Debian 3.1 Sarge / GNU\Linux

Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Не - кај мене преку LAN оди т.е. активиран е автоматски eth0 портот. Имам ADSL 2+ - затоа. Немам потреба за никаква додатна конфигурација :wink:
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
Според твоето искуство што го прави Дебиан подобар од другите Линукс верзии :raz:. Ја користа моментално Redhat, и сака Дебиан да инсталирам зато те прашувам
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Побрз е (за апликации коишто јас ги користам), неколку илјади багови од други Линукс верзии не постојат во Дебиан, одлични перформанси за апликации за третман на јазик што најмногу ме интересираше, нема непотребни процеси (тестирај ps aux под терминал на Дебиан и на друг систем и ќе видиш кој колку процеси има за да може да работи), одлични перформанси на платформите за програмирање во повеќе јазици (Perl, Delphi, Java, Yakwa...) и ред други работи.

ps aux под терминал ќе ти покаже исто така дека Рам меморијата на Дебиан е слободна и не се користи на процеси т.е. на позадински операции коишто ти ја ”јадат”. Во поглед на автономија е одличен (бар кај мене)...

Џабе да ти зборам - провери и ќе се увериш! :music3:
 
Член од
17 февруари 2005
Мислења
190
Поени од реакции
4
zemisija novata verzija od Debian ver 4 zakonce od linux
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Macedalien напиша:
Побрз е (за апликации коишто јас ги користам), неколку илјади багови од други Линукс верзии не постојат во Дебиан, одлични перформанси за апликации за третман на јазик што најмногу ме интересираше, нема непотребни процеси (тестирај ps aux под терминал на Дебиан и на друг систем и ќе видиш кој колку процеси има за да може да работи), одлични перформанси на платформите за програмирање во повеќе јазици (Perl, Delphi, Java, Yakwa...) и ред други работи.

ps aux под терминал ќе ти покаже исто така дека Рам меморијата на Дебиан е слободна и не се користи на процеси т.е. на позадински операции коишто ти ја ”јадат”. Во поглед на автономија е одличен (бар кај мене)...

Џабе да ти зборам - провери и ќе се увериш! :music3:
Aj prvovo boldirano se razbira, ne e bash taka, ama aj da ne navleguvame vo sitnici. Za procesite, ozbilen beshe? Poshto, toa e malce smeshno. :). Koi procesi kje bidat tamu jas odreduvam, ne e toa deka debianot e dobar ili neshto.
A kakvi podobro perfomansi (za perl/java) ima za razlika od drugite linuxi?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom