CNC - Computer Numerical Control, CAD/CAM, G Codes

S

StormRage

Гостин
Јас иам правено пред 2-3 години CNC со братучед ми, иако беа само 2 оски со Dremmel испадна топ. Работеше убаво, па овај реши да ја шитне. Иначе аплоадиравме слики од Inkscape, сеа планирам да правам нешто помало со Arduino али ласерски burner :)
 
Член од
16 ноември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Јас сум втора година и сум Техничар за компјутерко управување јас мислам дека AutoCAD е наменет како за почетници јас него го совладав усте во 7 оделение со помош на таткоми кој е геометар и доста се разбира во овие CAD програми . SW мислам дека е повеќе наменета за овиее ЦНЦ стругови а мислам дека е и попроста спрема CAD . Во CAD има доста алатки кои се наменети за во геодезијата и ко за почеток овој програм е препорачан за геометрите . Кој доста од своите работи ги обработувааат преку овој програм
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Не си играј со Аутокад доста застарена програма, пробај ако имаш можност симни си лиценциран Солид Воркс најнова верзија и рини.
 
Член од
23 април 2012
Мислења
420
Поени од реакции
585
здраво . имам една задача за на факултет во врска со цнц и сега даена мие една скица да се изработи во солид(која ја имам напраено) арно ама тука има еден проблем шо врска немам како да се напрај G-кодо прво рачно а после то и самиод солид да изгенерира исто така Г код ... малце помош ако знај некој да поможи :):)
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Здраво, дали знае некој каде има курсеви за цнц оператори во нашава земја?

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom