DHL Пратка

Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.720
Дали DHL има право да ве вика да одите дури до аеродромот за да си подигнете пакет, кој ви е пратен од странство, а за кој сте платиле за испорака на веб страната од која е нарачано?

И притоа, за подигање бараат 1300 денари, исто толку и да го уништат или во спротивно, ако пакетот не се подигне, велат дека треба да се плати казна од 300 евра!

Како е можно DHL ова да го бара?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Дали DHL има право да ве вика да одите дури до аеродромот за да си подигнете пакет, кој ви е пратен од странство, а за кој сте платиле за испорака на веб страната од која е нарачано?

И притоа, за подигање бараат 1300 денари, исто толку и да го уништат или во спротивно, ако пакетот не се подигне, велат дека треба да се плати казна од 300 евра!

Како е можно DHL ова да го бара?
да не е дополнителна услуга достава до дома, како карго, можеш да пратиш до нивнатта централа па од таму да се подигне пакет или да доплатиш за да ти се испорача на домашна адреса
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
47
Поени од реакции
27
Имав некоја награда добијано и беше пратена преку дхл кога стаса не вредеше да ја земам ради што дхл барапе 1300 ден плус царина и ми рекоја дека ако не ја земам ќе го контактирата тој што ја пратиј дали да му ја вратат него или да се уништи немаше ништо за казна од 300е
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Дали DHL има право да ве вика да одите дури до аеродромот за да си подигнете пакет, кој ви е пратен од странство, а за кој сте платиле за испорака на веб страната од која е нарачано?

И притоа, за подигање бараат 1300 денари, исто толку и да го уништат или во спротивно, ако пакетот не се подигне, велат дека треба да се плати казна од 300 евра!

Како е можно DHL ова да го бара?
1300 денари се мандаторни трошкови, нема бегање од нив, тие се за шпедиција и се што е поврзано со неа - лежарина итн. Ти препорачувам да си платиш.
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Мене пред неколку месеци ми стигна пратка преку DHL за која исто ме контактираја од дирекцијата и телефонски и преку е-пошта и ме известија дека таа пратка треба да се царини и да се извршат други триста глупости(шпедиција, и др услуги). Е сега имаше две опции, едната јас да одам до терминалот во Скопје и самиот со некој образец да ги извршам горенаведените процеси и да платам само 500 денари лежарина или втората опција да ми ги извршат тие услуги од DHL за кои ке се наплати сума од околу 2000 денари.

Е сега не сум сигурен за казната, ама мислам дека беше наведено такво нешто доколку не се подигни пратката.

Инаку јас имав потреба од пратката која неможеше да се прати на др начин, па така лепо фино си платив. А мнооогу добро е познато како DHL зема пари за пратките кои пристигнуваат, затоа често ги одбегнувам!
 
R

Roten 96

Гостин
Мене пред неколку месеци ми стигна пратка преку DHL за која исто ме контактираја од дирекцијата и телефонски и преку е-пошта и ме известија дека таа пратка треба да се царини и да се извршат други триста глупости(шпедиција, и др услуги). Е сега имаше две опции, едната јас да одам до терминалот во Скопје и самиот со некој образец да ги извршам горенаведените процеси и да платам само 500 денари лежарина или втората опција да ми ги извршат тие услуги од DHL за кои ке се наплати сума од околу 2000 денари.

Е сега не сум сигурен за казната, ама мислам дека беше наведено такво нешто доколку не се подигни пратката.

Инаку јас имав потреба од пратката која неможеше да се прати на др начин, па така лепо фино си платив. А мнооогу добро е познато како DHL зема пари за пратките кои пристигнуваат, затоа често ги одбегнувам!
Ke moze da mi objasnis kade e toj terminal vo sk i kade se treba da se odi i pravi dokolku sam sakam da si ja zavrsam rabotata bidejki imam slicna situacija.Kako odi plakanjeto za site tie gluposti kako magacinski trosok za carina danok direktno tamu na lice mesto ili treba da se tormozam niz posti so uplatnici.....ke te molam....fala[DOUBLEPOST=1474292754][/DOUBLEPOST]
Мене пред неколку месеци ми стигна пратка преку DHL за која исто ме контактираја од дирекцијата и телефонски и преку е-пошта и ме известија дека таа пратка треба да се царини и да се извршат други триста глупости(шпедиција, и др услуги). Е сега имаше две опции, едната јас да одам до терминалот во Скопје и самиот со некој образец да ги извршам горенаведените процеси и да платам само 500 денари лежарина или втората опција да ми ги извршат тие услуги од DHL за кои ке се наплати сума од околу 2000 денари.

Е сега не сум сигурен за казната, ама мислам дека беше наведено такво нешто доколку не се подигни пратката.

Инаку јас имав потреба од пратката која неможеше да се прати на др начин, па така лепо фино си платив. А мнооогу добро е познато како DHL зема пари за пратките кои пристигнуваат, затоа често ги одбегнувам![/quote
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Ke moze da mi objasnis kade e toj terminal vo sk i kade se treba da se odi i pravi dokolku sam sakam da si ja zavrsam rabotata bidejki imam slicna situacija.Kako odi plakanjeto za site tie gluposti kako magacinski trosok za carina danok direktno tamu na lice mesto ili treba da se tormozam niz posti so uplatnici.....ke te molam....fala[DOUBLEPOST=1474292754][/DOUBLEPOST]
Не знам каде се наоѓа точно терминалот бидејќи не сум од Скопје, а единствено ми беше споменат од вработените во ДХЛ... За целата процедура ќе мора да се информираш во ДХЛ или пак царинската управа но мислам дека со тој документ сам можиш да ја извршиш процедурата на шпедиција и да платиш лежарина во ДХЛ.. Сепак најдобро да се консултираш со нив ради то шо мене тие ми ги вршеа услугите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom