DISTURBING! Илуминатски и Драконски симболи во Бугарија

NEROMARE

Niente denaro, niente Svizzero.
Член од
5 јули 2018
Мислења
83
Поени од реакции
63
Статуата "The Valentine Dragons" во близина на Пјер во Варна, Бугарија.
Фотографија направена од мене. Исто така наречен "The Dragons in love", сместен во Варна во октомври 2010 година, во една од најнаселените области во градот, пристаништето,
змејовите беа донирани од голема анонимна компанија, наводно од градот Варна. Статуата предизвика многу шпекулации, бидејќи градот нема никаква врска со Дракони, Гуштери и слично. Всушност грбот на градот отсекогаш бил два Лава, а не Дракони (два фиктивни ликови). Disturbing.



Друга слика направена од мене.

Црквата Свети Никола во Варна, Бугарија.
Симбол триаголник и око во него. Окото на Провиденс, исто оној што се става на штатскиот доларот. Окото на провидението е често поврзано со заговори, масоните, илуминатите и Ватиканот.



Јас ќе објавам повеќе.
Поздраве!
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.952
Баш ми се допаѓаат змејовите, симболи на мудрост и знаење - во смисла на прастаро знаење, барем јас така ги перцепирам, не разбирам зошто би било вознемирувачки. Окото кое гледа се не е ексклузивно илуминатски симбол, покрај тоа организацијата повеќе не постои, окото може симболизира сеприсутност на Креаторот, Бог, Космичка Свест, како сакаш наречи твоја волја е, или пак будност, просветленост и слично. Еве такво слично око во една тетовска црква, има и други:

http://www.wikiwand.com/mk/Црква_„Св._Кузман_и_Дамјан“_-_Једоарце

Богати членови на слични друштва и организации најчесто сакаат да експонираат вакви симболи, поима немам зошто е тоа така.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.279
Поени од реакции
78.930
Окото на Провидението го има и во други цркви во Македонија (кај Св. Стефан во Охрид, во една црква го има) и на други места. Масоните го земале тој симбол од христијанската традиција, а не обратно.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Првиот споменик со змејовите мене ми е ептен кул и интересен. Нема ништо вознемирувачко тука, ни па гледам некакви симболи.
 

NEROMARE

Niente denaro, niente Svizzero.
Член од
5 јули 2018
Мислења
83
Поени од реакции
63
Окото на Провидението го има и во други цркви во Македонија (кај Св. Стефан во Охрид, во една црква го има) и на други места. Масоните го земале тој симбол од христијанската традиција, а не обратно.
Да. Но, за потсмев. Во војна тоа е големо ПОНИЖУВАЊЕ да го земеш непријателското вино и да го пиеш. Земеш го на непријателот знамето, и го ставиш на твоjа маса. Земи го валкано го направи тогас знаме. Со храна. Исчисти си ја устата со знаме врагот.

Хитлер, кога влегол во Франција, сите негови армии го опустошиле Париз. Пиеле нивното вино, јаделе храна, ги е*али французинките жени. ХУМИЈАЦИЈА. Преземање на симболот на непријателот и правиње твое.

Сатанскиот симбол е крст свртен нагоре. Друг пример.

Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom