Denuvo DRM

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Да не преведувам, повеќето тука сме запознаени, но што е DRM:

Digital rights management (DRM) is a systematic approach to copyright protection for digital media. The purpose of DRM is to prevent unauthorized redistribution of digital media and restrict the ways consumers can copy content they've purchased. DRM products were developed in response to the rapid increase in online piracy of commercially marketed material, which proliferated through the widespread use of peer-to-peer file exchange programs. Typically DRM is implemented by embedding code that prevents copying, specifies a time period in which the content can be accessed or limits the number of devices the media can be installed on.

Although digital content is protected by copyright laws, policing the Web and catching law-breakers is very difficult. DRM technology focuses on making it impossible to steal content in the first place, a more efficient approach to the problem than the hit-and-miss strategies aimed at apprehending online poachers after the fact.
E сеа новaтa (Denuvo) е причилно успешен начин за заштита од пиратерија. Пример е последната Фифа 15, која е излезена пред точно два месеци - а уште не е кракната. Ретардираните од ЕА кои никогаш не се ни грижиле за потрошувачите изгледа ова ќе им стане во пракса поради успешноста и веќе го има и во Dragon Age: Inquisition за која веќе требаше да има исто крак. Исто така, тука е и Lords of the Fallen од Square Enix која е излезена пред еден месец и сеуште не е кракната. И освен што оваа заштита излезе за игрите кои конкретно планирав да ги играм, се шушкаше дека ќе ја има и на GTA V, играта која уште еднаш излезе за конзолите. Но, иако овие негираа дека не работат на GTA V, Rockstar соработуваат со овие и не значи дека нема да го купат кодот и лиценцата и да биде исто имплементирана и на GTA.

Тоа што е вистинскиот проблем е што и да се одлучиш да ги купуваш игрите во иднина што ќе доаѓаат со таа заштита, комплетно си го сјебуваш хардверот.

Wanna know average number of times parts of LotF exe code are fucked around between RAM and HDD in the span of one hour? 150000 copy/write iterations. That's about 10000 times more than usual. DRM constantly decrypts the game code into the memory and encrypts it back. This is the most bullshit usage of encryption software I've ever stumbled upon. And even though code chunks are quite small(couple of kilobytes per go at worst), they are all stored in one memory block. And playing the game for 4-8 hours(depends on SSD quality) means that you can say goodbye to that block.



Koлку е точно ова, тек ќе се види. Но што е тука е, сериозна пречка за пиратеријата. За сега.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.236
Поени од реакции
5.159
Да не преведувам, повеќето тука сме запознаени, но што е DRM:



E сеа новaтa (Denuvo) е причилно успешен начин за заштита од пиратерија. Пример е последната Фифа 15, која е излезена пред точно два месеци - а уште не е кракната. Ретардираните од ЕА кои никогаш не се ни грижиле за потрошувачите изгледа ова ќе им стане во пракса поради успешноста и веќе го има и во Dragon Age: Inquisition за која веќе требаше да има исто крак. Исто така, тука е и Lords of the Fallen од Square Enix која е излезена пред еден месец и сеуште не е кракната. И освен што оваа заштита излезе за игрите кои конкретно планирав да ги играм, се шушкаше дека ќе ја има и на GTA V, играта која уште еднаш излезе за конзолите. Но, иако овие негираа дека не работат на GTA V, Rockstar соработуваат со овие и не значи дека нема да го купат кодот и лиценцата и да биде исто имплементирана и на GTA.

Тоа што е вистинскиот проблем е што и да се одлучиш да ги купуваш игрите во иднина што ќе доаѓаат со таа заштита, комплетно си го сјебуваш хардверот.

Wanna know average number of times parts of LotF exe code are fucked around between RAM and HDD in the span of one hour? 150000 copy/write iterations. That's about 10000 times more than usual. DRM constantly decrypts the game code into the memory and encrypts it back. This is the most bullshit usage of encryption software I've ever stumbled upon. And even though code chunks are quite small(couple of kilobytes per go at worst), they are all stored in one memory block. And playing the game for 4-8 hours(depends on SSD quality) means that you can say goodbye to that block.



Koлку е точно ова, тек ќе се види. Но што е тука е, сериозна пречка за пиратеријата. За сега.
Темава вришти but muh entitlement :icon_lol:. Ако толку ти се играат игрите купи ги. Сеа ова што е лош DRM e лош така да чекај крак и не купувај у знак на "протест" :icon_lol:. А иначе се се кракува и лани менаџер немаше крак пола година па пак искочи кракувана само треба поише време.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Темава вришти but muh entitlement :icon_lol:. Ако толку ти се играат игрите купи ги. Сеа ова што е лош DRM e лош така да чекај крак и не купувај у знак на "протест" :icon_lol:. А иначе се се кракува и лани менаџер немаше крак пола година па пак искочи кракувана само треба поише време.
zaso be da kupam igra u start poebana??? sakam da ja probam prvo vaka dali vredi da se kupi? od kade site stanavate moral fags??so kur vi e u glavata...ako ti se glea film kupi go so k go siminjas?ako ti se glea serija kupija so k ja gleas na net?.....koj e ovoj zapadnjacki mentalitet so makedonska plata...aloooo piraterijata e najdobrata stvar so se desila...ako nema piraterija nema sloboda na internet....ali toa e so maloumni faci....[DOUBLEPOST=1416611726][/DOUBLEPOST]a nazad kon temata...samo blockbusteri za sea so tolkava protekcija....taka da ke ja sredat moze ke treba poveke da se pomucat ali veruvam deka ke sredat...viva la torrent
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
Јас мислам ќе ги кракнат и тоа од инат.Знаеш какво е чувството кога сакаш нешто премногу да направиш но неможеш да го направиш,оти незнаеш како и на крај те фаќа инат и наеднаш магично го наоѓаш решението.Е баш така значи нема нешто шо неможе да се направи,поготово не за некој шо е толку време во тие води и е искусен волк за овие работи,така да кај и да е ќе му го најдат чарето и на оваа заштита.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.236
Поени од реакции
5.159
zaso be da kupam igra u start poebana??? sakam da ja probam prvo vaka dali vredi da se kupi? od kade site stanavate moral fags??so kur vi e u glavata...ako ti se glea film kupi go so k go siminjas?ako ti se glea serija kupija so k ja gleas na net?.....koj e ovoj zapadnjacki mentalitet so makedonska plata...aloooo piraterijata e najdobrata stvar so se desila...ako nema piraterija nema sloboda na internet....ali toa e so maloumni faci....[DOUBLEPOST=1416611726][/DOUBLEPOST]a nazad kon temata...samo blockbusteri za sea so tolkava protekcija....taka da ke ja sredat moze ke treba poveke da se pomucat ali veruvam deka ke sredat...viva la torrent
Ayy lmao :icon_lol:

Ако ме сфати погрешно и ја симињам игри, музика и филмови на торенти како и сите али да се жалиш зашто неможеш да играш игра без пари е кретенизам. Ако толку ти се игра баш таа игра купи ја ако не имаш миљарда други игри што ги има по торенти. А ако ти е да ја пробаш играта имаш демо.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Ayy lmao :icon_lol:

Ако ме сфати погрешно и ја симињам игри, музика и филмови на торенти како и сите али да се жалиш зашто неможеш да играш игра без пари е кретенизам. Ако толку ти се игра баш таа игра купи ја ако не имаш миљарда други игри што ги има по торенти. А ако ти е да ја пробаш играта имаш демо.
zaso be da ne se zalam?a so treba da se zalam ako nemozam da ja igram so pari?ako e puna bagovi ko far cry i unity?
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.236
Поени од реакции
5.159
zaso be da ne se zalam?a so treba da se zalam ako nemozam da ja igram so pari?ako e puna bagovi ko far cry i unity?
Да затоа се жалиш ти, што неможеш да ја купиш пошо е багувана не ради друго :icon_lol:. И ја пиратирам али бар не изигравам светец. Тоа ти е лицемерие.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Само нека продолжат да ја користат оваа енкрипција на игри што не ме интересираат и топ :icon_lol:
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
Еве шо имаат да изјават креаторите на играта The Witcher 3:Wild Hunt во врска со оваа Denuvo DRM заштита на што наидоа на позитивни критики:
The Witcher 3: Wild Hunt developer CD Projekt Red has opened up on its attitudes to DLC and DRM, explaining why it's against both of them. We don’t want to assault anyone," he said. "Each time we are thinking about a decision, the first rule is we have to treat gamers like we’d like to be treated. We don’t believe in DRM because we hate DRM. It also doesn’t protect, not really. Games are cracked in minutes, hours or days, but they’re always cracked. If you want to pirate you’ll find a way. But if you’re a committed gamer and are buying the game why should we place a barrier on you?
Тоа шо кажав претходно ако сакаш ќе му го најдеш крајот на било што,така да тие компании шо фрлиле дополнително пари на оваа заштита,освен што заштедиле малку на време ништо друго не направиле.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.098
Поени од реакции
5.741
Многу поблаги DRM решенија не успеале и нашле на бојкот од корисниците, а не па DRM што ти го сјебува SSD-ти или ти предизвикува сецкање ако ја играш од HDD. Така да турете му кур на ова. Ќе пропадне за брзо време.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
zaso be da kupam igra u start poebana??? sakam da ja probam prvo vaka dali vredi da se kupi? od kade site stanavate moral fags??so kur vi e u glavata...ako ti se glea film kupi go so k go siminjas?ako ti se glea serija kupija so k ja gleas na net?.....koj e ovoj zapadnjacki mentalitet so makedonska plata...aloooo piraterijata e najdobrata stvar so se desila...ako nema piraterija nema sloboda na internet....ali toa e so maloumni faci....[DOUBLEPOST=1416611726][/DOUBLEPOST]a nazad kon temata...samo blockbusteri za sea so tolkava protekcija....taka da ke ja sredat moze ke treba poveke da se pomucat ali veruvam deka ke sredat...viva la torrent
Затоа што некој многу време потрошил и мака видел за да ја направи таа игра. Ако не го цениш неговиот(нивниот) труд тогаш не ја купувај играта но немој да ја крадеш преку торент. Напрај си твоја игра и играј си колку што сакаш, кога сакаш, а и слободно поклони ја на цел свет као free game.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Затоа што некој многу време потрошил и мака видел за да ја направи таа игра. Ако не го цениш неговиот(нивниот) труд тогаш не ја купувај играта но немој да ја крадеш преку торент. Напрај си твоја игра и играј си колку што сакаш, кога сакаш, а и слободно поклони ја на цел свет као free game.
pisuva momak od krakuvan windows,slusa muzika so e simnata nelegalno :( mi objasnuva za kako ne treba da go krades torrentot........

zatoa pustaat igri so miljon bagovi ko so zborese momakot so rabotel na far cry.....vozi? vozi pustaj ja ke ja sredime zdravje posle so nekoj patch ili dlc so treba da go doplatat....ne be brat....ne pominuva toj sistem taka....

[DOUBLEPOST=1416619589][/DOUBLEPOST]
Да затоа се жалиш ти, што неможеш да ја купиш пошо е багувана не ради друго :icon_lol:. И ја пиратирам али бар не изигравам светец. Тоа ти е лицемерие.
nema so da se objasnuvam......piraterijata e dar i treba da se neguva....fuck the system....60 evra za igra so bagovi??? khmmm
 
Последно уредено:

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Не е крадена играта со торент, туку е споделена на побрз начин.
Исто како, некоој купил ЦД со музика, и ги копирал песните у ПЦ. После тоа ги споделил виртуелно со другите.
Сум го купил ЦД-то, и наместо да го однесам кај другарот, јас преку интернет сум му ги дал песните, па и на мноу други.
Па и со игри, филмови и слично е вака, освен за играње Мултиплеер, т.е. на интернет за игрите(се додека не се најде крак за дел од нив).

Објаснување е вакво, но И не е. Зошто? Тоа е прашање на кое што би сакал да добијам конкретен одговор, но тешко дека ќе се добие такво нешто. Не викам дека е во ред ова, но и не се правам Свети Не знам кој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom