Dead Can Dance

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Чест ми е да бидам првиот што ќе ја отвори оваа тема :)



Се работи за култниот бенд, кој веќе две + децении не опива со прекрасна,готска,етно/ворлд музика. Бенд што кога го слушаш очите ти се полнат со солзи, но од друга страна се осеќаш возвишено. Перфектна комбинација се на мелахонија и надеш? среќа..инспирација можеби? одат по работа на трагедијата/потиштеноста и радоста/вољата?

Премногу емоции,лавина...невидена енергичност и харзима,нивниот сценски настап е нешто невидено. Иако не се трескаат од земја или пак не се многу физички активни на нивните концерти сепак самите погледи,атмосфера, невидена харизма,уникатност па и смиреноста што ја имаат во себе доволно зборува за какви личности се работи пред се, за тоа какви музичари се не треба да се трошат зборови. Нивните концерти често се толку тивки освем на моментите кога некоја песна ќе заврши (аплауз) што на два од нив сум приметил дека Brendan Perry се обраќа на публиката is anyone there? причина за тоа не е нивната незаинтересираност, него магијата што ја прават они на сцена. Лудо, тотално лудо ми делуваше изјавата на еден фан кој рече: Is totally strange, to see like 1/3 of the people on the concert sobbing in tears, and joy at the same time?! they are all so quiet, and calm..other dimension...that is something you can't see on ANY other concert, yet is still beautiful and the most intense/emotional experience i ever had!!

Кој би рекол дека е можно да се остави толку длабока и силна емоција кај фановите? дали овие луѓе се од земјата!


Се на се бенд кој ме прави да се осеќам посебен кога го слушам секоја ислушана песна од нив ми значи привилегија што сум жив, што сум имал можност да раснам со волку добра музика. Еднситвениот бенд што во живо звучи подоборо него на стдусиките снимки, how fucking awesome is that?!

Но да не должам со моите лични импресии малце да се префрлиме на членовите на бендот и дискографијата.
Лидери на бендот, се (беа) Lisa Gerrard & Brendan Perry, следени од Scot Roger,Peter Urlich, Paur Erickson,Simon Monroe. Штета што врската помеѓу Lisa Gerrard и Brendan Perry доведе до распад на бендот во 1998, но за наша среќа подоцна се реформираа на кратко заради Live турнејата во 2005, сепак после тој настап бендот повторно се раздели.

Малце за дискографијата, и нивните албуми по редослед.

1. Dead Can Dance
2.Spleen and Ideal
3.Within The Realm Of Dying Sun
4.The Seprent's Egg
5.Aion
6.Into The Labyrinth
7.Toward The Within(live) <<<< Must see, MUST SEE!!
8.Spiritchaser

Персонални фаворити и најголеми хитови :vozbud:








Секогаш кога ќе пробам да ја опишам нивната музикa со зборови осеќам дека не сум ни приближно до вистината, но сепак пробав вечерва да ви доловам за каков проект се работи, баш ме итнересира кoлку фанови има на форумов.

Лиза Жерард & Брендан Пери :cuc: :vozbud:

Гласовните способности на Лиза Жерард, дури и Селен дион има да научи некои работи!! Just, crying in silence...
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Навистина прекрасна музика. Ја имам целата нивна дискографија.

Чудно како јас немам отворено тема за ова, со оглед на фактот дека неодамна ја комплетирав дискографијата и проценката за песните.

Барем некој се сетил :D

Да надополнам со парче нивна музика и јас:

 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
За мене најдобар албум ми е Spiritchaser, некако најмелодичен и поврзан албум ми е од сите.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Купете го Toward the within (live) на DVD-Video концерт, не сте свесни каков перформанс е тоа, ја содржи најдобрта верзија на Cantara, истата од видеото што го постирав поубрзана и агресивна. Многу енергична, сепак youtube = квалитет тапа (192мп3) DVD-то е must have! собир на нивните најдобри песни исвирени во живо!

Вредат и тек како да се спомнат нивните проекти за музика за филм и прекрасните (саундтраци)



(Spoilers)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Пред 4 дена го порачав од нет Wake, колекција на нивните најголеми хитови (Live) Can't wait! :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 
I

Intex

Гостин
И наскоро ќе се вратат! Can't wait! Can't wait!

2012 Ќе имаат студиски албум и светска турнеја. Ова не се пропушта.
 

Violent Femme

I am as lovely as a dream in stone..
Член од
27 мај 2011
Мислења
725
Поени од реакции
525
Перфектен бенд,прават одлична музика секој што слуша добра музика сигурно има омилена песна од нив:)
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.356
Поени од реакции
4.878
како никој не ја постирал досега ?!? или слабо гледам.. мојата омилена.. секогаш добивам некое возвишено чувство кога ја слушам:)
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Колку е добра само песнава, цела се ежам кога ќе ја чујам, прекрасна е.Исто така текстот на оваа е многу добар
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
како никој не ја постирал досега ?!? или слабо гледам.. мојата омилена.. секогаш добивам некое возвишено чувство кога ја слушам:)
Во мојот прв пост ја има :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom