Cosmos (Carl Sagan) & Cosmos: Space and Time Odyssey (Neil deGrasse Tyson)

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
26.323
Поени од реакции
46.943
Cosmos (1980)


Планирам да отворам и посебна тема за Science документарци (ако некој не ја отвори пред мене) но во секој случај оваа документарна серија заслужува тема. И не само тоа, оваа серија е мајка на стотици документарци од овој тип кои следуваа.

Серијата е лектира, нешто што мора да се види, нешто што ги проширува хоризонтите. Пред се е наменета за помладата публика, за оние кои се запознаваат со тајните на универзумот, но за жал читајќи што се пишува по форумов, нема да им штети на многу полнолетни.

Благодарение на МТВ на времето ја изгледавме и ја изгледавме и ја изгледавме... :) Денес, мислам дека треба да е дел од образованието, нешто што секое дете треба да го види и да разбере, затоа што Карл Саган со неверојатна леснотија ги објаснува и најтешките за разбирање работи и го задржува вниманието до максимум. Кога бев дете, не сакав да заврши епизодата, можев да го слушам со часови како зборува. Кога сите би предавале како него, образованието би цветало, луѓето би разбирале могу повеќе.

Во 13 eпизоди, Саган зборува а теми како: големината и составот а Универзумот, потеклото на животот на Земјата, историјата на астрономијата, нашиот Сончев систем, патување низ времето, ДНК и гени, НЛО итн...

Топло ја препорачувам серијата на сите кои ја пропуштиле, кои сакаат да се потсетат или прв пат слушаат за серијата. Најмногу им ја препорачувам на помладите членови.

Прва епизода:

Комплетна плеј листа со сите епизоди.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.946
РТСкопје или МТВ, поодамна беше.....идеа и Arthur Clarke's Universe во некое време (може со српско-хрватска синхронизација, ама не е тоа битно)....
Серијата или книгата, ама во денешно време серијата би била поприфатлива....
Јас ја симнав на торент многу скоро и уште не стигнав да ја прегледам, а мислев дека е направен некој ремастеринг или нешто за да се гледа во подобар квалитет....нормално не ни бега youtube, и уште понормално не изостануваат малоумните коментари од ликови со "lovesJesus" во името, кои не виделе ни секунда од серијава, а кога би ја погледале би имале сосем поинакви и похумани погледни кон животот....
Карл Саган (во денешно време Каку), не само што објаснуваат со леснотија, туку ги донесува до такво ниво на сфатливост и прифатливост за публиката што е неверојатно...уживам да ги слушам...меѓу другото, Саган вметнува многу сериозни филозофски пораки и размислувања за подобра иднина на човештвото, планетата и еден куп други досадни работи за младинава (покрај турски и јенки серии и реалити шоу 24 саати)....
Што ли сум мислел кога сум ги гледал како дете.....дека во 2013 ќе се движиме низ вселената со леснотија како по дома, нови системи, планети......ние си ја лупаме главата во 200км земја и се распрааме со луѓето од пештерите :facepalm:
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Во 2014 година се очекува нова верзија на Cosmos а како наратор Sagan ќе го замени Neil deGrasse Tyson.
Иако... јас повеќе би сакала тоа да биде Kaku.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
26.323
Поени од реакции
46.943
Заборавив да спомнам дека на повеќето од епизодите има апдејт од неколку минути на крајот, со нови работи кои се откриени од 1980 кога е снимена серијата.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.221
Поени од реакции
1.612
Човеков беше гениј а и самата серија е неверојатно добро направена. Заедно со монти пајтон можеби најдобрите нешта што некогаш биле направени за телевизија. :cuc:
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.946
Официјален трејлер за новиот „Космос“, премиера на Фокс на 9 март. Де Грас е наратор, како што беше најавено......the greatest story ever, ја очекуваме!


Ех, да чита од МТВ некој и да му текне да го откупи, па макар и после 2,3,10 години...
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
189
Поени од реакции
689
Вчера излезе првата епизода на Cosmos - A space-time odyssey. Ја има по торенти.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.892
Карл Саган е класика. Сторителингот му е мнооогу добар. Баш она, ако нешто го разбираш, ќе го објасниш на едноставен начин.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.889
Поени од реакции
5.723
Oсвен на Фокс и на Национална географија го даваат ова Космос.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.175
Поени од реакции
3.146
ВРВ документарец - benchmark за продукција.Посебно старите епизоди , сеуште изгледаат ну ејџ.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.404
Поени од реакции
30.553
Oти е на некој начин продолжување, нека биде темава и за новата. Се надевам се разбираме.

Ги изгледав првите две со Neil deGrasse Tyson и се прилично епик, иако е прилично разводнето и симплифицирано баш како за да биде дел во образованието, ептен задржува внимание и изгледа одлично. Топла препорака па еве постов нека е bump за некој што има испуштено стара ил нова. (y)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.668
Поени од реакции
21.221
Oти е на некој начин продолжување, нека биде темава и за новата. Се надевам се разбираме.

Ги изгледав првите две со Neil deGrasse Tyson и се прилично епик, иако е прилично разводнето и симплифицирано баш како за да биде дел во образованието, ептен задржува внимание и изгледа одлично. Топла препорака па еве постов нека е bump за некој што има испуштено стара ил нова. (y)
Нема баш многу нови работи што не си ги знаел, ако си се интересирал пред тоа, но сепак има доволно работи кои ги гледаш појасно, пример како што беше за окото* во последната епизода.


*не си одам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom