CNC - Computer Numerical Control, CAD/CAM, G Codes

Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
Nevidov vakva tema vo forumov, pa ajde, spodelete gi vasite znaenja i iskustva, finti i drugo sto e vo vrska so CNC Masini. Od graverki do router, 3,4,5 Axes, podgotovki na 2D i 3D crtezi, isto i podgotovki vo CAM, konvertiranje ili t.n. generiranje na G Codes... Pa se do postavuvanje na materijalot i pustanje na masinata. Podesuvanja i osnovni parametri na masinata kako i mnogu drugi raboti koi ne se nabrojani. Temava e opsirna i mislam deka bi bila dosta poucna za mladi koi se interesiraat za ovaa oblast. Pozz!
 

alexmacedonia

jack of all trades ,master of none
Член од
7 февруари 2007
Мислења
30
Поени од реакции
48
jas sega se ucam na Solidworks da crtam, poshto sakam da naucam cad/cam i cnc machining,
SW e za crtanje na delovite vo 3d CAD ,i e poednostavna i user friendly od autocad ,
e sega ima mnogu programi za crtanje i programiranje na g-kodot,
najupotrebuvana za CAM e Mastercam , potoa SolidCam, Camworks,
probav da ja ucam Mastercam ama slabo mi ide, tesko se naoga besplatna literatura i tutorijali, ( za pocetnici knigata i cd so vezbi e nad 50 evra na amazon )
spored mene do sega ispadna deka e lesno da se nacrta delot vo 3d, drugoto e potesko
najgolem problem e shto ima malku cnc mashini vo makedonija ,
mene mi e merak da se naucam na freza so 3 oski za pocetok da naucam , ama nikoj nema da me pushti da se ucam na mashina od 50 iljadi evra .
ima virtuelni simulatori na mashini( mislam na frezi) ama prvo treba da se programira obrabotkata na delot vo CAM da se vnesi G-code, i posle moze da se vezba ,virtuelno;)
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
Da, i jas oceniv deka za 3D crtanjeto Solid Works e najdobra i najlesna za rabota i ucenje so drugi zborovi, najpogodna za CAD. Ima edna programa EasyStone od firmata nekoja si ddxgroup se vika i e mnogu lesna za se komplet za rabota. No nema krak ili slicno za istata i za da ja koristis ti prajkaat malecko usb verojatno nekoe epromce, ne e obicno memorisko i ne go gledas deka voopsto postoi na komp. za da kopiras bilo sto.. znaci mora da se kupi ako sakas da ja imas a kolku kosta pisuva na samiot sajt. istata e i za CAM obrabotka i ima se komplet sto ti treba i na krajot generiras G-kod so eden klik. istiot vsusnost e vo forma na text doc.
eve link pa razgledajte. Ima da smetnis trajal no nemas masina vo machines i ne generira g kodovi trajalot.
http://www.ddxgroup.com/en/software/easystone
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
тоа учам средно, техничар за компјутерско управување, ако сакаш да научиш да програмираш g кодови научи го прво стругот па потоа глодалката(фреза), јас учам рачно програмирање(emco машини) а мораш прво така за да ја сватиш основата и како иде па потоа се префрлаш на CAM и автоматско генерирање на прогамата(полесно е вака ке му ја сватиш логиката како иде програмирањето па ке ти биде полесно да го нацрташ делот)

g кодовите претежно се исти за сите управувачки единици (fanuc, emco, siemens..) со мали варијации на додатни опции како вклучување на емулзија(ладење и подмачкување)
 

alexmacedonia

jack of all trades ,master of none
Член од
7 февруари 2007
Мислења
30
Поени од реакции
48
interesna e ovaa easystone ,za obrabtka na mermer i kamen e specijalizirana ama moze da se prilagodi i za drugo ,shteta shto samo na demo ja ima ,
ja barav na net nekade da ja simnam vo full verzija ama nema nisto,
ako se najde full verzijata od nekade moze da se proba bypass i da ne treba usb kluch da se koristi, ,
mastercam x4 isto treba da se ima usb kluch za da se koristi,jas i instalirav emulator koj go imitira kluchot i programata raboti ,
(http://en.wikipedia.org/wiki/Software_protection_dongle) tuka ima za ovi kluchevi za zashtita poveke.
i jas sum mashinec (tehnicar) ,imam raboteno na strug i na freza malce samo shto bea stari manuelni mashini ,
ednash na strugot alatot za rezenje ne bese dobro stegant na drzacot od eden ucenik i koga nozot pri obrabotkata letna nagore za malce ke go utepashe , sreka go promashi i udri vo tavanot , toa beshe takva brzina i silina ,mislevme neshto eksplodira , i gledame nozot go nema a na tavanot dupka .

ima eden simulator od Swansoft ima mnogu mashini i controli FANUC,HAAS,MAZAK...) , http://torrentz.eu/search?f=swansoft


ako nekoj gledal american chopper , oni mnogu koristat cnc mashini,
imat freza ,
imat waterjet shto seci so voda 2d (mashinata e flowjet mislam)
brzinata na vodata e 2 pati pobrza od zvukot i ima neshto abraziv prashok vo nejze , mnogu interesna rabota,
ne znam koja programa ja koristat za programiranje,
za 2d SheetCam bila mnogu popularna i lesna ,ke ja simnam da vidam kakava e .
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
А нема да ви е тешко волкави текстови да ги куцате на кирилица? Од завчера ја следам темава, и чекам некој асален кириличен пост, пошто овие ми е мачно да ги читам.. :)
 
T

Tetro

Гостин
jas sega se ucam na Solidworks da crtam, poshto sakam da naucam cad/cam i cnc machining,
SW e za crtanje na delovite vo 3d CAD ,i e poednostavna i user friendly od autocad
Пробај Inventor од Autodesk, па после кажи.
Da, i jas oceniv deka za 3D crtanjeto Solid Works e najdobra i najlesna za rabota i ucenje so drugi zborovi, najpogodna za CAD.
Inventorot е нешто поусовршено од SW, во комбинација со ANSYS за динамичка анализа на склоповите. Зависи и од тоа што сакаш да работиш.

Иако најдобро е да се почне со основите од AutoCAD, па после другото.
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
Prvo za fontot..., pisuvam od internet kafe od razlicni mesta i bidejki ne sum vo MK nemozam nasekade da mu instaliram kirilicen font. toa e problemot, Za Auto CAD, probav i mi bese nekako mnogu poteska za rabota odkolku SW.
A rejlefite na novata gradska porta vo Skopje, kako i skoro site dugi rejlefni kameni zdanija na toj proekt se raboteni na taa EasyStone programata. Masinite se covece AWESOME!, Izvonredni! Omag 5 Axis, Z Oska ima raboten od od 2,5 METRA, pa zamisli sega kolkava e masinata, Na alat moze da se stavi i pila i alat za mill, drill se vozmozno. So voshit gi gledav tie masini.
Za EasyStone se otepav od baranje po internet za da se krakni ama dzabe, nenajdov nisto. Pa ako ima nekoj sto mu fajka umot, neka ja sredi i neka ja pusti na internet.
--- надополнето: 14 април 2012 во 21:30 ---
Ova e OMAG 5 ama pomala, so Z okolu metar i nesto mozebi
http://www.youtube.com/watch?v=EJHgDV2f4LI&feature=relmfu
 

alexmacedonia

jack of all trades ,master of none
Член од
7 февруари 2007
Мислења
30
Поени од реакции
48
ја немам пробано аутодеск инвентор, можда е полесна и поусовршена, мене цртанјето не ми е многу битно , не цртам многу сложени делови, најсложен дел ми е фелна http://www.solidworkstutorials.com/2008/11/tutorial-8-17-wheel/ ,
и турбина http://www.solidworkstutorials.com/2008/11/tutorial-9-turbo-fins/ ,
побитно ми е да се научам да го програмирам делот за обработка во некоја програма како mastercam,solidcam(кои се универзални за се) .... други пак се специјализирани за обработка на метал,некои за камен,за стакло,дрво итн....
да знам да ја спремам машината,алатите ,контролите , целиот setup , како да го стегнам и центрирам блокот материјал за обработка итн,

којзнае колку кошта таа машина (омаг 5), сигурно неколку стотини илјади евра ,можда и милионче,
изгледа со 3д скенер се скенира нечија глава или статуа , иначе како ке ја нацрташ во инвентор или солидворкс?
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
Figurite (reljefite) prvo gi izrabotuvaat umetnici i gi pravat od gips i slicno. Potoa seto se skenira so 3D skener i se obraboruva vo Geomagic Studio 12, zasto skenot ima neramnini, nepravilnosti, i dupki (praznini bez povrsina). vidi vo you tube pod Geomagic studio i ke vidis za sto sluzi taa programa pokonkretno i za sto stanuva zbor. Za skenovi e neophodna i voedno e fenomenalna za rabota. Jas ne ja rabotam no rabotev so kolegi koi ja rabotea i ja znam samo povrsno.
 

alexmacedonia

jack of all trades ,master of none
Член од
7 февруари 2007
Мислења
30
Поени од реакции
48
Член од
7 јули 2012
Мислења
68
Поени од реакции
8
Здраво. Сакам да ве прашам нешто ... За брзо време ќе почнам да работам во една фирма, на CNC машина за отсекување на алуминиум . Дали некој знае нешто во врска со овие машини, програмирањето и се околу нив ( некој материјал , клипови на youtube , itn ) o_O
 
Член од
8 април 2012
Мислења
116
Поени од реакции
95
http://cncinformation.com/
ovde imas dosta informacii i raboti kako e-knigi, e-kursevi za CNC. od ovaa strana mene mi bese startot, osnovata so koja navlegov vo priprema na programi za cnc masina. opsto i sto e sto v programite
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
Јас работам на покрај другото и на 2 цнц машини (не е битно кои)
работам во корек за 2д припрема а после во арткам
Што се се обработува
Дрво, метал(за калапи за монети и сл) плекси (за калапи кај не треба Голем притисок како 0,5 месинг ...) подесување на оските е најлесниот процес
Патем најголема филозофија се бургиите

Бтв не сум учел од книги и туториали туку од гледање
 
Член од
2 февруари 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво незнам дали ова прашање би припаѓало тука ама да проба да прашам а ако не е за тука ве молам да ме препратите каде ми можел да се распрашам на други форуми и места...

Почнувам да правам cnc рутер и ми требаат алуминиумски профили за изработка на оските по кои ќе се движи


и дали би знаел некој исто каде би можел да најдам вакво слично за Z оска


и кај би можел да најдам запчаник со назабане летва



фала ви многу за вашата помош.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom