Counter Strike 1.6 league

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
418
Поени од реакции
153
ФБ page - https://www.facebook.com/pages/CSL/187952744719457
ФБ event - https://www.facebook.com/events/392230960879733/?ref=22

CSL ПРИЈАВА

Пријавите испратете ги во порака - https://www.facebook.com/pages/CSL/187952744719457
Само целосните пријави ќе бидат прифатени.

“ИМЕ НА ТИМОТ” - Град
Тим лидер: Име /Презиме / Nickname / тел за контакт / FB link /
Играч 2: Име /Презиме / Nickname
Играч 3: Име /Презиме / Nickname
Играч 4: Име /Презиме / Nickname
Играч 5: Име /Презиме / Nickname
FB линк од секој играч и лого од тимот. (не задолжително)

CSL ПРАВИЛА

Лигата ќе стартува само ако се наполни една дивизија, т.е. ако се пријават 12 тима.
Ако се пријават 24 тима, ќе се формира и втора дивизја, а распоредот по дивизии ќе го направиме зависно од искуството/репутацијата на играчите во тимот.
Учество во лигата е 1500 денари од тим.
1 Награда = 6500 денари.
2.Награда = 3000 денари.
3.Награда = 1500 денари.
- награда за највисок ранк на крајот на лигата – 1000 ден. (се доделува на еден играч, не на тим)
Секој тим треба да одигра 11 натревари, по еден меч против сите противници во лигата.
На секој натпревар ќе се играат 15 рунди како кантер, 15 рунди како терор. (независно од резултатот на полувреме).
Мапи: Dust2 / Inferno / Nuke / Train
Ако за некој играч биде утврдено дека користи WH/AIM/Nosmoke /16bit/bug/ - неговиот тим ќе биде исфрлен од дивизијата, а играчот перманентно баниран. Истиот тим ќе може да го замени играчот, и да се пријави пак во наредната сезона.
Ќе се санкционира и користење на скрол за “duck” контрола.
Демоата ќе си ги прегледувате сами (доколку има потреба), ако имате жалба/пријава за не фер гејминг треба да ја пријавите најкасно еден ден по напреварот. За да се упишат бодовите и скоровите од мечот, ќе се чека на признавање на резултатот од двата тима.
Откако ќе започне натпреварот не е дозволена комуникација со противнчикиот тим. Расправии помеѓу тимовите ќе бидат санкционирани со опомена, а доколку истата не се почитува сите преостанати рунди од полувремето ќе му припаднат на противничкиот тим.(казнет ќе биде тимот кој прв употребил SAY .
Лигата ќе се изигра во 11 дена – распределени во 1 месец. (два меча за викенд, еден меч секоја среда). Може да се одиграат и два меча во еден ден за викенд, зависно од договор помеѓу тимовите.
Времето за старт на мечот е по договор со противникот.
Сервери:
85.131.163.196:37643 / 195.26.159.86:27016 / 195.26.159.86:27017
На крајот на лигата, последните два тима одпаѓаат во втора дивизија, а првите два тима од втора играат во прва дивизија. (ако на пример се пријават 16-18-19 тима, ќе се разигруваат мечови за кој тим да влезе во првата дивизија.)

CSL РАНК ПОЕНИ

Со секој изигран натпревар, тимовите и играчите во нив ќе добиваат ранк поени во зависност од резултатот на натрпеварот.
На секој меч, ќе се одбира MVP Player (тој со најдобар kill/death difference сумирано од двете полувремиња), кој ќе добие +5 поени. Доколку KDD е ист кај два или повеќе играчи, на тој меч нема да се доделат MVP поени.

0-3 score = -3 поени.
5-9 score = 1 поен.
10-19 score = 2 поени.
20-29 score = 3 поени.
30+ score = 5 поени.

kill/death XX-0 = 3 поени.

15-0 победа = 3 поени. (за секој играч)
30-0 победа = 8 поени. (за секој играч)
(победа + 2 / нерешен резултат + 1 / изгубен меч = 0) (за секој играч )

На крај на лигата:
1место - 12ранк поени за секој играч од тимот.
2место - 11ранк поени за секој играч од тимот.
3место - 10ранк поени за секој играч од тимот.
4место - 9ранк поени за секој играч од тимот.
5место - 8ранк поени за секој играч од тимот.
6место - 7ранк поени за секој играч од тимот.
7место - 6ранк поени за секој играч од тимот.
8место - 5ранк поени за секој играч од тимот.
9место - 4ранк поени за секој играч од тимот.
10место - 3ранк поен за секој играч од тимот.
11место - 2ранк поен за секој играч од тимот.
12место - 1ранк поен за секој играч од тимот.

Ранкот на тимот е вкупниот број на поени од сите пет негови ченови.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.254
хахха интересно ми звучи али веќе е застарено, особено со се ова што е наброена и со сите тие правила. Од времето кога се занимавав професионално со оваа игра до сега гледам не се мениле многу работи, ме копка пак да почнам да играм ама нема веќе играчи, поминаа 5те минути од оваа игра сега скоро сето се нубци, деца со скрипти, wh, cheatovi. Нашиве дечиња не научија и нема да научат како се напредува во оваа игра и како треба да се усовршат, со играње само на публик серверите не се учи, додека не се седне и со денови да се тренира на празни мапи да се научат wallbang, скоковите, секој куршум да го знаат каде му оди и тн и тн се му е џабе.
Скоро 2 години сум излезен од оваа игра, во последните 2 години едвај 6-7 пати дали сум изиграл со старото друштво на заебанција по компјутерници али веќе и ми помина времето да се чепкам со игри и мене и на оние со кои бев во тимот.
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
418
Поени од реакции
153
хахха интересно ми звучи али веќе е застарено, особено со се ова што е наброена и со сите тие правила. Од времето кога се занимавав професионално со оваа игра до сега гледам не се мениле многу работи, ме копка пак да почнам да играм ама нема веќе играчи, поминаа 5те минути од оваа игра сега скоро сето се нубци, деца со скрипти, wh, cheatovi. Нашиве дечиња не научија и нема да научат како се напредува во оваа игра и како треба да се усовршат, со играње само на публик серверите не се учи, додека не се седне и со денови да се тренира на празни мапи да се научат wallbang, скоковите, секој куршум да го знаат каде му оди и тн и тн се му е џабе.
Скоро 2 години сум излезен од оваа игра, во последните 2 години едвај 6-7 пати дали сум изиграл со старото друштво на заебанција по компјутерници али веќе и ми помина времето да се чепкам со игри и мене и на оние со кои бев во тимот.
Прв пат слушам дека има професионален ЦС играч од Македонија, ај ако сакаш пиши кој си, кај играше.... мислам како професионално си се занимавал со кантер, пошто ја играм повеке од 10 години и не ми е познато вакво нешто.

@No Fear
Мислам дека има повеќе од 10 екипи, не сум јас орг. само пренесувам информации.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.254
Прв пат слушам дека има професионален ЦС играч од Македонија, ај ако сакаш пиши кој си, кај играше.... мислам како професионално си се занимавал со кантер, пошто ја играм повеке од 10 години и не ми е познато вакво нешто.

@No Fear
Мислам дека има повеќе од 10 екипи, не сум јас орг. само пренесувам информации.
ти пишав во пп кој сум и под кој ник имав играно додека бев активен.
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.981
Поени од реакции
1.606
Боље да се напраи турнир или лига у глобал офенсив, 1.6 е too old.
 
На врв Bottom