Constantine

Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
"Constantine" е нова серија која се емитува на NBC која почна со емитување на 24 октомври годинава.За сега има само 5 епизоди
Серијата е правена според доста успешниот и познат стрип серијал на Vertigo(која е под издавачката куќа на DC), Hellblaser. За разлика од филмот Константин,кој не е канонски,оваа серија пробува да се држи што повеќе до оригиналот.




Во кратки црти,во оваа серија се работи за ликот Џон Константин,кој работи како егзорцист за да се бори против силите на злото.Самиот карактер е прогонуван од 2 работи.Тоа се неговата вина кон луѓето што умреле поради него,и фактот дека тој е проколнат да оди во пеколот.Во овој серијал тој се бори против злото,кое според него почнало да се спрема за нешто големо,а тој се гледа себе си како единствен начин за човештвото да има некаква шанса пред пеколот да дојде на земјата.
Еве ви трејлер



Според мене серијата е доста интересна.Секако доколку сакате хорор стрипови и сте ги читале Hellblaser,сметам дека ќе ви се допадне.Кога имате време,дајте и шанса :)
 
Последно уредено:
H

HoT IcE

Гостин
Ја заборавив дека постои серијава искрено, го изгледав пилотот и ми се допадна, интересна фаца е типов, ама навака немам гледано ништо, ќе и седнам деновиве и ќе се вратам со подетален коментар.
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
mn loso....supernatural e vrvovi u sporedba so ova...
Дали е добра или не серијата е лична работа.
Без навреда,ама кога воопшто ќе споредиш(а камо ли дека врвови е во споредба)Supernatural.....ај да не мрчам :D Supernatural е единствено позната серија бидејќи просечната публика се деца(поточно девојчиња) кои се палат на карактерите(секако тоа е дел од финтата за гледаност).Да ги спроедиш приказната на Supernatural i Hellbazer (зборувам за приказна) нз.....нема конкуренција тука.Hellbaser е прогласен за еден од најдобрите хорор приказни(од стрипови) на денешницата.Фората е што не е искомрецијализиран за разлика од Supernatural и не пробува да придобие повеќе публика со hot карактери( во стилот на True Blood)
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Дали е добра или не серијата е лична работа.
Без навреда,ама кога воопшто ќе споредиш(а камо ли дека врвови е во споредба)Supernatural.....ај да не мрчам :D Supernatural е единствено позната серија бидејќи просечната публика се деца(поточно девојчиња) кои се палат на карактерите(секако тоа е дел од финтата за гледаност).Да ги спроедиш приказната на Supernatural i Hellbazer (зборувам за приказна) нз.....нема конкуренција тука.Hellbaser е прогласен за еден од најдобрите хорор приказни(од стрипови) на денешницата.Фората е што не е искомрецијализиран за разлика од Supernatural и не пробува да придобие повеќе публика со hot карактери( во стилот на True Blood)
znaci los humor,dosadni proceduralni epizodi,Supernatural go naprai toa veke odamna so edna golema razlika Supernatural imaat profi humor...

Baska dzabe e profi prikaznata....koa premn loso e realizirana
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
znaci los humor,dosadni proceduralni epizodi,Supernatural go naprai toa veke odamna so edna golema razlika Supernatural imaat profi humor...

Baska dzabe e profi prikaznata....koa premn loso e realizirana
Но само 5 епизоди има до сега,Supernatural има 10 сезони.Мислам дека премногу рано е да се каже дека серијава не ја бива.Но ок,јас признавам дека не сум до толку објективен во врска со темава,бидејќи никогаш не сум ги можел Supernatural, а сум ги читал одамна Hellblazer.Така да не ја исклучувам и можноста да општо серијата не е добра,туку дека мене ми е добра само поради што сум фан на серијалот.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Но само 5 епизоди има до сега,Supernatural има 10 сезони.Мислам дека премногу рано е да се каже дека серијава не ја бива.Но ок,јас признавам дека не сум до толку објективен во врска со темава,бидејќи никогаш не сум ги можел Supernatural, а сум ги читал одамна Hellblazer.Така да не ја исклучувам и можноста да општо серијата не е добра,туку дека мене ми е добра само поради што сум фан на серијалот.
vidi treba da znaes deka i Supernatural e inspirirana od Hellblazer ima vlijanie zemeno...ali Constantine spored mene neznaat kade se,sakaat da igraat na karta gritty i horror,i spored mene najgolemata greska proceduralnosta so idenje i resavanje na urbani legendi ko rudnikot na primer,mn loso izvedeno....iskreno jas sakav da ja sakam serijava posle pilotot....ali neso ne shtima,ne vozi ic...
 
D

Daedalus

Гостин
mn loso....supernatural e vrvovi u sporedba so ova...
Еве јас веродостојно ја пратам Супернејчурал и со сигурност можам да ти потврдам дека у 225n^n^n епизода, Сем ќе биде 1/8 еднорог, 2/16 демон, 2/4 ајкула и 1/4 антички бог, а Дин ќе има бемка на гз која ќе има своја свест и ќе му кажува дека планира да го освои светот, уствари таа бемка е негативниот аспект од Господ, али Дин нема да сака да го повреди Сем и нема да му каже за бемката што ќе доведе до тоа Дин да заглави во 30000 димензија од пеколот, а Боби кој сега ќе биде пола змеј пола човек воскреснат од полубратот на демонот со жути очи, заедно со Сем ќе го бараат Дин и ќе налетаат на Чарли која работи со мен оф летерс пошто прапрабаба и' била сестра со таа на Сем и Дин...

Супернејчурал пеер беа добри до 5-та сезона, сеа само праат епизоди за навлажени тинејџерки и практично го уништија плотот, да не зборам дека верглаат околу истата прича која сама по себе е мех и серијата од технички аспект не е ни споредлива со Константин.
Константин не е ау најпрофи, али бар според мене, ми има поголем потенцијал од Супернејчурал.
 
H

HoT IcE

Гостин
Супернатурал е тапа. Беше добра само 4 и 5 сезона, другово е тиња, ама имаат фанови ради ликовите на Дин и Сем кои се така креирани да неможеш да не ги сакаш дури од машки аспект, неможеш да не гледаш серија во која главен лик ти е фан на Цепелин и вози Импала. Имаат добри punch lines и хумор, ама коцка верувам дека кога си ја почнувал серијава не е ради хуморот туку приказната.
Пак ќе речам, кога ќе изгледам неколку епизоди од Константин ќе коментирам подетално, ама вака на слепо да споредуваш некоја серија и да зимаш Супернатурал за врвови е срамота, богохулие.
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
ajde izgleaj gi epizodite do sea i kazi mi...
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
135
Поени од реакции
99
Серијава ја следам откако излезе трејлерот летово и баш ми се свиѓа, епизодите ми минуваат како да се 5 минути и нај ми се свиѓа 5тата епизода малце покажаа како ќе изгледа Season Finale, и што plot twist ќе измислат бидејќи ќе биде глупои многу предвидливо ако Zed го предаде :D.

Главниот лик како се изразува е баш по мој ќеф,
Constantine :love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom