Cry of Fear

Член од
29 јуни 2017
Мислења
11
Поени од реакции
11
Пред неколку недели ја свртев за првпат Cry of Fear. Хорор игра направена од Team Psykskallar, главен на тимот е Andreas Rönnberg.
Играта е на Steam и е бесплатна, но тоа не значи дека не е страшна. Andreas направил мод на Half Life кога бил тинејџер наречен Afraid Of Monsters, иако модот не е страшен како Cry of Fear се гледа дека многу ја сака жанрата. За вториов мод со помош на уште неколку луѓе успеал да го направи најстрашниот Half-Life мод што постои. Инспирација вади од Silent Hill и Resident Evil, но никогаш до степен каде се приметува дека краде. Главниот лик наречен Simon Hendrikkson после сообраќајка се буди во напуштен Стокхолм, каде неговиот пат е полн со мистерија и крв. Ретко играм видео игри, но оваа игра дефинитивно ми е врежана во меморија. Исто како Silent Hill 2 целиот град е тивок и дава чувство на осаменост, додека левелите поише се инспирирани од Silent Hill 4. Иако има jumpscares секаде, тензијата секогаш останува иста. Не е како кај други игри каде откако ќе има jumpscare стравот исчезнува. Единствено нешто што може да го уништи уживањето во играва се честите bugs и crashes што можат да се појават. Играта е стара и е направена од мал тим, и ако се игнорираат тие работи тука има злато. Суштествата се одлични и секогаш се страшни, дури и кога си полн со муниција. Единствен левел што може да предизвика фрустрација е Левел 4 каде има многу за шетање, ама ако сте играле хорор игри и ви е омилена жанра пробајте ја.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.696
Поени од реакции
27.617
Играта е на Steam и е бесплатна, но тоа не значи дека не е страшна.
Зошто побогу некој би мислел дека ако играта е на Steam и е бесплатна, не би била страшна?
 
  • Хаха
Reactions: wot
Член од
29 јуни 2017
Мислења
11
Поени од реакции
11
Зошто побогу некој би мислел дека ако играта е на Steam и е бесплатна, не би била страшна?
Па добар дел од игрите што се Free To Play на Steam не се баш добри. Јас што ги имам играно.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.393
Поени од реакции
7.829
Не се смогнаа сили за Half Life 3 :vrtioci: инаку фала на инфо, сеа ја барам на Steam.

FYI

 

Kajgana Shop

На врв Bottom