Corel Draw - прашања, помош, туториали

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
Corel Photo Paint

OK, dosea mozevme da vidime sliki preraboteni vo Photoshop. Bidejki jas dosea retko go imam koristeno (ne po moja vina, nemozam da go najdam) nauciv da koristam Corel Photo Paint, od paketot na CorelDRAW Graphics Suite 12. Lesno e za upotreba, spored mene poednostavno od Photoshop, i eve nekoi sliki na makeover sto gi imam napraveno.

Prvata slika e orginalot.



Ovde e eden drugar od Anglija. Slikite se praveni od zabava i po negova zelba :)




E ovde malku se izmaciv, bidejki se dve sliki vo edna. prvo ja napraviv gavolskata strana, a potoa agnelskata. neam pojma why.:kajg:



Bratucetka mi sakase da vidi kako i stojat zeleni oci. I bidejki ima tenka gorna usna, ja zgolemiv malku.




Samara. Mi trebase slikava za wallpaper, no edinstvenata sto ja imav so pogolema rez. bese ovaa. No imase zelenikava boja...pa ja "ofarbav" vo meso boja, a oblekata vo bela.


Ok, znam deka ne e objasneto kako gi pravev, no toa ke go objasnam drugpat koga ke imam poveke vreme. btw ne sum profesionalec kako vas, so go easy on me :kajg: .



I hope u like them.
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18


so dozvola na Petar ja objavuvam i negovata slika kojaso ja napraviv od zabava :)
 
П

Петар-МКД

Гостин
Еј, леле колку сум убав еејј!!! Ќе се заљубам во оваа втората слика. :wub:
Фала девојко. Те сакам.
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Лелеееее еј Samara ме изненади, добро и тргнало со растерска графика. Девојкава ќе ја праиме графичар.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
:pos::pos::pos:
Ама добро си го средила.. секоја чест.:icon_lol:
 
П

Петар-МКД

Гостин
Еј, мислам дека заслужив еден makeover :pehar:
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
Samara напиша:
OK, dosea mozevme da vidime sliki preraboteni vo Photoshop. Bidejki jas dosea retko go imam koristeno (ne po moja vina, nemozam da go najdam) nauciv da koristam Corel Photo Paint, od paketot na CorelDRAW Graphics Suite 12. Lesno e za upotreba, spored mene poednostavno od Photoshop, i eve nekoi sliki na makeover sto gi imam napraveno.

Prvata slika e orginalot.



Ovde e eden drugar od Anglija. Slikite se praveni od zabava i po negova zelba :)




E ovde malku se izmaciv, bidejki se dve sliki vo edna. prvo ja napraviv gavolskata strana, a potoa agnelskata. neam pojma why.:kajg:



Bratucetka mi sakase da vidi kako i stojat zeleni oci. I bidejki ima tenka gorna usna, ja zgolemiv malku.




Samara. Mi trebase slikava za wallpaper, no edinstvenata sto ja imav so pogolema rez. bese ovaa. No imase zelenikava boja...pa ja "ofarbav" vo meso boja, a oblekata vo bela.


Ok, znam deka ne e objasneto kako gi pravev, no toa ke go objasnam drugpat koga ke imam poveke vreme. btw ne sum profesionalec kako vas, so go easy on me :kajg: .



I hope u like them.
poslednava osobeno...mislam deka duri KJE JA SANJAM!
daaaaaaaj weee imaj milost... :se_ molam
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
Bravo Samara. Si go probala Corel Painter (bilokoja verzija). Nema veze so Photo Paint, onaka me interesira.

Pozdrav
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
другарот од англија ти личи на другарка.

Иначе ако е за мејковери правење полесно е со Virtual Makeover 3 кој има помалку можности но многу полесно иде. Додуша на интерентов има и многу плагини и се зголемуваат можностите на тој програм.

Да, Фотопеинт е поедноставно од фотошоп, но тие се два различни програма со различна намена. Ако сакаш нешто ептен поедноставно земи фотопеинт, полесно ќе ти иде.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Самара браво, како некој што веќе има неколку годишно искуство во обработка на слики можам да кажам дека почетокот ти е повеќе од добар. Продолжи и обиди се сепак да набавиш Photoshop кој е во секој поглед подобар, со поголеми можности, а и не е нешто многу комплициран, барем тебе не ќе ти биде кога веќе некои основни поими познаваш.
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
:) fala na site!

abe mnogu sakam da probam photoshop ama nikako nemozam da go najdam...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom