Converse All Star - приказната за легендарните "старки"

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Станаа симбол за патики. Чиста класика одлични се. Престанав да ги носам после средно затоа што не ми се вклопуваа во стилот на облекување, нажалост.



Напротив јас уште од пред 10 години гледав доста од луѓето со оригинал старки од Converse. Ги имаше порано во Емилијано и на многу други места по сите економски побогати градови. Во Гевгелија од каде сум јас ги имаше на 3 места и тоа оригинали со стандардната цена од 3000 до 4500 ден(во помалите градови секогаш е поскапо затоа што 90% од трговците купуваат од Скопје и си ставаат процент) зависно од дуќанот и сезоната кога ги купуваш.

нормално ги имаше ама не беше то што е денес денес има во поголемите градове converse продавници и можеш да си купиш што сакаш, стартките никогаш не биле толку ефтини 1700,1800 ден, многу не беа ни запознаени со нив, не тераа на физичко да купуваме "шангајки" претставуваа некоја имитација на стартките
 
H

^HITMAN^

Гостин
нормално ги имаше ама не беше то што е денес денес има во поголемите градове converse продавници и можеш да си купиш што сакаш, стартките никогаш не биле толку ефтини 1700,1800 ден, многу не беа ни запознаени со нив, не тераа на физичко да купуваме "шангајки" претставуваа некоја имитација на стартките
Да, така е. Сега старките се толку ефтини што речиси секој може да си ги дозволи. Порано не беше така. Сум ги купил и по цена од 4,200 денари се сеќавам.
 

Opsessive fangirl

Безнадежен интелектуалец.
Член од
14 декември 2009
Мислења
291
Поени од реакции
137


Вакви имам! (среќа си ја чувам кутијата па си гледам што модел се)

Прекрасни се ! Пред некое време имаше слични на попуст, ама јебига само големи броеви имаше останато. Damn, мразам кога нема број а ептен ги сакам :)
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
Кај одам јас без вакви :D патиќиве се закон подобри здравје малце можеби се скапи ама на зима кога ќе поефтинат си купувам 3 пара таман за цело лето..Меѓутоа подобри нема АЛ СТАР КОНВЕРС!!
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Луѓе колку пари се сеаа оние класичните, црно-белите, во Скопје? :)
 
T

TaMчЕ

Гостин
Лелеле си ги обожаваам старткитее..да можам со нив и би си спиелаа :vozbud: :pipi:
сега планирам пред школска година да си купам уште 2 3 параа и да фурам со нив хохо у сите бои :je: уфф ги обожавам :kesa: :icon_lol:
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
891
2001 година беа 1200 денари некој горе шо спомна дека биле вечно скапи. Кога се отвори Converse во трговски беа 900 денари!
Тогаш си купив Doc Martens од таму. Ги купив со превртена кожа, оти обичната брзо пукаше. Платив 1200 денари плус па знам не си купив старки заради тоа.

И така :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.313
Поени од реакции
7.358
Луѓе колку пари се сеаа оние класичните, црно-белите, во Скопје? :)
Пролетва мојата бифша девојка си купи тегет-бели за 2700 денари.
И тоа кога ги немаше викаа дека ќе бидат 2200 мислам, после викаа 2400, па 2600 и на крај кога ги донесоа во Скопје беа 2700 ама за меракот не се прашува :)
Деновиве мислам дека имаат попуст, па можно е да ги најдеш за разумна сума денари.
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
19
Поени од реакции
0
колку им е цената на скроз обичните, сиви? да не знае некој? :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
2001 година беа 1200 денари некој горе шо спомна дека биле вечно скапи. Кога се отвори Converse во трговски беа 900 денари!
Тогаш си купив Doc Martens од таму. Ги купив со превртена кожа, оти обичната брзо пукаше. Платив 1200 денари плус па знам не си купив старки заради тоа.

И така :)
И јас пред 7-8 години си купив то ест моиве ми купија, и тогаш имаа помала цена од оваа, али баш правевме муабет со мајка ми пред некое време и она вика 1000 ден тогаш = многу повеќе сега.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.313
Поени од реакции
7.358
Лани една другарка прашуваше за тегет старки. Првин и кажаа дека чинат 2400 ама немаат нејзин број. Потоа 2700 и пак немаа нејзин број. На крај мислам дека беа 2900 кога конечно си ги купи.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
891
И јас пред 7-8 години си купив то ест моиве ми купија, и тогаш имаа помала цена од оваа, али баш правевме муабет со мајка ми пред некое време и она вика 1000 ден тогаш = многу повеќе сега.
Гарантирам дека беа 1200 оти од кинески си купив „верна реплика“ :) за 600 денари и баш реков „дупло поефтини“ :)
 

*БоРовИнкА*

јас не сум ЛУДА, јас ЛУДО живеам
Член од
20 јули 2007
Мислења
638
Поени од реакции
16
bez tie mali cuda nemozam da si go zamislam denot..znaci najubavoto nesto mi se..so se odgovaraat..od kaj i da odam si kupuvam po edni za spomen..
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Јас сакам да си купам кожени црни, ама слабо кеш:)
 

Sapphire

Persona non grata
Член од
30 јануари 2011
Мислења
935
Поени од реакции
1.559
Од кога знам за мене речиси носам старки, последно си земав во ваква боја


инаку имам и во бордо и темно сина боја и ги обожавам.. нема по комфорни и по уникатни,трендовски патики од нив :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom