Desktop vs. Web програмирање

Desktop или web програмирање?


  • Вкупно гласачи
    60

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
А што викате за комбинација на двете?

Вебот може да биде моќен ако користите ЈСП и томкет. Имате милион комбинации, а ЈСП + ЈСТЛ + јава класи мислам дека е најмоќна комбинација. Само едно е drawback на ова, скапите сервери за поставување на салам апликација онлајн. (dedicated server) Се што спомна Ксиломедус негде погоре може да се имплементира со ЈСП и во ЈСП. До толку длабоко што во ЈСП можеш да повикаш една функција и таа преку јава класата да направи 300 чуда.
Само тоа што на веб не можеш да се покажеш, тоа да. Многу бизнис апликации не се посложени од тоа да имаат само 2-3 циклуси и повикување на база, и толку. Се се сведува на правење на процесот на што поедноставен (за побрзо вчитување и неоптеретување на серверот). И тоа е вештина. Е сега, ако сакаш да правиш веб апликација за извршување на тешки задачи (математички пресметки, сложени пресмети, физики, хемии итн), можеш, ама ќе треба да си учиш алгоритми :)

Десктоп програмирањето си има свои предности, ама и недостатоци (читај детално погоре во постовите)....

Е сега, според мене најдобра е комбинација, пр. една онлајн база со веб апликација која е присутна како за корисниците, така и за персоналот. Со тоа што персоналот има десктоп апликации (со локална база која при присуство на интернет се апдејтува/синхронизира со главната база) и со тоа имаат можност да работат локално, па после сето тоа да оди на сервер, итн. Ова е само една можна употреба, може и десктоп апликацијата само да презентира резултати од веб апликацијата (гоогл еарт е типичен пример, десктоп апликација која користи сервер). Ќе се согласите дека е подобра од веб апликацијата. Но и веб апликацијата е солидна за намената што ја има. Плус тоа што можете лесно да ја имплементирате и на ваш сајт.

Е сега, јас можам да бидам добар во ЈСП, ама кога ќе им кажеш на нашиве „бизнисмени“ колку кошта (сервер + развој) ќе им се крене косата, па така мораш да знаеш и малце ПХП за да го направиш нештото поевтино. Не дека ПХП не чини, ама ги нема истите можности со ЈСП. Битно, брка работа. ЈСП останува за јаки фирми, кои перформансите, стабилноста и квалитетот им се на прво место.

Сметам дека кога тогаш и кај нас ќе увидат која е придобивката на солидна веб апликација базирана на јава и посебен сервер, (ова важи за појаките фирми) и кога на ова ќе се додаде десктоп поддршка (каде персоналот ќе може со добар ГУИ да си работи локално), а шефот да добива автоматски извештаи по емаил (во ПДФ или Ексел) од базата кога ќе му се посака (си подесува преку администрацијата). Тогаш ќе нема потреба од секретарки :)
 
Член од
14 октомври 2007
Мислења
20
Поени од реакции
4
Пак ве лажат комунистите!!!! :)
Оф, туку нејсе, имам мислење дека web програмирањето има добри шанси да ја убие уметноста на тоа да се биде програмер. Се повеќе и повеќе ќе излегуваат гуруа за web-апликации кои неретко ќе незнаат да спојат два фор циклуси или нешто слично.
Каде пример во некоја web апликација што ја имате работено ќе го сретнете следново:
- функционално наследување на класи
- ПОЛИМОРФИЗАМ!
- интерфејси, апстрактни класи
- ambiguity
- backtracking, dynamic programming, heuristic
- lists, maps, multimaps, sets, multisets (ај ова можеби ќе се сретне, ама ретко)
- ...

Што треба да се знае за да се биде web програмер (зборам за нивоа за градење на портал, форум или нешто слично т.е. средна класа апликации):
- html
- css
- скриптен јазик (perl, php, ruby, python) и мала количина функции пред се за: работа со бази на податоци, обработка на текст, дати и echo.
- примитивна работа со бази на податоци.
Друже... ти стварно си бил со главата у облаци ...
Се сомневам дека си напишал нешто посериозно за веб, вака што збориш ...

На пример :
- функционално наследување на класи
- ПОЛИМОРФИЗАМ!
- интерфејси, апстрактни класи
дури и PHP, полуосакатениот објетно ориентиран скриптен јазик го има тоа ... и верувај ми, се користи често.
Понатаму, еве пробај напиши веб „портал„ без користење на lists (ако се истите lists ко у python)
А хеуристика се сомневам дека си користел до сега и тоа апсолутно нема врска веб или десктоп програмирање него се однесува на проблемот што треба да го решиш.
Што се однесува со бази на податоци ... исто нема везе дали е веб или десктоп пошто зависи од проблемот. У ствари у веб многу повеќе зависиш од базата, пошто (ова сто посто е изненадување за тебе) не можеш да чуваш објекти у меморија ;)

Прашањето што треба да се зане за да бидеш веб програмер ќе ти го поставам а тебе ... што треба да знаеш за да бидеш Десктоп програмер ... Само Visual Basic врши работа. BTW, тоа се сите ИНТЕРПРЕТИРАНИ програмски јазици, не скриптни, што ги спомна, и некои од нив (python, ruby) далеку понапредни од VB.

А конечно, изјавата “Оф, туку нејсе, имам мислење дека web програмирањето има добри шанси да ја убие уметноста на тоа да се биде програмер.“ е претерано помпезна за дечко од 21 година со толку мало познавање... Прочитај малку книги за уметност за да сфатиш на што се мисли под „уметноста на тоа да се биде програмер“
 
Член од
14 октомври 2007
Мислења
20
Поени од реакции
4
Девелопер се мери во квалитетот на архитектурата на изграденото, задоволените потреби, перформансите, скалабилноста и пред се цената на финалниот продукт. (како пример, знам дека еден сајт мислам tweeter или tweater, не знам како беше сигурно, целата архитектура му падна во вода само затиоа што самобендисаните програмери користеле ruby).
ROFL ! Не прекинуваш да ме смееш бе ... :D Tweeter (www.tweeter.com) e ненормално популарен сајт ... и архитектурата му е сосема во ред. А веројатно немаш чуено за ruby on rails и ... немаш видено како изгледа ruby. Демек ако користеле C++ со CGI сајтот подобро ке излезел.
Земи прочитај некоја книга настрана од учебниците ...
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Друже... ти стварно си бил со главата у облаци ...
Се сомневам дека си напишал нешто посериозно за веб, вака што збориш ...

На пример :
- функционално наследување на класи
- ПОЛИМОРФИЗАМ!
- интерфејси, апстрактни класи
дури и PHP, полуосакатениот објетно ориентиран скриптен јазик го има тоа ... и верувај ми, се користи често.
Понатаму, еве пробај напиши веб „портал„ без користење на lists (ако се истите lists ко у python)


А хеуристика се сомневам дека си користел до сега и тоа апсолутно нема врска веб или десктоп програмирање него се однесува на проблемот што треба да го решиш.


Што се однесува со бази на податоци ... исто нема везе дали е веб или десктоп пошто зависи од проблемот. У ствари у веб многу повеќе зависиш од базата, пошто (ова сто посто е изненадување за тебе) не можеш да чуваш објекти у меморија ;)


Прашањето што треба да се зане за да бидеш веб програмер ќе ти го поставам а тебе ... што треба да знаеш за да бидеш Десктоп програмер ... Само Visual Basic врши работа. BTW, тоа се сите ИНТЕРПРЕТИРАНИ програмски јазици, не скриптни, што ги спомна, и некои од нив (python, ruby) далеку понапредни од VB.


А конечно, изјавата “Оф, туку нејсе, имам мислење дека web програмирањето има добри шанси да ја убие уметноста на тоа да се биде програмер.“ е претерано помпезна за дечко од 21 година со толку мало познавање... Прочитај малку книги за уметност за да сфатиш на што се мисли под „уметноста на тоа да се биде програмер“
Уште еден пљас. Ајмо:
1. Не реков дека нема. Ај најди практичен пример да го искористиш. Јас веднаш ти наоѓам, just name it.

2. ПРОГРАМИРАЊЕТО ВО ОСНОВА Е РЕШАВАЊЕ ПРОБЛЕМ. Зборував на една тема за уметност на програмирање, ќе се обратам и таму.

3. Имам десктоп апликација која не користи база (замисли). А знам начин како во .NET веб апликација да пазам и глобални записи и да чувам податоци па дури и цели објекти во меморијата на серверот (еј замисли го тоа) и тоа за секој корисник посебно (ај мајката). Секако дека ќе го умрам серверот со тоа, ама тоа е ирелевантно овде.

4. Е богами и не врши работа само еден јазик. Го знам ВБ, многу. И многу си го љубам :). За брзи работи кои се пичат на нога е закон. Стил, осакатен е до бескрај. Нема јасен концепт за класи, за наследување, полиморфизам!?!, run-time создавање на објекти и генерирање на настани за истите, рефлекција и редица други работи. Ме чека работа летото кога треба да изградам цел фрејмворк кој би работил на некој псевдо јазик со крајна цел создавање на функционален интерфејс, примитивна работа и екстерно поврзување со настани. И нормално ми требат сите оние работи кои ги наведов, а кои VB ги нема. Е сега што ќе биде, не сум одлучен...

5. Едно ќе ти речам. Цитат од човек кој е светски шампион во Јава: „девелоперите заглавуваат по стандард на работи кои се строго алгоритамски односно проблем ориентирани. Ако знаеш да ги средуваш овие проблеми на екстремно добар начин со перфектни перформанси тогаш си стварно добар програмер“. И да, кога тогаш ќе се сретнеш со некој абстрактен алгоритам поврзан со она што го работиш, и ако си игнорант на она што го нарекувам уметност, јеби га ќе заглавиш. Поентата ми е кажана, ама изгледа не си прочитал како што треба дека: повеќето од новопечените програмерчиња се залетуваат на веб девелопмент и ги игнорираат останатите работи успат класифицирајќи ги како непотребни. Е затоа се нискокласни во струката.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
ROFL ! Не прекинуваш да ме смееш бе ... :D Tweeter (www.tweeter.com) e ненормално популарен сајт ... и архитектурата му е сосема во ред. А веројатно немаш чуено за ruby on rails и ... немаш видено како изгледа ruby. Демек ако користеле C++ со CGI сајтот подобро ке излезел.
Земи прочитај некоја книга настрана од учебниците ...
Ја прочитав веста некаде на кајмакот. Беше наведено само дека целата структура изградена на ruby on rails паднала на скалабилност, па сега се размислува за алтернатива и тотален рикоуд.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
25
Поени од реакции
6
Уште еден пљас. Ајмо:
1. Не реков дека нема. Ај најди практичен пример да го искористиш. Јас веднаш ти наоѓам, just name it.

2. ПРОГРАМИРАЊЕТО ВО ОСНОВА Е РЕШАВАЊЕ ПРОБЛЕМ. Зборував на една тема за уметност на програмирање, ќе се обратам и таму.

3. Имам десктоп апликација која не користи база (замисли). А знам начин како во .NET веб апликација да пазам и глобални записи и да чувам податоци па дури и цели објекти во меморијата на серверот (еј замисли го тоа) и тоа за секој корисник посебно (ај мајката). Секако дека ќе го умрам серверот со тоа, ама тоа е ирелевантно овде.

4. Е богами и не врши работа само еден јазик. Го знам ВБ, многу. И многу си го љубам :). За брзи работи кои се пичат на нога е закон. Стил, осакатен е до бескрај. Нема јасен концепт за класи, за наследување, полиморфизам!?!, run-time создавање на објекти и генерирање на настани за истите, рефлекција и редица други работи. Ме чека работа летото кога треба да изградам цел фрејмворк кој би работил на некој псевдо јазик со крајна цел создавање на функционален интерфејс, примитивна работа и екстерно поврзување со настани. И нормално ми требат сите оние работи кои ги наведов, а кои VB ги нема. Е сега што ќе биде, не сум одлучен...

5. Едно ќе ти речам. Цитат од човек кој е светски шампион во Јава: „девелоперите заглавуваат по стандард на работи кои се строго алгоритамски односно проблем ориентирани. Ако знаеш да ги средуваш овие проблеми на екстремно добар начин со перфектни перформанси тогаш си стварно добар програмер“. И да, кога тогаш ќе се сретнеш со некој абстрактен алгоритам поврзан со она што го работиш, и ако си игнорант на она што го нарекувам уметност, јеби га ќе заглавиш. Поентата ми е кажана, ама изгледа не си прочитал како што треба дека: повеќето од новопечените програмерчиња се залетуваат на веб девелопмент и ги игнорираат останатите работи успат класифицирајќи ги како непотребни. Е затоа се нискокласни во струката.

Bi ti go preporacal C# ...... A i managed C++ ...... Samo zavisi kolku si talentiran . VB vrsi rabota .... Ali za ASP ke ti treba C# zs ASP to bez C# neide .... C# ti e ista JAVA samo da naucis da koristis Namespaces i Interfaces i imas golemo nepregledno more od solucii koi mozes da gi upotrebis ..... Vo odnos na Web programing imas AJAX za ASP samo uste ti fali ASP server .....
Ako imas ASP server kazi da staam nesto ....Inace Web i Desctop vo VS skoro i da nema mnogu razlika vo programiranjeto . Sepak Web programming e poinetresen od DesKtop .

A inace tipovi sto mnogu znaat kako discodancer treba pred da si dozvolat vakvi komentari treba da ostavat nesto vo Vasi programi za da vidime kolku se relevantni od oblasta . koj ostava vo vasi programi ima pravo na kritika sve ostalo neka nauci nesto pa neka komentira ...

discodancer ostavi nesto tvoe da znaeme kolku si relevanten ....
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
37
Поени од реакции
1
Не мораат да ги следат принципите. Многу од веб девелоперите не се некои гуруа за програмирање т.е. се далеку од тоа. Арно ама научиле неколку циклуси тагови , повици до база и крај. Можат да склопат некоја едноставна апликација за неколку дена. Не викам дека ќе биди којзнај колку јака ама ќе ја има потребната функционалност и пред се вади пари.
За десктоп апликации можи да биди дурии и полесно ако се земи во предвид колку добри визарди постојат. И програмирањето се сведува на куцање 2-3 линии на код за соодветните евенти.
И во двата случаи без доволно вештини и познавања можи лесно да се заглави и да ги давиш другарчињата како да го напрајш следниот чекор.
хах, се тоа ок ама утре кога ќе им речат да додадат нова функционалноста на страната, не ќе знаат глата кај им е и најверотјано ќе се откажат или ќе стаат некое решение колку да работи (ако програмираат како што викаш ти со 2-3 линии код :))

Многу ми се свиѓа мислењето на HsIlOmEdUs ("зборував на една тема за уметност на програмирање") и ако како што кажа тој ако знае да напише интерфејси, апстрактни класи, најефикасно алгоритамско решение итн веќе зборува за уметност во програмирањето, и нема да претставува за него проблем дали било web или десктоп апликација.

By the way во врска со темава: Сега таа поновата технологија на microsoft WPF нуди развој на Windows форми, кои можат да се отворат и со пребарувач, сега за сега само со IE, но се зборува дека ќе има и поддршка и за FF и Опера.
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Web aplikaciite se idninata, ne se zabluduvajte za dzabe.... PC-to vo idnina ke bide Instaliran PC, koj ke koristi resursi od publichni serveri, ke se isfrli od upotreba HDD, zatoa sto e baven nacin za zapis i dostap na informacija....
Igri ke moze da igras isto na publicni serveri...
1. Sto mislite zosto golemite kompanii koristat Web bazirani ERP resenija ??
2. Zosto se poveke se razviva WEB tehnologijata... ???
Edinstven problem so WEB resenijata e seuste Bavna Internet vrska.... zatoa sto TELEKOMOT gi tretira korisnicite kako pecurki ("Keep them in the dark and feed them shit" - dobro moto ko za monopol)
i ke se popravam Internetoto ne samo sto e Baven i ogranicen, tuku e golemo sranje , a samo daj pari, a optikite sto gi ima u MKD uste od 90-tite, pred da se privatizira, za gledanje gi cuvaat....

JAS , bace ne tresi gluposti .... 2-3 reda kod.... gluposti.... WEB Aplikacija ne e da pisuvas sajt, imas povrzanost na nekolku tehnologii... AJAX, JS, C# , PHP...
A i sto e najvazno NE SI ZAVISEN OD MICROSOFT, mozes da imas kakov sakas OS, edinstveno zavisish od BROWSER-ot.... tuku kazi si jas sum uste eden zavisnik na Microsoft, i nemozam da poglednam OUT FROM THE BOX :D
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
хах, се тоа ок ама утре кога ќе им речат да додадат нова функционалноста на страната, не ќе знаат глата кај им е и најверотјано ќе се откажат или ќе стаат некое решение колку да работи (ако програмираат како што викаш ти со 2-3 линии код :))
Токму тоа е и проблемот. Ама во секој случај можи многу лесно да се изработат релативно прости апликации и да се заработи брза пара (додуша многу мина така работат - дури и посериозни компании). Пшуваат ѓубре колку да му земат пари на клиентот и после на кој му е гајле за нова верзија.

Web aplikaciite se idninata, ne se zabluduvajte za dzabe.... PC-to vo idnina ke bide Instaliran PC, koj ke koristi resursi od publichni serveri, ke se isfrli od upotreba HDD, zatoa sto e baven nacin za zapis i dostap na informacija....
Igri ke moze da igras isto na publicni serveri...
1. Sto mislite zosto golemite kompanii koristat Web bazirani ERP resenija ??
2. Zosto se poveke se razviva WEB tehnologijata... ???
Edinstven problem so WEB resenijata e seuste Bavna Internet vrska.... zatoa sto TELEKOMOT gi tretira korisnicite kako pecurki ("Keep them in the dark and feed them shit" - dobro moto ko za monopol)
i ke se popravam Internetoto ne samo sto e Baven i ogranicen, tuku e golemo sranje , a samo daj pari, a optikite sto gi ima u MKD uste od 90-tite, pred da se privatizira, za gledanje gi cuvaat....

JAS , bace ne tresi gluposti .... 2-3 reda kod.... gluposti.... WEB Aplikacija ne e da pisuvas sajt, imas povrzanost na nekolku tehnologii... AJAX, JS, C# , PHP...
A i sto e najvazno NE SI ZAVISEN OD MICROSOFT, mozes da imas kakov sakas OS, edinstveno zavisish od BROWSER-ot.... tuku kazi si jas sum uste eden zavisnik na Microsoft, i nemozam da poglednam OUT FROM THE BOX :D
Без разлика со ми пиша не треси глупости (за ова имаш коментар подолу)
горе-долу си во право, светот оди кон cloud computing - за оваа работа сега имаше интересно размислување од Сталман (накратко, тој воопшто не се сложва со концептов).
2-3реда беа теоретски. ама ајде за секој повик шо имаш?
1. земи Параметри од риквест,
2. генерирај sql и изврши го,
3. врати податоци.
Ова ти е најглупата шема на програмирање на веб и за жал е премногу застапена. За крајно глупави апликации кои немаат комплексна логика брка ептен работа. - кога ја напишав таа реченица целта ми беше да го потенцирам тоа. Надвор има многу мина кои со таков концепт продаваат софтвер (напишав во репликата за КОКИ еднаш).

Во тој пост цел ми беше да потенцирам дека и едната платформа мож да биди крајно лесна и крајно тешка, се зависи од проблемот кој се решава
А што се однесува до комплексност имате комплицирани работи и таму и таму
на веб ЕРП (твојот пример), ЦМС, ..., на десктоп ИГРИ се добар пример за комплекси апликации (како и многу други работи)
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Web aplikaciite se idninata, ne se zabluduvajte za dzabe.... PC-to vo idnina ke bide Instaliran PC, koj ke koristi resursi od publichni serveri, ke se isfrli od upotreba HDD, zatoa sto e baven nacin za zapis i dostap na informacija....
Igri ke moze da igras isto na publicni serveri...
1. Sto mislite zosto golemite kompanii koristat Web bazirani ERP resenija ??
2. Zosto se poveke se razviva WEB tehnologijata... ???
Edinstven problem so WEB resenijata e seuste Bavna Internet vrska.... zatoa sto TELEKOMOT gi tretira korisnicite kako pecurki ("Keep them in the dark and feed them shit" - dobro moto ko za monopol)
i ke se popravam Internetoto ne samo sto e Baven i ogranicen, tuku e golemo sranje , a samo daj pari, a optikite sto gi ima u MKD uste od 90-tite, pred da se privatizira, za gledanje gi cuvaat....
Е pa so znam edno konekcijata drugo sigurnosta i stabilnosta, so znam ne sum mnogu optimist za toa, ako e se bazirano na web aplikacija paga server i site se bez nisto ustvari. Plus polesno za nekoj od strana da vlezi da unisti da hakni i slicno.
Mnogu treba za toa i kuznej dali e najdobro resenie.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Ајде ваљда на место ќе побарам совет па ако може до вечер да ми одговорите поконкретно :)


Прва година сум средно и има секција програмирање и јас ќе се пријавувам. Има за Веб дизајн и она десктоп програмирање(паскал претежно). Исто ми е мене, имам учено паскал дома сам, ХТМЛ, цсс и пхп почнав. Значи што би било поубаво да се одлучам? :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ајде ваљда на место ќе побарам совет па ако може до вечер да ми одговорите поконкретно :)


Прва година сум средно и има секција програмирање и јас ќе се пријавувам. Има за Веб дизајн и она десктоп програмирање(паскал претежно). Исто ми е мене, имам учено паскал дома сам, ХТМЛ, цсс и пхп почнав. Значи што би било поубаво да се одлучам? :)
Ако ти е прашањето паскал VS php... нема дилема. Јас би избрал php.


Е сега сепак зависи до тоа колку имаш познавање од паскалот. Таквите програмски јазици се одлични за почетници. Да не испадне дека знаеш текст во ворд да уредиш, а се пријавуваш за php....
 
Z

ZeroStyle

Гостин
АБе ако е пхп е добро. Само утре ќе ни кажат што ќе биде во веб дизајн, дали најпрво ХТМЛ, па цсс па дури после пхп. А другата група ќе биде паскал. Значи ако се учи ХТМЛ ова она најпрво да си зеам ја паскал?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
АБе ако е пхп е добро. Само утре ќе ни кажат што ќе биде во веб дизајн, дали најпрво ХТМЛ, па цсс па дури после пхп. А другата група ќе биде паскал. Значи ако се учи ХТМЛ ова она најпрво да си зеам ја паскал?
Html не ти е многу тежок и можиш со него и CSS така така е шо знам јас брзо го совладав , само има уште многу :)
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Ако ти рекле веб дизајн тогаш најверојатно ќе се замарате со HTML и CSS. PHP е веќе веб програмирање. Различни појмови.

А за другото .. паскал, дај не заебавај...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom