Counter Strike 1.6 HLDS

Член од
20 август 2009
Мислења
65
Поени од реакции
5
Дечки може ли некој да ми објасне зошто неможе да биде пронајден HLDS серверот од страна на друг, преку интернет. Лан се е во ред меѓутоа преку интернет серверот е мртов. Порано додека корисев модем пред 3-4 год беше во ред, но сега со рутер потешко. Тука ли е проблемот ? Користам Windows 10 и ONE интернет со ZTE ZXV10 H201L Рутер. Сменив еден куп кантери абдејтери и сл.
Помош ?
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Треба да форвардираш порта 27015 (default на HLDS) во рутерот кон твојата локална IP адреса. На другите треба да им ја дадеш твојата јавна IP адреса (https://www.whatismyip.com/). Во firewall-от треба да направиш rule кој ќе дозволува конекции на порта 27015.
 
Член од
20 август 2009
Мислења
65
Поени од реакции
5
Треба да форвардираш порта 27015 (default на HLDS) во рутерот кон твојата локална IP адреса. На другите треба да им ја дадеш твојата јавна IP адреса (https://www.whatismyip.com/). Во firewall-от треба да направиш rule кој ќе дозволува конекции на порта 27015.
upload_2015-9-27_23-48-26.png
овде треба да се постави дозволата ?
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Да, намести TCP & UDP, LAN Host IP Address е локалната IP адреса на серверот, WAN Start и End Port стави 27015, исто и кај LAN Start и End Port стави 27015.
 
На врв Bottom