David Gilmour

Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856



На 6 март 1946 година во Cambridge (Кембриџ) , England е роден според мене , а и многу други, најдобриот гитарист на сите времиња David John Gilmour (Дејвид Џон Гилмор). Најпознат како гитарист во легендарните Pink Floyd, Дејвид ја започнува музичката кариера со неговиот бенд Jokers Wild а има и европски тури со уште неколку други бендови.
По психичките трауми и проблеми на Syd Barrett , фронтемнот и гитаристот на Pink Floyd, David е повикан од страна на тапанарот Nick Mason да се придружи во групата како гитарист и вокалист. Гилмор прифаќа и се придружува на групата во која членуваат и Roger Waters (басист) и Richard Wright ( клавијатура ). Набрзо по неговото доаѓање, Сид ја напушта групата поради здравствени причини па тој, ја превзема улогата на гитарист и вокалист во најголем број од песните на Pink Floyd. Во групата останува до самиот крај на нејзиното распаѓање. По заминувањето на Вотерс, или завршувањето на Вотерс ерата во Пинк Флојд, Гилмор ја превзема улогата на фронтмен на бендот, каде што започнува неговата Гилмор ера за чие време се снимени последните 2 албуми на Pink Floyd : A Momentary Lapse of Reason и The Division Bell.
Концертот Pulse одржан на 20 октомври 1994 на Earls Court Exhibition Centre во London, веројатно ќе остани запаметен како еден од најдобрите (ако не и најдобар) одржан рок концерт шо човековата историја ќе го запамети.

Покрај неговиот огромен удел во Pink Floyd, Gilmour има снимено свои 3 соло албуми : David Gilmour ( 1978 ), About Face ( 1984 ) и On an Island ( 2006 ).

Исто така е многуброен добитник на престижни музички награди од типот на Grammy , Best Fender Guitar Player Ever итн.

Кој знае за него и го слушал , прокоментирајте како ви се допаѓа неговата музика, неговиот стил, солажите ...

Тие што не го знаете, слушнете го, гарантирам нема да залажите па после дадете своја оценка.

Keep on shining, legend !



 
Член од
21 август 2008
Мислења
101
Поени од реакции
7
Uf se naeziv.definitivno spagja vo alejata na najdobri gitaristi sto svirat FENDER.
i eve go majstorot na akusticna.
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
Дејвид ми е идол...
Откога ги слушам Пинк Флојд , немам забележано човек со толкав осет за мелодија...

Keep on shinin' , you diamond...:cuc:
 
С

Сибињанин Јанко

Гостин

Која моќна песна, ме лазат морници кога го свири солото. Еден другар ми го споредуваше Гилмор со Слеш, ми идеше да му ги ископам очите. Гилмор и воопшто Пинк Флоид се нешто најдобро што можело да се случи во модерната музиката.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....Pink Floyd...треба да бидат пример за секој музичар...и за секој што помислува да одржи концерт...
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Браво †GODLIKE† за темата! Човекот е едноставно легенда која треба да се преслушува и преслушува и преслушува и преслушива и.... да се преслушва... и пак одново...
 
Член од
10 август 2008
Мислења
744
Поени од реакции
266
Дејвид Гилмор e според мене носечка сила на Пинк Флојд. Најдобар музичар во Пинк Флојд, и во сите групи воопшто и меѓу сите други артисти, шеф кафане. :) Неговата музика некој ќе ја наречет лигушка, а јас - перфектна. Не ги потценвам ниту Вотерс, ниту Рајт, ни па Мејсон (за Берет не коментирам, забушант и дрогираш :)) да се разбериме, сепак еден чоек не мојт да се водит и сметат ко група, а овие четворица прает совршена целина. Да не беа различностите меѓу нив во творење и пеење/свирење, а сепак толку добро хармониски вклопени, иновативни и многу напред пред своето време и технички и уметнички одлични, не би биле то шо се - легенди. :)

Е сега, конкретно за Гилмор, мое субјективно мислење, тотално пристрасно, можда и неточно :) е дека онај чоек уш еднаш не ќе се родит. Заради него го засакав прогресивниот рок, концепт албумите, инструменталките и солата и се тргнав од шаблонот на денешниве песни. Многу квалитети имат во него, уметничка душа, инспиративен, шармантен, талентиран, преубав глас одржан дури до сеа, на негови 64 години, да не зборвам дека супер се снаоѓат и со гитара :icon_lol:


И накрај, ова имат појќе врска со Пинк Флојд отколку со него, ама ногу се нервирам шо ги форсирет и комерцијализирет две три песни нивни (Wish you were here, What do you want from me и Another brick in the wall) или па на големион брат ко ги будеја со Time. AЛО! Не е песната само сатој шо ѕрнкет (кој се рачно местени и синхронизирани, ништо компјутерско btw), носит уба порака за животов општо.
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
AЛО! Не е песната само сатој шо ѕрнкет (кој се рачно местени и синхронизирани, ништо компјутерско btw), носит уба порака за животов општо.
Најуба ! :)

Инаку, меѓу останатото, не знам дали заприметивте на линкојте горе, или па знајте од претходно, али Гилмор не свири само на гитара. Свири бас гитара, саксофон, тапани, мандолина, бањо, хармоника ! Значи можи да пополни секаква дупка во секој бенд :). На последниот сингл албум, On an Island, самиот свири саксофон на Red Sky at Night ( линкот од песната го имате во првиот пост ). По мое е незаменлив ! Не само гитарист, туку и вокалист па и текстописец ( добро сеа, не колку Waters, да се разбериме :) ). Меѓу другото и убо дете беше :) а и сеа на старост не е за фрлање :). Се има отепано од клецање :icon_lol:

Тие шо го сакате и поштовате, па и сите останати, ве молам слушнете ја песната ...

 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Еден од најважните ликови во музучката историја, а богами и историјата општо...типот мислам дека титула сер како што знам.
Препознатлив стил на свирење, пеење, воопшто контрукција на песни, текстови, настап и начи на истакнување. Едноставно целосен пакет, неговата музика ќе ечи додека постои човекот.
Најдоброто е што колку толку се уште е активен, а соло албумите му се посебен шмек :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
За малку го пропуштив соло концертот во Гдањск, еден од најдобрите негови (чоечешосесамоутепува)
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Среќен роденден легендо и дај собери сили за уше една тура низ Европа.

 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Фантастичен. Нека му е среќен. Се согласувам со PoolGirl од погоре, и јас сум повеќе Gilmour kinda guy кога станува збор за Pink Floyd. Кога сме кај Оn an Island, од Remember that night ова ме топи секогаш:


плус..


БОГ.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.280
Среќен нека му е роденденот нека твори уште повеќе со квалитетна музика. (y)
 
C

Crazy Diamond

Гостин
Нека му е среќен роденденот и дај ако може некој да му пренесе, па да дојде тука на балканов поблиску. :icon_lol: Се би дал да го видам и слушнам во живо заедно со Вотерс и Мејсон (штета што Рик и Сид нема да можам да ги видам и слушнам :().

 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Сигурно сите сте го гледале Live in Gdansk концертот.

Епа браќа и сестри, вчера бев на Paintball на местото на злосоторот!!! Уште не ми се верва дека стоев таму ... damn!!
А најжалосно е шо јас бев единствениот шо знаеше за концертот. Али шо ги ебам, мене ми беше убо.

И пред да речите pics or it didn't happen ...

IMG249.jpg

IMG250.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom