Депресија, меланхолија... Тажен сум - ми се плаче!

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Da si napraes maabet sam so sebe ubaf, pitanja i odgovori, od koga nesto pozacnalo itn. Nogu e ednostavno.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Ima ustanovi za site bolesti treba da se leci
Не тропајте глупости, какви установи за депресија!?
Автоматски споено мислење:

Ako e ednostavno nema tolku samoubistva da ima
Самоубиствата најчесто не се резултат на депресија, туку заради одредени системи на верување и тоа околу суштинското функционирање и природата на оваа реалност. И тоа едниот е религиски концепт, а другиот е атеистичкиот концепт како системи на верување.
Депресијата е знак на борба на организмот против овие два системи на верување....тоа е последен обид на битието да се справи со светов. Како температура кога имаш грип, тоа е депресијата.....
Лагата и илузијата околу нашата природа која е толку проширена како рак низ планетаава.....ние сме многу повеќе од тоа што ни е наметнато да веруваме.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2019
Мислења
106
Поени од реакции
35
Не тропајте глупости, какви установи за депресија!?
Postojat psihijatri za depresija,ankcioznost.... ne se site kako tebe da dremat pod toa tvoe ebano drvo i da meditiraat
Автоматски споено мислење:

Da si napraes maabet sam so sebe ubaf, pitanja i odgovori, od koga nesto pozacnalo itn. Nogu e ednostavno.
Samo meditacija pomaga hahahaha prost narod silna drzava
 
Последно уредено од модератор:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Postojat psihijatri za depresija,ankcioznost.... ne se site kako tebe da dremat pod toa tvoe ebano drvo i da meditiraat
Тие како мене ќе ви помогнат, не некакви институции и психијатри....не лекарства кои единствена функција им е да ти го уништат животот уште толку.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
8 ноември 2019
Мислења
106
Поени од реакции
35
Тие како мене(шупаци) ќе ви помогнат, не некакви институции и психијатри....не лекарства кои единствена функција им е да ти го уништат животот уште толку.
E bas takvite kako tebe moze samo dupkata da im ja iskopaat na drugite pogotovo na tie imaat potreba od pomos
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
Па јас сум цел живот депресивен и мислам дека тоа е причината зошто подобро ги вршам работните обврски на работа и дома за разлика од другите кои не се депресивни и затоа не ја бркам нит ја лечам без неа ке сум само обичен човек слаб, несериозен и нестабилен
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Hahaha zasto nemam kleknato tamu kaj sto treba
Бот си, ама ќе ти обрнам внимание.....од проста причина што патот те води накај институциите што ги спомна.
Користиш терминологија а не ја ни разбираш.....знаеш ли што е медитација?
 
Член од
8 ноември 2019
Мислења
106
Поени од реакции
35
Бот си, ама ќе ти обрнам внимание.....од проста причина што патот те води накај институциите што ги спомна.
Користиш терминологија а не ја ни разбираш.....знаеш ли што е медитација?
Znam sto e i znam deka poveke vrsti na meditacija ima a i licno bev na edno predavanje bas za edna od tie vrsti na meditacija
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
364
Поени од реакции
152
Серотонин и допамин се два хормони кои се лачат во мозокот и го даваат чувството на среќа и задоволство. Ако сте свесни за вашата депресивност, или сакате инстант расположение, можете да си помогнете со трихидроксидтриптофан, кој помага во лачење на серотонинот, и го даваат без рецепт.
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
59
Поени од реакции
38
Не тропајте глупости, какви установи за депресија!?
Автоматски споено мислење:


Самоубиствата најчесто не се резултат на депресија, туку заради одредени системи на верување и тоа околу суштинското функционирање и природата на оваа реалност. И тоа едниот е религиски концепт, а другиот е атеистичкиот концепт како системи на верување.
Депресијата е знак на борба на организмот против овие два системи на верување....тоа е последен обид на битието да се справи со светов. Како температура кога имаш грип, тоа е депресијата.....
Лагата и илузијата околу нашата природа која е толку проширена како рак низ планетаава.....ние сме многу повеќе од тоа што ни е наметнато да веруваме.
Ne sum svatena,ne mozam da go svatam svetov kako funkcionira.......beganje od realnosta
 

Kajgana Shop

На врв Bottom