Crime Филмови

Кој crime филм е најдобар?

  • Mean Streets

    Гласови: 0 0,0%
  • Godfather 1

    Гласови: 9 45,0%
  • Godfather 2

    Гласови: 0 0,0%
  • GoodFellas

    Гласови: 1 5,0%
  • Scarface

    Гласови: 5 25,0%
  • Pulp Fiction

    Гласови: 1 5,0%
  • Reservoir Dogs

    Гласови: 0 0,0%
  • Usual Suspects

    Гласови: 3 15,0%
  • Ocean's Eleven

    Гласови: 0 0,0%
  • Once Upon A Time In America

    Гласови: 1 5,0%

  • Вкупно гласачи
    20
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Crime Филмови - филмови кои обработуваат теми од криминалниот живоt.Дали гледате ваков вид на филмови и зошто?
Кој филм ви е омилен , кој ви оставил најголем впечаток?
Ќе ставам анкета за најдобрите криминални филмови - гласајте , имате пенкало и зејтин!
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Убава листа си составил. Не сум го гледал Mean Streеts, а единствено имам забелешка за Ocean's Eleven кој е далеку зад овие другите.

Јас гласам за The Godfather 1, од принцип, без разлика на остатокот од листата :)
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Хмм.....
Пола од овие филмови што не сум ги гледал Mean Streets,Reservoir Dogs,Usual Suspects,Pulp Fiction,Once Upon A Time In America овој го имам дома ама не сум го гледал ради немање превод:nesum:
Иначе за еден од овие неможам да се одлучам нема шанси:helou:
Најдобри според мене се Кум и Скарфејс а не е лош и добри момци
 

CIL

Член од
21 август 2008
Мислења
749
Поени од реакции
54
Многу тежок избор све кој од кој филм, неможам да одлучам точно затоа што не сум ги гледал сите ( Мean Streets ) ама во која и да било листа ако го има Pulp Fiction тогаш ќе гласам за него затоа што ми е омилен филм. Иако најмногу се мислев помеѓу тој и Кум 1. Кум 2 и Кум 3 се добри но не се како првиот дел, Scarface воопшто како филм не ми се допадна:toe:, Goodfellas исто така според мене не може да се каже дека е најдобар криминалистички филм исто како и Usual Suspects кој многу го почитувам, Reservoir Dogs е закон филм, меѓутоа неможе а да не се спореди со Pulp Fiction, а Ocean's Eleven е премногу слаб да биде наброан меѓу овие легендарни филмови.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Godfather Трилогија.
The Last Don Трилогија.
Goodfellas.
RockNRolla од поновите.
Righteous Kill.
No Country for Old Men.

Оcean's Eleven не ми е баш крими филм :)
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
Листата е мала , има повеќе добри филмови
-The Sting со Роберт Редфорд и Пол Њуман
-City of god , филмов е бразилски , и го препорачувам на сите ,еден од најдобрите понови филмови,претставување на животот во фавелите
-LA Confidential,

за овие што ги ставив во анкетата:
-Mean Streets,GoodFellas се ремек дела на Scorsese , едни од најдобрите филмови со De Niro.
-Godfather 1 и 2 се must watch , 3 дел е разочарување .Coppola e тука мајсторот , после уште еднаш ќе се докаже со Apocalypse Now.
-The Usual Suspects e исто зверски филм ,има неочекуван крај и единствен добар филм на Singer.
-Оnce Upon a Time in America е дело на Sergio Leone ,човекот што ги режираше трите филмски класици со Eastwood(A fistfull of dollars,For a few dollars more,The good ,the bad and the ugly),aма филмов мислам дека е најдобро нешто што го снимил.
-Режисерското деби на Tarantino - Reservoir Dogs , мора да го гледате , посебно Michael Madsen , кога ќе скалпира.Pulp Fiction e логичен чекор напред за Tarantino.
-Scarface , филмов е римејк на Scarface од 1932 , исто така многу добар филм, сите го памтиме Say hello to my little friend .
-Ocean's Eleven , не е класа , како останативе филмови , ама надокнадува со изборот на актерската екипа
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.728
The Godfather prviot del - remek delo sekoja scena
 
Член од
15 март 2008
Мислења
546
Поени од реакции
63
За филмчево дајте коментари , како ви се допадна и дали ги заслужи оскарите што ги доби?

 
G

Gray Foxx

Гостин
За филмчево дајте коментари , како ви се допадна и дали ги заслужи оскарите што ги доби?

Дефинитивно ги заслужи. И те како коа ке размислам, еден од ретките филмови кои ме задржале со ист интерес до крајот. А на тоа кога ке додадеме и феноменална актерска екипа, нема промашај.
Филмско ремек дело.
 
Член од
29 јуни 2008
Мислења
460
Поени од реакции
27
Usual Suspects од тие на листата.

Инаку би го додал и Confidence и Lucky Number Slevin.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom