Copy-paste пријатели?

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Имам се наоѓаат... и тие си се обични сељаци и сељанки без сопствен карактер.... итн....
 

PoisonGrl

~Malo crveno~
Член од
8 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
2
Прво, мојот идентитет е само мој и колку да се трудат да ме копираат нема да знаат зошто ги правам тие гестови кои ги правам или зошто ги носам тие облеки кои ги носам или зошто ми се допаѓа личноста што ми се допаѓа. Со други зборови тоа би било само површно.
Имав такви пријатели и имам. Само научив да ги распознавам добрите од злонамерните.
А во принцип кога многу се дружиш со некој чудно би било да не прифатиш нешто од таа личност.
 

little girl

~Little Girl with Big Heart~
Член од
30 август 2007
Мислења
68
Поени од реакции
0
Кога сме постојано со некој сакале или нејкеле ама полека полека преземате некои негови навики, фрази... ама сето тоа е несвесно.Е има луѓе кои тоа го прават свесно и нормално нервираат ама ние треба да сме поносни на себе што ете на некој сме му ко еден вид идол, му се допаѓа тоа што го прајме, ама тие се за залење зошто немаат свои идеи и фантазии
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Да имам еден "другар" цело време ме копира! Ја едно време носев едно фрузирче коа искачав,сите ми викаа од друштво дека убаво ми стои! Еднаш престанав да ја носам така едно 3-4 дена,а тој "другарот" одма почна така да ја праи и до ден денес отече со тоа! Исто и за стиолт на зборување,за некои фрази итн! Многу нервираат такви луѓе...Се трудам да игнорирам,не издржувам...Ќе проработи ноџето осечам :pos:
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
239
Поени од реакции
5
Еејјј абе колку само ме нервират такви личности без свое јас.Имала сум такви другарки, шо буквално не носат облека ако предходно не видат дека ја носат тука или слични такви примери.Ама ок у секој случај тие се тие шо губат бикоз ..ако се преправаш нешто шо не си ке го изгубеш тоа шо навистина си, факт. :)
тоа е само одраз на недостиг на идеја или ниска самодоверба, шо не треба ама ич да се замараме со тоа и со проѕирноста на истото :)
 
Член од
14 ноември 2007
Мислења
26
Поени од реакции
0
Pa tie se samo obicni ligusi i nedoizgradeni licnosti!!! Vistinskiot drugar e toj sto ke ti pomogne vo teska situacija, bez razlika na se...a takvtite drugari se prozirni i lesno se raspoznavaat, na kratko-greoj zivi se:tapp:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Само со ова не се согласувам:

А другарката која ги употребува истите „финти“ како вас, зборува со истиот тон на гласот и го следи секој ваш нареден чекор за да знае кој би бил нејзиниот!?!
Мислам дека ако доволно време, доолго време се дружат помеѓу себе две другарки/два другари нормално е да си делат ‘‘финти‘‘, односно навики и изрази :) А такви другари и другарки ко тие во претходнте примери, нормално дека има такви и едноставно се победува ако се оттргниш од нив! И така. :)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Значи, опкружени ли сте со copy-paste пријатели, како се справувате со нив и имаме ли право кога си го чувствуваме идентитетот загрозен од ваквите луѓе?
Како сите, така и јас. Да, можам да кажам дека има такви луѓе во моја околина, но јас против нив ништо не превземам. Можат колку сакаат да ми крадат идеи, сепак на крај, ќе смислам нешто уште пооргинално кое ќе го изведам без да го кажам. Така да, јасно е после се` кој останува со прстот во уста ...:pipi:
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
10
Поени од реакции
0
Skoro site ve citav i znaete sto zabelezav?!?!
Tuka ste se sobrale site originali:tapp:
More deca sekoj od nekogo krade,a i jas sum kradel ama delovi koi mi se dopagjale i od mene kradele i mene mi laska koga nekoj me imitira.
Sakav da kazam da ne bidete samobendisani bidete i samokriticni i taka ke se najde nekoj balans.Puuuu kolku se iznervirav:drk:
Aj pozdrav do site.:helou:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
како може персона со изграден идентитет да стравува од ,,копии ,,
сознанието на човекот се развива во околината во која живее ,
колку повеќе созрева , толку се поголеми потребите за проширување на сознанието .
некој посакува да те љуби
некој посакува да биде љубен од тебе ...
ени ленокс
штотуку ја копирав
ох , не! само она има право на љубов . постара е од мене и прва го кажа тоа .
аха, она ова го земала од шекспир.

абе ајде ...
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Или луѓето од вашето опкружување што растат како паразити засадени на почвата од вашата лична оригиналност и креативност, а поготово се опасни кога ви се пријатели, т.е. ја имаат можноста секојдневно да бидат покрај вас и да меморираат што е можно поголем број од вашите идеи, изјави, замисли и планови, за после да можат да се перчат пред другите со она што сами не би го смислиле ни за цел живот. :uvo:
Ви текнува на пријателката на која и кажавте дека ви се свиѓа некое парче облека и која утредента ја видовте облечена во баш тие фармерки, баш таква јакна итн...? На другарот со кој одевте заедно во школо и му кажавте за девојката која ви се допаѓа, а потоа забележавте какви насмевки тој и упатува баш нејзе? А другарката која ги употребува истите „финти“ како вас, зборува со истиот тон на гласот и го следи секој ваш нареден чекор за да знае кој би бил нејзиниот!?! :tapp:
Значи, опкружени ли сте со copy-paste пријатели, како се справувате со нив и имаме ли право кога си го чувствуваме идентитетот загрозен од ваквите луѓе?
Да, многу ми е познато ова, и што е најтрагично и моментално го доживувам. Тоа е нешто што ме иритира до бескрај. Се трудам ваквите луѓе да ги игнорирам, но лошо е кога сум приморана да бидам во нивна близина, односно тие во моја..:vozbud: Убаво е кога знаеш дека на некој му се допаѓа твојот стил на живеење размислување и сл. но некој да те имитира и да ги прави апсолутно истите работи како тебе е многу лоша работа. Ваквите луѓе искрено ги сожалувам затоа што тоа не е само недостиг на орогиналност, тоа е веќе сирота положба кога некој не знае што да прави со себе и својот живот, па сака да живее нечиј туѓ живот, копирајќи се што е запаметено со капацитетот на неговиот мозок. Да, во друштво со такви луѓе дефинитивно треба да се трудиме да си го сочуваме идентитетот, кој што е сто процентно загрозен во нивното присуство. Но, и смешно е од една страна што кога гледаш таква личност, се пронаоѓаш себеси, но на многу понеубав и понеоригинален начин. Лично таквите луѓе ги сметам за многу пониски од мене, затоа што каква личност е таа која што нема свој ставови, размислувања, идеи. те слуша тебе, и помни се, за потоа истото да го кажува како свое. навистина неможам да ги разберам таквите луѓе и крајно ме иритираат, па поради тоа сметам дека нема подобар лек од изолација, макар во колку и мали граници да е тоа можно.:smir:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Имам неколку т.е. не се баш некои нај нај, ама да, ми одат на нерви и тоа многу.
Па тие си немаат свое јас со еден збор.
А за облека, ми се има случено мене, ненадејно да купам. А иначе некој кога ќе купи исто како мене,не ме нервира баш..тогаш очигледно се работи за личен вкус,но едно по друго да купува она што јас купувам....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom