.

  Инаку рекордер во конкуренцијата “најголем број постигнати голови во една бундеслигашка сезона” е секако легендарниот јужно-корејски десен бек, Кјун-Шин Јон (Yoon Kyung-shin), кој во сезоната 2001/2 постигна 324 гола во дресот на Гумерсбах. Истиот играч е рекордер и по бројот на освоени “титули” најдобар стрелец на Бундеслигата, дури 8 пати и тоа шест пати последователно во периодот од 1997-2002 како играч на Гумерсбах. Кјун-Шин Јон е прв и на вечната листа на најдобри стрелци во Бундес Лигата со 2905 гола во 406 одиграни средби. За жал, никогаш не успеа да ја освои Бундес лигата.

  kyung-shin-yoon-2004.jpg
  --- надополнето: 13 декември 2013 во 01:42 ---
  Лигата исто така ги организира и Купот (DHB Pokal) и Супер Купот (DHB-Supercup) на Германија. Освојувач на минатогодишниот куп беше тимот на Кил, кој во финалето на Lufthansa final four турнирот во Хамбург го победи тимот на Фленсбург Хандевит. На овогодинешниот пак Супер куп Фленсбург се реваншираше, совладувајќи го Кил во Бремен, пред самиот почеток на овогодинешната лигашка сезона.

  Покрај лигата и куповите , од 2000-та година се организира и ALL-STAR натпревар , вообичаено во првата недела на февруари, на кој од 2005-та година играат Германската национална селекција против дрим тимот од лигата. Во периодот од 2000 – 2005 година натпреварот го играа дрим тимот на северот наспроти оној на југот. На крајот од натпреварот се доделува и признанието за најкорисен играч во сезоната. Ова признание досега по два пати го добиле само Никола Карабатиќ (2007, 2008) и Олафур Стефансон (2001, 2002), додека за MVP на минатата сезона беше прогласен Домагој Дувњак.

  Изборот на играчи за овогодинешниот ALL STAR натпревар заврши вчера. На долниот линк има видео каде може да ги видите играчите кои ќе настапат за дрим тимот на лигата.

  http://www.handball.de/artikel/das-...andball-bundesliga-steht-fest-1386849933.html

  Преноси од натпреварите кои ги реализира Sport1, може да се најдат на еден куп сајтови, а некои ги пренесува и Arena sport.
   
  На Stefan-kobe, Gogi-ManUtd, jyvation и уште 10 други им се допаѓа ова.
 2. Xsago

  Xsago

  Член од:
  5 април 2013
  Мислења:
  2.578
  Допаѓања:
  3.762
  Убава идеја. Можеш да поставиш линкови од подобри сајтови со статистики за овие лиги? Чисто информативно мислам дека на сите може да им се најдат.
   
 3. bbbbbb

  bbbbbb

  Член од:
  7 јануари 2012
  Мислења:
  816
  Допаѓања:
  1.208
  Ova se nekoi od sajtovite koi jas najvekje gi posetuvam

  http://www.dkb-handball-bundesliga.de/home Oficijalniot sajt na DKB Handball Bundesliga

  http://dhb.de/verband/aktuell.html Oficijalen sajt na germanskata rakometna asocijacija

  http://www.handball-world.com/o.red.c/home-1-0-0-0.html Najdobriot portal koga se raboti za informacii povrzani so Bundes ligata. Od pred nekoe vreme i angliskata verzija na sajtot redovno se azhurira, iako sekako informaciite na angliski se znachitelno pomalku otkolku onie na germanski i so pomal kvalitet, koga e vo prashanje jazikot. Ima i live ticker od natprevarite od HBL, a najdole na sajtot vo Handball im Fernsehen mozhe da gi vidite TV prenosite na utakmici od razlichni televizii, od koi lesno potoa mozhe da se najdat linkovi.

  http://www.handball.de/ Slichen portal na Handball world, so toa shto chesto ima povekje intervjua za razlika od prviot koi znaat da bidat interesni, otstapuvajkji od standardnite shemi. Isto taka nekoi intervjua i videa mozhe da se najdat i na http://www.sport1.de/de/handball/ , no neretko mnogu od niv ne mozhe da se vidat nadvor od germanofonskite zemji.

  http://www.spox.com/de/index.html Gi ima najpregledno uredenite statistichki podatoci vrzani HBL, sodrzhejkji gi pred se onie informacii koi se bitni ako igrate DHB Handball manager. Otsustvuvaat kako i da e informacii za asistencii, minutazha i slichno. Na sajtot ima statistichki podatoci od sezonata 2008-ma. Za podobra arhiva po ovoj odnos mozhe da se koristi i fan sajtot http://www.handball-statistik.de/index.php?show=dia_alter , na koj ima podatoci od 2003-ta i toa uredeni po mnogu kategorii pretstaveni vo tabeli, dijagrami, grafici itn. Za zhal nema podatoci za tekovnata sezona.

  eve linkovi i od najpoznatite i najelokventni magazini za rakomet :

  http://www.handballwoche.de/ edno od najstarite i najtirazhni spisanija za rakomet, koe osoben akcent ima staveno sekako na Bundesligata. Izleguva vo 52 broja godishno, a chitatelite na ova spisanie od 1978 godina, koga Germanija bila svetski shampion go biraat i rakometarot i rakometarkata na godinata. Prilichno vlijatelno spisanie!

  http://www.handballtime.de/ eden od ponovite tromesechni magazini za rakomet, so izvonredni analizi, i edno od retkite koe ima i angliska verzija. Za mesechnikot

  http://handballmagazin.com/ , mislam deka ne treba mnogu da se kazhe. Koj mozhe da si dozvoli, nema da zgreshi ako se preplati: okolu 55 evra so poshtarina, 12 broja godishno.

  http://forum.thw-provinzial.de/ e eden od pozhivite forumi, osobeno ako se raboti za BUndesliga i THW Kiel . Ima i sekcija za megjunaredon rakomet na koja kje se zapoznaet so ludaci koi sledat SE zhivo shto e povrzano so rakomet i chlenuvaat na site pogolemi rakometni forumi, najchesto germanski, shpanski i skandinavski.

  Sigurno ispushtiv ushte nekoi bitni sajtovi, kako i omilenite blogovi (koi se glavno shpanski) no podocna kje gi postiram. Kje pushtam podocna i sajtovi za Liga ASOBAL, a za LNH za zhal ne bi mozhel da dadam nikakvi linkovi bidejkji do prehminatata sezona gledav samo CHamberi-Motpellier. Od druga strana imam samo bazichni poznavanja na francuski taka da i tie informacii koi gi dobivam se preku google-translate. Nakratko, za nea imam mnogu limitirani poznavanja.
   
  На Stefan-kobe, TheTrooper, Ne_sum_ja и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. ruller

  ruller Expert

  Член од:
  5 септември 2011
  Мислења:
  279
  Допаѓања:
  107
  Komentiram samo za da ja sledam temava ako slucajno nekoj ima nekoj insajder ili nesto slicno da znam da si ja uplatam v kladilnica :D
   
 5. bbbbbb

  bbbbbb

  Член од:
  7 јануари 2012
  Мислења:
  816
  Допаѓања:
  1.208
  Eve i eden kratok voved vo ovogodineshnata liga ASOBAL


  24 izdanie na [panskata rakometna liga, Liga ASOBAL

  Моменталната состојба на табелата по 14 одиграни кола е следнава

  FC Barcelona 28
  Fraikin BM Granollers 20
  Naturhouse La Rioja 20
  BM. Huesca 19
  FrigoríficosMorrazo Cangas 16
  Reale Ademar León 15
  BM Guadalajara 15
  BM. Aragón 14
  Helvetia Anaitasuna 13
  Globalcaja C. Encantada 13
  Juanfersa Grupo Fegar 13
  Fertiberia Puerto Sagunto 10
  Villa de Aranda Top Ribera 8
  Cuatro Rayas Valladolid 8
  Ángel Ximénez Puente Genil 7
  Bidasoa Irún 5

  [ampion od minata godina e timot na Barselona, koja va`i za najuspe{na ekipa vo istorijata na [panskiot rakomet, so vkupno osvoeni 20 tituli i toa: 8 vo Division de Honor (1958/59-1989/90) i 12 tituli vo Liga ASOBAL (1990/91-). Na vtoroto mesto e u{te eden katalonski tim, Grano|(q)ers (denes Franklin Granollers) so 13 tituli, a na tretoto timot na Atletiko Madrid so 11. Najdobriot svetski rakometen klub za minatata decenija Ciudad Real e na ~etvrtoto mesto so 5 osvoeni tituli site vo periodot od 2000/1 -2009/10. I pokraj toa {to ligata dolgo vreme be{e rangirana kako vtora svetska liga zad germanskata, status koj denes ve}e go izgubi, {ampionite na [panija se ubedlivo na prvoto mesto na najdobri/najtrofejni evropski klubovi so osvoeni 13 tituli vo dosega{nite 20 izdanija na reformiranata Liga na [ampionite.

  ciudad_real1.jpg
  --- надополнето: 14 декември 2013 во 10:00 ---
  Najdobri streleci vo ligata zaklu~no so 14-to kolo se 20-godi{niot lev bek na Huanfersa Grupo Fegar, Alehandro Kostoja, i desnoto krilo na Ademar Leon, Hoze Kari|(q)o so postignati 80 golovi. Huanin Garsija, koj od 2005-ta e igra~ na ekipata na Barselona, vo maj 2011-ta stana najdobriot strelec vo istorijata na ligata so postignati 1794 golovi simnuvaj}i go od vrvot desniot bek od zlatnata epoha na Barselona, Mateo Garalda.

  barça balonmano.jpg

  Eve i nekolku sajtovi kade mo`e da se najdat pove}e informacii vrzani so rakometnite slu~uvawa vo [panija

  http://www.asobal.es/index.phpOficijalniot sajt na rakometnata federacija na [panija, na koj mo`e da se najdat i naja`urirani statisti~ki podatoci vrzani za natprevarite od ligata. Ottuka mo`e da se vidat i izve{taite od natprevarite, koi so promenata na rakovodstvoto od maj minatata godina, redovno se postiraat vo period od 20 minuti po zavr{uvaweto na natprevarot. Bidej}i nema legenda koja objasnuva nekoi od klasifikaciite seu{te ostanuva misterija zna~eweto na 1/3 od brojkite vo izve{taite.

  http://www.marca.com/balonmano.htmlso solidna sekcija so komentari pod sekoja vest. Bidej}i momentalno nema nekoj podobar forum (osven http://balonmano.mforos.com/ koj ne e ba{ ne{to), pod vestite voobi~aeno se komentira za se i se{to {to e povrzano so rakomet, taka da neka ne ve ~udi ako pod vest za natprevarot Hueska-Viqa de Aranda najdete kometari za Kristijan{tad-Lugi. http://www.mundodeportivo.com/balonmano/index.html za site informacii povrzani glavno so timot na Barselona.

  http://www.pasionhandball.com.ar/ ju`noamerikanski odnosno argentinski rakometen portal, na koj nema {to posebno da se pro~ita osven preneseni informacii od prethodno pi{anite sajtovi, no go naveduvam bidej}i redovno vo rubrikata partidos históricos postira videa od istoriski me~evi ( nekoi od niv treba da se utea{ od barawe za da gi najde{) od tipot na Metalopastika- Atletiko, CSKA Moskva- Gumersbah, Zagreb- Dukla itn., koj ne e lo{o koga se ima pove}e vreme da se poglednat..
  http://canalplus.es/balonmano/ nedelniot presek na koloto vo emisijata Los especialistas del balonmano, a mo`e da se najdat i dopolnitelni sodr`ini na portalot, intevjua, najdobri golovi itn.
  http://www.cope.es/Menu/Solo-en-cope-es/De-Rosca/Audios radio emisijata De rosca na Luis Malvar posvetena na {panskiot rakomet, koja se emituva sekoj ponedelnik.
  http://blogs.grada360.com/luis-miguel-lopez/ blogot 40h20 na brilijanten rakometen poznava~, fantasti~en komentator, i ogromen fan na drim timot na Metaloplastika od [abac od 80-tite, Luis Migel Lopez, eks direktor na Siudad Real i Atletiko Madrid.
  --- надополнето: 14 декември 2013 во 10:19 ---
  Denes od 15.00 super derbi HSV- Rhein-Neckar Loewen. Tehsko deka RNL kje uspeat da zabelezhat dve pobedi po red na dvete najteshki gostuvanja vo ligata. Kiel pobedi minata nedela na gosti so fuechse pa po tri dena izgubi doma od RNL vo kupot. Sega ist ili ushte potezhok raspored imaat RNL . za tri dena da gi pobedish dvata najgolemi favoriti doma …malce poteshko….
  Utre 17.15 Fuechse-Melsungen

  Vecher vo 18.30 ima prenos i od Barcelona-NaturHaus, ama so ogled na toa kako pominaa so Barca B ...

  Inaku chudno… Dominki Klajn koj e reserva na Sigurdsson pred nekoj den go prodolzhi dogovorot, a Sigurdsson koj ima ushte dve godini go raskinuva. Spekulaciite se : KiF, Kielce, Barcelona….So ogled n atoa shto i Gensheimer gi odbi, kje bide interesno vo sledniov period da se vidi na kogo kje padne izborot za prvo levo kril ovo Kil slednata sezona. Top levo krilo kolku shto mozham da se setam tehsko deka kje najdat, a so doagjanjeto na Duvnjak, ambiciite kje im bidat najvisoki, vprochem kako i sekogash.
   
  На Xsago и bookfan им се допаѓа ова.
 6. bbbbbb

  bbbbbb

  Член од:
  7 јануари 2012
  Мислења:
  816
  Допаѓања:
  1.208
  Kiel si najdoa novo levo krilo za slednata sezona, koj kje igra na mestoto na Sigurdsson. Se raboti za 20 godishnoto krilo, Rune Dahmke. Ima igrano za kiel B , a ovaa sezona nastpauva vo vtorata liga za TSV Altenholz. Chudna odluka... mozhebi ova e odgovorot na Gislasson na kritikata na Heiner Brandt, deka Kiel so nishto ne pridonel minative decenii za razvojot i promocijata na germanski rakometari....

  http://www.thw-provinzial.de/thw/13121633.htm
  --- надополнето: 17 декември 2013 во 11:32 ---
  Dodusha koga kje razmislam , kje imaat slednata godina super ekipa:

  LK: Klein, Dahmke
  LB: Jiha, Jallouz
  CB: Duvnjak, Palmarsson, Lauge-Schmit
  DB: Weinhold, Vujin
  DK: Sprenger, Ekberg
  P: Wiencek, R. Toft Hansen
  G: Palicka, Sjostrand
   
  На bookfan, Незапирливи 1903/87 и Петар Р. им се допаѓа ова.
 7. bbbbbb

  bbbbbb

  Член од:
  7 јануари 2012
  Мислења:
  816
  Допаѓања:
  1.208
  Denes rano rano so rakomet...najinteresniot mech vo FF turnirov za Copa ASOBAL... Granollers-Natur Haus La Rioja momentalno 15-17.. so interesni dueli na nekoi od idnite dzvezdi na Shpanija...
  --- надополнето: 21 декември 2013 во 12:51 ---
  ooouuu brilijanten Alvaro...8 gol...
  --- надополнето: 21 декември 2013 во 12:51 ---
  a i Mati Shulz
  --- надополнето: 21 декември 2013 во 13:02 ---
  hahahha odlichen mech 29-28 za Fraikin Granollers, za katalonsko finale utre...
   
  На bookfan, Ne_sum_ja и Петар Р. им се допаѓа ова.
 8. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.949
  Допаѓања:
  15.352
  Каква последна минута беше тоа, мене ми дигнаа тензија :D .Шулц го реши на крај со одбраната и фрлањето контра за водство
   
  На bbbbbb му/ѝ се допаѓа ова.
 9. bbbbbb

  bbbbbb

  Член од:
  7 јануари 2012
  Мислења:
  816
  Допаѓања:
  1.208
  Sjajno Maestro Lazarov... prekrasni tri posledovatelni gola....
   
 10. Löwe

  Löwe

  Член од:
  14 јули 2010
  Мислења:
  6.902
  Допаѓања:
  7.859
  Ова е разигрувањето за титула во Шпанија така? Во вторава полусезона не се игра Асобал пак?
   
 11. HristijanWR10

  HristijanWR10 Bryan Kearney

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  10.663
  Допаѓања:
  20.067
  Кај ja гледате Барса - Хуеска?
   
 12. Ne_sum_ja

  Ne_sum_ja

  Член од:
  8 мај 2013
  Мислења:
  5.949
  Допаѓања:
  15.352
  Ова е фајнл фор за АСОБАЛ куп.

  Побарај стрим некој ако може да ти пушти, ја нема по спортскиве канали
   
 13. Löwe

  Löwe

  Член од:
  14 јули 2010
  Мислења:
  6.902
  Допаѓања:
  7.859
  Што мислите за Барса утре, хендикепот што и го даваат е да тепа со 13 разлика. Ќе го исполни ли? Гледав во меѓусебниве со Гранолерс ни еднаш не тепале со 13 разлика.
   
 14. toni-chelsea

  toni-chelsea

  Член од:
  2 октомври 2011
  Мислења:
  788
  Допаѓања:
  401
  Некое видео кај можит да се најт од партијата на Борко против Лемго од последните неколку минути???
   
 15. bbbbbb

  bbbbbb

  Член од:
  7 јануари 2012
  Мислења:
  816
  Допаѓања:
  1.208
  Seushte nema bidejkji mechot ne beshe prenesuvan, no vo tekot na utreshniot den najverojatno kje go dadat (t.e. poslednite dve minuti) na pregledot na koloto shto go pravi sport1, taka da vo vtornik kje mozheme da go vidime.

  eve izjavi na nekoi od igrachite, vkluchitelno i na Borko na linkov
  http://www.youtube.com/watch?v=fD0BEEK1r-Q

  mnogu bitni bodovi za Gummerbach vo borbata da se vleze vo ekipite koi kje mozhe da igraat za ehf kup iako e tehsko verojatno deka kje uspeat....
   

Сподели преку: