Cydia (Прашања, апликации, твикови, хакови, теми, sources)

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
На оваа тема може да ставате, барате и препорачувате некои ДОБРИ апликации, теми, алатки, твикови...
Ставете ги и вашите омилени Cydia алатки кои ги користите секојдневно и кои мислите дека треба сите да ги пробаат/имаат.

Ако веќе препорачате нешто, напишете краток опис за функоналноста и намената на тоа што го препорачувате и наведете од кој SOURCE може да се најде.

За почеток, да го скршам мразот:

Најдобри и најобемни Cydia Sources:

1) http://cydia.hackulo.us
Препорачливо е овој сорс прв да го ставите и веднаш да инсталирате Installous,
а со тоа автоматски се инсталира и AppSync за да можете да инсталирате и синхронизирате секакви апликации


2) http://repo.insanelyi.com
Овој сорс е еден од моите омилени, во него има СЕ за СЕ (апликации, игри, алатки,
твикови, хакови, трикови....), редовно е надградуван, ако има нешто ново, веднаш
го има тука, и за мене најважната опција што повеќето сорсови ја немаат: За се што
сакате да инсталирате, имате RECENT CHANGES каде што пишува што е ново
во таа верзија.


3) http://ihacksrepo.com
Слично како кај претходниот сорс, и тука имате СЕ за СЕ :)


4) http://sinfuliphonerepo.com
И овој е сличен како претходните две, со таа разлика што ако нешто нема во
претходните сорсови, обично го има тука, и обратно.Еве што јас користам од Cydia:

Activator - сами си подесувате активација на одредени апликации или сетинзи
SBSettings - Мени преку кое на пократок пат се пристапува до одредени функции
Winterboard - Апликација за менување на изгледот на вашиот iDevice
Barrel - Одлични ефекти за вашите икони кога се движите низ вашиот iDevice
Color Keyboard - Разни теми / бои за тастатурата
Copic - Додава мали слики до имињата во именикот и во пораките
CyTask - Не дозволува да се исклучи Cydia ако кликнете на Home копчето
DreamBoard - Служи за целосна измена на изгледот на ајфонот, и за нервирање на Android корисници :)
Flashlight - Ја уклучува лед диодата (доколку ја имате) или го прави екранот бел и со максимална светлина, да ви служи како светло
iFile - Апликација со која можете да пристапите до системските фајлови и фолдери
Move2Unlock - Одлични ефекти за отклучување на вашиот iDevice
NCQuickDismiss - За тие што користат iOS 5, можете веднаш да ги тргнете нотификациите што се појавуваат на врвот на екранот, а не да чекате неколку секунди сами да се тргнат
PowerUp - Додатна опција во Activator преку која лесно и брзо можете да направите Respring/Reboot/Power Off/Safe Mode
ProTube - Алтернативна и многу подобра од стандардната YouTube апликација
Springtomize 2 - iOS 5+ - Многу алатки и трикови сместени во една апликација
Zephyr - Со помош на еден/два прста да пристапите до апликациите што работат во позадина
 

Necrophilia

Find Beautiful Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
IntelliScreenX - неможам никако да го купам преку пејпал од сидијата, да не знае некој опција?
Значи не ја сакам кракната апликацијава, едноставно сакам да ја купам :)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Повеќе го користам индталус, преку сидија слабо симнувам, на инсталус ки се подобро средени
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Повеќе го користам индталус, преку сидија слабо симнувам, на инсталус ки се подобро средени
Cydia и Installous се КОМПЛЕТНО различни работи со различни функции.

Installous ти е за кракнати апликации т.е. кракнат iTunes
Cydia ти е за алатки, твикови, хакови, теми, модификации
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
сега не ми работи инсталус 5 за ајпад 3:( има ли некое алтернатива за ајпад 3 ???
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
сега не ми работи инсталус 5 за ајпад 3:( има ли некое алтернатива за ајпад 3 ???
Installous отиде во неповрат. Инсталирај iPASTORE преку Cydia, сега за сега тоа е најдобра алтернатива.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Installous отиде во неповрат. Инсталирај iPASTORE преку Cydia, сега за сега тоа е најдобра алтернатива.
Фала друже :) и исто така најдов и Zeusmos од сидија си инсталирав ми се чини и таа е добра :)
 
Член од
30 октомври 2008
Мислења
111
Поени од реакции
14
vo koj cydia source mozam da gi najdam iPastore i zeusmos?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
vo koj cydia source mozam da gi najdam iPastore i zeusmos?
Не се сеќавам кое беше соурсот но има поедноставно оди на search и пиши Zeusmos и ќе покаже икона што личи како апликација таа инсталирај патем и Zeusmos почна да губи како инсталус чаре ти останува vShare преку Google пребарај и даунлодирај можеш и директно од ајфон или ајпад.


Sent from my iPad 3 using Tapatalk HD
 
Член од
4 ноември 2008
Мислења
1.330
Поени од реакции
80
Незнаев во која тема да пишам па овде.. Дали постои можност да се инсталира нешто на iPhone 4 за да ми ги отвора сите видеа од нет на пример да гледам филм на филмовизија?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Незнаев во која тема да пишам па овде.. Дали постои можност да се инсталира нешто на iPhone 4 за да ми ги отвора сите видеа од нет на пример да гледам филм на филмовизија?
Инсталирај Skyfire прелистувач и пробај преку него.
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
корун дај направи некој апдејт со твиковиве
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
корун дај направи некој апдејт со твиковиве
Ако најдеш некои корисни, турај. Јас овие најчесто ги користам. Цело време пробувам се што е ново, ама обично не се ништо посебно. Ако има нешто добро, нормално дека ќе пишам, ама треба и вие да дадете предлог да му се сневиди :)
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Пробувам да слегнам некоја апликација од вШер,ама слабо оди.
Постојано ми вика source may changed,please try to redownload ?
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
Пробувам да слегнам некоја апликација од вШер,ама слабо оди.
Постојано ми вика source may changed,please try to redownload ?
Мислам дека серверите се преоптеретени, сите симињаат... за некој ден би требало да се подобри.
И пробај со AppCake
 

Kajgana Shop

На врв Bottom