Data Science во Македонија

Член од
26 јануари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво,

Планирам да запишам Академија за Data Scienice во Data Masters Academy, па би ве замолила ако некој има завршено ваква академија да сподели искуства и дали мислите дека во Македонија има интерес за Data Scince.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
Каков ти е бекграундот? Факултет, работно искуство?
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Да, интересот за Data Science e многу голем, сите 20 студенти беа задоволни од Академијата. Прва и единствена data science академија што дава сертификат од МОН.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
Да, интересот за Data Science e многу голем, сите 20 студенти беа задоволни од Академијата. Прва и единствена data science академија што дава сертификат од МОН.
Што значи задоволни? Успеаа да најдат работа и сега заработуваат од тоа, или им се виде интересно и научија нешто?

Економски факултет, а работно искуство во Банка, на благајна :)
Ако се фатиш на тоа оро да знаеш дека ќе те очекува премногу работа, не е невозможно, но ќе треба да пополнуваш многу дупки (SQL (гратис и разбирање на клауд + Python треба да ги фатиш од нула и да стигнеш до напредно ниво, математика, статистика, комбинаторика и веројатност исто ќе дојде ред да ги повториш, ова правам муабет за работа на сериозни проекти) + можеби за рипортинг да ти затреба и PowerBi и Tableau.

Во Македонија немам впечаток дека беше барано, јас имам работено на еден проект со ова, користени технологии: Oracle transport management, Savana warehouse management и Manhattan warehouse management за добивање на податоците (околу 300милиони продукти имаше од сите три бази за кои требаше predictive management на продажбите и набавките), Python за анализа, визуелизација и рипортинг (numpy, pandas, seaborn, sklearn, keras, matplotlib).
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
Ги гуглав вчера па денес ми искочи ова:
Сега им ја гледав баш програмата и ценовникот и искрено не знам како народ се осудува да им плати по 500-600 евра за работи кои ги има апсолутно за без пари на јутјуб, каде барем од моја гледна точка имате далеку поголема комоција/слобода/концентрација (сигурно нема да трпам уште 10-15 души со мене како препрашуаат глупости (уште помалку во време на корона, а онлајн часови уште поголеми стресови, слаб интернет, дупел тимс, дупел вифито и што не. Златен снимен туторијал, си пушташ дома, кафето до тебе и фино лепо се оставаш добри 7-8 часови.

Со 36 часови сигурен сум дека ќе успеат да научат се она што им пишале (плус некој успеал да инсталира, друг не успеал и отидоа тие 3 часови).
Power BI исто го фукнале 22 500, мал милион на курсеви има од почеток до напредно ниво и тоа со прилог на податоци за да вежбаш додека трае курсот.
И овој им е врв Data Science во бизнисот, 300 евра за да ти прераскажат некое рандом видео од интернет - празна слама за тоа како со примена на data science ќе ти расцвета бизнисот.

Сертификати кои ги признавам и кои навистина сметам дека може да ви ги отворат вратите во животот во оваа насока се:
 • Microsoft MCSE: Data Management and Analytics (80 USD за мкд)
 • Microsoft Certified Azure Data Scientist Associate (80 USD за мкд)
 • Google Data and Machine Learning (200 usd)
 • Google Certified Professional Data Engineer (200 usd)
 • IBM Data Science Professional Certificate (40 USD месечно на Coursera, ги има на торент, може да си ги поминете претходно, па после да ги искликате во 1-2 месеци како повторување онлајн).
 • AWS Certified Machine Learning – Specialty (300 USD).
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Сега им ја гледав баш програмата и ценовникот и искрено не знам како народ се осудува да им плати по 500-600 евра за работи кои ги има апсолутно за без пари на јутјуб, каде барем од моја гледна точка имате далеку поголема комоција/слобода/концентрација (сигурно нема да трпам уште 10-15 души со мене како препрашуаат глупости (уште помалку во време на корона, а онлајн часови уште поголеми стресови, слаб интернет, дупел тимс, дупел вифито и што не. Златен снимен туторијал, си пушташ дома, кафето до тебе и фино лепо се оставаш добри 7-8 часови.

Со 36 часови сигурен сум дека ќе успеат да научат се она што им пишале (плус некој успеал да инсталира, друг не успеал и отидоа тие 3 часови).
Power BI исто го фукнале 22 500, мал милион на курсеви има од почеток до напредно ниво и тоа со прилог на податоци за да вежбаш додека трае курсот.
И овој им е врв Data Science во бизнисот, 300 евра за да ти прераскажат некое рандом видео од интернет - празна слама за тоа како со примена на data science ќе ти расцвета бизнисот.

Сертификати кои ги признавам и кои навистина сметам дека може да ви ги отворат вратите во животот во оваа насока се:
 • Microsoft MCSE: Data Management and Analytics (80 USD за мкд)
 • Microsoft Certified Azure Data Scientist Associate (80 USD за мкд)
 • Google Data and Machine Learning (200 usd)
 • Google Certified Professional Data Engineer (200 usd)
 • IBM Data Science Professional Certificate (40 USD месечно на Coursera, ги има на торент, може да си ги поминете претходно, па после да ги искликате во 1-2 месеци како повторување онлајн).
 • AWS Certified Machine Learning – Specialty (300 USD).
si koristat neinformiranost kaj naselenieto i trendot, site da ucat nekoe programiranje i sega poslednive godini data science.
potpolno si vo pravo deka ima se na net, dali youtube dali po github i drugi platformi.
kolku so sum prasuval prijateli programeri, nema mnogu rabota za data science kaj nas. a realno za nekoj da bide spremen za pozicija vo data science/analytics, treba akademska diploma, python perfect, proekti i red drugi soft skills
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
si koristat neinformiranost kaj naselenieto i trendot, site da ucat nekoe programiranje i sega poslednive godini data science.
potpolno si vo pravo deka ima se na net, dali youtube dali po github i drugi platformi.
kolku so sum prasuval prijateli programeri, nema mnogu rabota za data science kaj nas. a realno za nekoj da bide spremen za pozicija vo data science/analytics, treba akademska diploma, python perfect, proekti i red drugi soft skills
Од мое видување обично луѓе кои одат на академиите се луѓе кои пробуваат да променат професија и во помал број луѓе кои се веќе на ФИНКИ или слични насоки и пробуваат да научат нешто повеќе за побрзо да се аклиматизираат.
Е сега тие првите еднаш ајде ја утнале работата и се заебале со изборот, ама ако и втор пат се изгориш на иста глупост веќе имаме друг проблем со таа личност.

Не само за data science туку и за Python е мал бројот на работни места кај нас, тек-тук еднаш во 2-3 месеци излегува по некој интересен оглас со овој програмски јазик.
Инаку тоа што ги учат за Data Science не е ни 10% од она што навистина треба да го знаат на реални проекти, никој не плаќа Data Scientist за нешто што може да го среди во ексел или со 2-3 квериња од база. Згора на се што треба да знаат да го оптимизираат и кодот до совршенство, мала грешка може да направи скриптата да врти со часови наместо неколку минути.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Од мое видување обично луѓе кои одат на академиите се луѓе кои пробуваат да променат професија и во помал број луѓе кои се веќе на ФИНКИ или слични насоки и пробуваат да научат нешто повеќе за побрзо да се аклиматизираат.
Е сега тие првите еднаш ајде ја утнале работата и се заебале со изборот, ама ако и втор пат се изгориш на иста глупост веќе имаме друг проблем со таа личност.

Не само за data science туку и за Python е мал бројот на работни места кај нас, тек-тук еднаш во 2-3 месеци излегува по некој интересен оглас со овој програмски јазик.
Инаку тоа што ги учат за Data Science не е ни 10% од она што навистина треба да го знаат на реални проекти, никој не плаќа Data Scientist за нешто што може да го среди во ексел или со 2-3 квериња од база. Згора на се што треба да знаат да го оптимизираат и кодот до совршенство, мала грешка може да направи скриптата да врти со часови наместо неколку минути.
se soglasuvam potpolno.

samo da bideme realni - so nivoto na nastava matematika/statistika/programiranje do sredno skolo kaj nas
(ne sakam da komentiram kako e na fakultetite, imav mal broj takvi predmeti), data science kaj nas ne e bas
realna nasoka, plus so go pisa toa deka ni python ne se bara po oglasite.
sepak, so ovie kampovi i akademii, ima opcija plus za obucuvanje ili doobucuvanje za odredeni pomosni alatki.
cenite zavisi za koj plakja - ako nekade firamta plakja za doobuka ili nekoj so dobri primanja, ne e preskapo.
za drugi sto imaat povekje vreme i sakaat da zastedat, ima slicni programi po internet bezplatno.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.826
Поени од реакции
18.514
se soglasuvam potpolno.

samo da bideme realni - so nivoto na nastava matematika/statistika/programiranje do sredno skolo kaj nas
(ne sakam da komentiram kako e na fakultetite, imav mal broj takvi predmeti), data science kaj nas ne e bas
realna nasoka, plus so go pisa toa deka ni python ne se bara po oglasite.
sepak, so ovie kampovi i akademii, ima opcija plus za obucuvanje ili doobucuvanje za odredeni pomosni alatki.
cenite zavisi za koj plakja - ako nekade firamta plakja za doobuka ili nekoj so dobri primanja, ne e preskapo.
za drugi sto imaat povekje vreme i sakaat da zastedat, ima slicni programi po internet bezplatno.
Пајтон не мора само за data-science да се бара. Обично т.е од примери што јас ги знам било што поврзано со data-science на проект се случува да имаш еден data-scientist и еден пајтон девелопер. Иначе овие дата мастерс се соленки, не знам кои им се цените сега ама пред година до две мислам дека за неколку месечна обука или година дена мислам беше се кошташе околу 3000 евра. Data Science е цела наука, луѓе цели докторати и магистратури спремаат по неколку години плус областа е огромна, не верувам дека со курс тука може било што да се постигне. Треба години и години посветеност.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
se soglasuvam potpolno.

samo da bideme realni - so nivoto na nastava matematika/statistika/programiranje do sredno skolo kaj nas
(ne sakam da komentiram kako e na fakultetite, imav mal broj takvi predmeti), data science
kaj nas ne e bas
realna nasoka, plus so go pisa toa deka ni python ne se bara po oglasite.
sepak, so ovie kampovi i akademii, ima opcija plus za obucuvanje ili doobucuvanje za odredeni pomosni alatki.
cenite zavisi za koj plakja - ako nekade firamta plakja za doobuka ili nekoj so dobri primanja, ne e preskapo.
za drugi sto imaat povekje vreme i sakaat da zastedat, ima slicni programi po internet bezplatno.
Види, како и кај програмирањето, кога ќе затребаат ќе има секакви кадри кои би работеле во оваа насока, а кога ќе ги фрлиш во оган ако им фаќа главата ќе учат во трк.
За во помали бизниси ќе се снаоѓаат секакви луѓе, дури и класични data админи со малку познавање на BI делот би функционирале ок, но кога станува збор за примена на data science во специфични насоки и познавање на напредно ниво на математика/статистика/веројатност може да имаат проблем.

Околу пајтонот, често знае да се применува погрешно особено на луѓе кои го разбираат само она што го гледаат површински, а не и што се случува под хаубата (тука доаѓа како добра опција тоа што го пиша @zmej gorjanin, т.е тим од експерт за пајтон и експерт за data science). Кога стануав збор на огромни сетови на податоци, јас повеќе сум склон за примарното хард кор процесирање и прочистување да користам SQL (гледано од аспект на перформанси е далеку подобар), а потоа визуелизацијата и играњето со регресиите може да оди во пајтон.

За статистика многу го фалат и R, искрено гледав еден туторијал и не му најдов примена барем кај мене, се што ми затребало до сега сум завршил со python.

Од мое видување Индијците и Кинезите ќе бидат главни во овој свет, имаат добар кадар кога станува збор математика и статистика, а воедно се и повеќе склони на науки каде податоците се примарни.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Види, како и кај програмирањето, кога ќе затребаат ќе има секакви кадри кои би работеле во оваа насока, а кога ќе ги фрлиш во оган ако им фаќа главата ќе учат во трк.
За во помали бизниси ќе се снаоѓаат секакви луѓе, дури и класични data админи со малку познавање на BI делот би функционирале ок, но кога станува збор за примена на data science во специфични насоки и познавање на напредно ниво на математика/статистика/веројатност може да имаат проблем.

Околу пајтонот, често знае да се применува погрешно особено на луѓе кои го разбираат само она што го гледаат површински, а не и што се случува под хаубата (тука доаѓа како добра опција тоа што го пиша @zmej gorjanin, т.е тим од експерт за пајтон и експерт за data science). Кога стануав збор на огромни сетови на податоци, јас повеќе сум склон за примарното хард кор процесирање и прочистување да користам SQL (гледано од аспект на перформанси е далеку подобар), а потоа визуелизацијата и играњето со регресиите може да оди во пајтон.

За статистика многу го фалат и R, искрено гледав еден туторијал и не му најдов примена барем кај мене, се што ми затребало до сега сум завршил со python.

Од мое видување Индијците и Кинезите ќе бидат главни во овој свет, имаат добар кадар кога станува збор математика и статистика, а воедно се и повеќе склони на науки каде податоците се примарни.
za prethodnoto od @zmej gorjanin

se soglasuvam so posledniot del - naukata ili komponentite za data science.
zavrsiv MSc Energy Engineering and Management, so toa sto gi imav site aktivnosti okolu rabota/analiza na podatoci,
osven programiranje.
sega sum na pola PhD vo istata oblast, iako vekje imam nekolku zavrseni mini-proekti, i gledano/slusano stotici slicni,
uste se boram so python i site paketi/libraries so gi imat za data science.

jas razdeluvam data science/analytics vo 2 nasoki - edna kako pomosna alatka vo nekoja industrija
(kako vo slucajov kaj mene so energetika)
i vtora kako cisto data science/work, kade mnogu povekje fokus e na programiranjeto i manipuliranjeto so bazi na podatoci.

moe mislenje e deka kursevite koi bea postirani prethodno, davaat nekoja nasoka za osnovite na poleto, i da mozat
kursistite da izrabotat nekoj osnoven mini proekt.

za delot programiranje, ne mozam da komentiram mnogu, posto ne sum i ne se gledam kako IT personal.

generalno kanadskite i nekoi americki univerziteti gi gledaat kako vrvni vo machine learning. kolkav del od personalot tamu odi na
doselenici (indijci kinezi) neznam, ama sekako se dosta prisutni vo poleto.
dobro e sto ima tuka sto rabotime vo nekoi razlicni nasoki, moze da piseme mislenje bazirano na razlicno iskustvo
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.462
Поени од реакции
5.507
Како секој тренд така и овој но најголем проблем е нереалното прикажување на дата сајанс на народот. Според мене ова е една од најтешките области во ИТ и не се учи за 3 месеци. Основата математика и статистика е најголем проблем кај нас повеќето ни во средно не учеле како што треба комбинации, пермутации и варијации а не пак сега ќе ги научат онлајн на англиски и плус врз тоа програмирање во python, алатки за визуелизација итн. Значи многу труд и време треба да се вложи за да се работи ова но побитно е некако да се регулира претставувањето и лажењето на народот со технологиите. Дата сајанс и клауд посебно се извор за пари за обучувачите.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.969
Поени од реакции
35.925
Ќе се скапите во учење математики и на крај ќе сфатите дека најголем дел од времето ќе ви поминува во чистење на ѓубре во податоците. Screenshot_20201006_183612.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom