Copy-paste пријатели?

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Немам такви пријатали, а и не ни може да имам, зашто мојот стил е тој и никој не се обидува да ме копира. Јас сум оригиналот, тој што ќе се обиде секогаш ќе биде копија.
Постојат такви луѓе затоа што не можат да смислат нешто свое или се восхитуваат на својот другар па несвесно го копираат во неговите постапки. Сум имала прилика да сретнам такви другарки и делува навистина глупаво, копијата се познава од километар, нема сопствени ставови, секогаш размислува исто како другарот и што е најлошо дозволува да биде заведен од таквата заслепеност.
Зборував општо, а не само за облека, туку и начин на однесување.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
На таквите пријатели ја одамна Delete и Enter. Не губам време со такви особи, одбивни ми се при самото понашање. Како што јас сум своја личност и се што сум створила е само мое дело и идеја така и тие треба така да живеат. Премалку креативност и желба за размислување, според мене они се такви.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Има два типа на копирачи. Едните се несигурни и немаат самодоверба и од тие причини ,,пристапуваат,, кон копирање. На овие треба да им се прости. Не треба да не нервираат оти нашиот репер го користат во меѓупериодот на изградување на личноста и бидејќи тоа го прават спонатано и наивно треба да ни биде дури и комплимент што не избрале токму нас како модел за копирање. Другите оние за кои зборува авторот на темата се злонамерни себесвесни и волеви копорачи кои сакаат да ни наштетат. Ги превземаат нашите дечковци/женски, го купуваат она нас што ни се допаднало и слично со цел да се натпреваруваат со нас несакајки да заостанат ни чекор зад нас. Овие се опасни и треба тактички да им се пристапи.
 
С

Сатори

Гостин
Или луѓето од вашето опкружување што растат како паразити засадени на почвата од вашата лична оригиналност и креативност, а поготово се опасни кога ви се пријатели, т.е. ја имаат можноста секојдневно да бидат покрај вас и да меморираат што е можно поголем број од вашите идеи, изјави, замисли и планови, за после да можат да се перчат пред другите со она што сами не би го смислиле ни за цел живот. :uvo:
Ви текнува на пријателката на која и кажавте дека ви се свиѓа некое парче облека и која утредента ја видовте облечена во баш тие фармерки, баш таква јакна итн...? На другарот со кој одевте заедно во школо и му кажавте за девојката која ви се допаѓа, а потоа забележавте какви насмевки тој и упатува баш нејзе? А другарката која ги употребува истите „финти“ како вас, зборува со истиот тон на гласот и го следи секој ваш нареден чекор за да знае кој би бил нејзиниот!?! :tapp:
Значи, опкружени ли сте со copy-paste пријатели, како се справувате со нив и имаме ли право кога си го чувствуваме идентитетот загрозен од ваквите луѓе?
Не е возможно некој да направи да се чувствувам загрозено од него на било кој план, уште помалку да ми го украде идентитетот од проста причина што јас сум јас.
Нема повеќе или помалку од тоа.
Пред се имам избран круг на пријатели кои се толку различни од мене што ретко се сложуваме за било што.
Факт е дека сите меѓусебно се копираме, свесно или несвесно, но личностите кои знаат во тој домен да ја изгубат контролата се само изгубени,без сила за да изградат нешто сами.:toe:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
тоа го има и на форумов-пазете се!
Да не мислиш на темата во Уметност?:vozbud:
Ако некој и претходно имал некоја идеја, а ти си ја спомнал прв, не значи дека станува збор за копирање:vozbud:
Ако мислеше на друго, бујрум дај ни пример.
:helou:
Еве ја на пример епитетот РЕТОРИЧКО (РЕТОРИЧКА,РЕТОРИЧКИ...) си го потребувам у секоја реченица и не ми смета и др да го употребуват,мислам шо е битно тоа битно е да се дружиме ,така ?:)
Епитет? Реторичко, -а, -и (во секоја реченица?)
Ама ајде, битно е да се дружиме.

Јове... Реторика, реторски, реторичко прашање ти се следна задача за темата.


Сите со кои се дружам колку што сме слични толку сме и различни. Сличностите, некои гестови, понекогаш начин на зборување, одење и други ситници не ги сметам за копирање ако видам дека ги прави како мене. Нормално е кога ќе се дружиш повеќе време со некој несвесно да попримате по нешто еден од друг, ама тоа никој друг не може да го забележи.
Што знам, во моја близина немам луѓе копирачи. Сите се личности кои се препознатливи по своите атрибути и сопствени идеи, немаат потреба да прават нешто како другите за да бидат забележани.
И кога би се појавил некој кој би копирал од мене, не би го сфатила толку лошо. Секако мојата оригиналност ќе биде повторно препознатлива, бидејќи не можам да се изгубам и да не знам што да правам ако треба да се снајдам во ситуацијата.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Никој неможе да ме копира пошто сум оригинален (умре ѓупката што ме фалеше па морам малку сам да си се фалам :)) а и не ги давам моите идеи пред сите. А не верувам дека некој би сакал да ме копира.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
големиот човек по дифолт е племенит човек...

ако се крева прашина позади вас значи дека вредите , ако ве копираат уште повеке вредите

мада копија никогаш не е иста како оригинал

Сакам казам ако копирате копирајте до крај иначе смеенје ке падне
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
хмм.. паа, ова што го наведе за мене е се copy paste и не би ги сфатила како такви:smir: Инспирацијата за секоја ствар мора да доага од негде.. воопшто не би ми пречело ако некоја моја другарка од некој разговор со мене изгради мислење на одредена тема затоа што и се допаднало тоа што сум го кажала.. па потоа утре дента го направи истиот разговор со некој друг цврсто држејки се до моите ставови.. едноставно се пронашла во нив.
Или пак... Реши да си ја осветли косата затоа што и се допага како тоа мене ми стои... Јас лично пред некој ден си купив фармерки кои ги видов на една девојка и преубаво изгледаа.. потоа налетав на нив ги пробав и решив дека се правата ствар за мене.
Нормално е со лугето кои те опкружуваат да имате доста заеднички работи.. посебно со пријателите, заедно се градите како личности споделувате се.. нормално е две другарки да ги имаат истите вредности и мислења за одредени работи... Лошо е кога станува збор за апсолутно се.. но сепак и тоа може да се реши со разговор.. не ги смиетам овие работи за лоши и не би ги нарекла овие луге непријатели... copy paste пријатели и слично
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Според мене,тие луѓе се несигурни во себе,па мораат да имитираат или да копираат друг.
Досега не сум приметила некоја другарка да ме имитира,но се случило да ми ги превземе идеите,но сум поминала преку тоа.Можеби било несвесно или ненамерно и не се случувало често,а и ми се нема случено такво нешто во последниот период.
Реков јас,тие луѓе немаат доволно самодоверба,па мислат дека ако копираат некој друг,полесно ќе бида прифатени во друштвото,барем според мене.
Нормално,има разлика меѓу копирање и прифаќање некоја особина или фраза од друг.Често ми се случувало да прифатам некоја особина или фраза од другарка,и обратно.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Или луѓето од вашето опкружување што растат како паразити засадени на почвата од вашата лична оригиналност и креативност, а поготово се опасни кога ви се пријатели, т.е. ја имаат можноста секојдневно да бидат покрај вас и да меморираат што е можно поголем број од вашите идеи, изјави, замисли и планови, за после да можат да се перчат пред другите со она што сами не би го смислиле ни за цел живот. :uvo:
Ви текнува на пријателката на која и кажавте дека ви се свиѓа некое парче облека и која утредента ја видовте облечена во баш тие фармерки, баш таква јакна итн...? На другарот со кој одевте заедно во школо и му кажавте за девојката која ви се допаѓа, а потоа забележавте какви насмевки тој и упатува баш нејзе? А другарката која ги употребува истите „финти“ како вас, зборува со истиот тон на гласот и го следи секој ваш нареден чекор за да знае кој би бил нејзиниот!?! :tapp:
Значи, опкружени ли сте со copy-paste пријатели, како се справувате со нив и имаме ли право кога си го чувствуваме идентитетот загрозен од ваквите луѓе?
Тоа е тип кој е љубоморен, посесивен, егоист. Сака све што омаат другите да има и тој.Имав таков другар... ако може да го наречам другар. Купив компјутер, типов не можеше да заспие а да не купи и тој па купи кроз една недела. Што се деси потоа? Го баталив. Нека крши глава.
 

۷ﻪмρڎ я

ڐجںל۶
Член од
30 септември 2007
Мислења
43
Поени од реакции
2
Мајсторијата е да копираш повеќе ПОЗИТИВНИ навики,финти,фрази итн. од луѓе кои се подобри од тебе во некоја работа......
 

Slatka_Mala

devoid of concept
Член од
15 февруари 2006
Мислења
477
Поени од реакции
11
**Со исклучок на одредени копирачи, кои копираат од повеќе места, и преку тоа градат сопствен стил кој заедно со нивната харизматична лукавост придонесува да ги засенат оригиналите од кои црпеле ресурси.

Најдоброто што може да направиш при таква ситуација е да не дозволиш да почувствуваш гнев, зошто копиљот кој ти ја шмекал девојката додека ти се правел другар ќе си ја постигне целта. А ти ќе се уништиш.
Епа на ова сакав да ви обрнам внимание.Значи кај тие copy-pastовци од горниот вид, кои копираат кај ќе стасаат, а вие чувствувате како ви се упикуваат во животот и тоа ЛОШО чувство на гнев кое се јавува кај копираниот. Тоа е тоа што не треба да излезе од контрола при справување со ваквите пријатели! :star:
А што се однесува до оние „мали“ и незначајни подражавања на пријателите кои се среќаваат во секој круг на пријатели - па тоа е сосема безопасно и дури и симпатично - дава некое чувство на припадност и обележаност дека пријателите гледаат во исти правец и исто дишат, ако може така да се изразам. :helou:
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Граница мора некаде да се повлече. Ми ласка кога некој ми го имитира стилот, начинот на однесување па дури и користи мои фрази при секојдневниот говор, во рамки на нормала.
Малку сум мутава, па допуштам и да ми се украде по некоја идеја што не ми била толку важна, ама сепак е глупа работа кога ќе подразмислам.:icon_lol:
Сепак немам копирајт врз мојата личност.:icon_lol:

Сум имала купишта другарки кои помалку или повеќе биле вакви имитаторки, и секогаш сум им допуштала...сега се мислам зошто, ооо зошто сум го правела тоа.:pos:
Јебига секакви (не)карактери се среќаваат. Некои го прават истото што и ти само колку да докажат дека се подобри, без разлика до која банална крајност ќе тераат. Тие се за институција.:icon_lol:
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
Ееее мојот тон на глас и начин на зборење више ни стануе трејдмарк у цело друштво, па и пошироко...

Инаку не, не се осеќам загрозено од вакви луѓе... кога-тогаш ќе се пронајдат... а додека не се пронајдат, јас со моите „финти“, тон на глас, накратко со цела личност, сум тука за нив, па нека копираат колку сакаат - па зашо сме другари ? :smir::smir: тоа нема да ја одземе или намали мојата оригиналност :)

а ги има се повеќе и повеќе... :) поздрав до сите нив.. :)
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Познавам неколку такви фаци без идентитет. Не ми преостанува ништо друго освен да ги сожалувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom