CN – Народна Република Кина

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.758
Поени од реакции
20.424
Ne znam koj e pobudala. Najverovatno tie ultrakomunisti koi vo Xi gledaat komunisticki lider.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
4.418
Поени од реакции
5.419
1679492461243.png


1679492692292.png


 
Последно уредено:

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
11.420
Поени од реакции
3.982
Прегледај го приврзокот 372667


Прегледај го приврзокот 372669


Двете технологии не се нешто револуционерно, само заобиколување на еден и онака не-ефективен систем за одбрана.
Во двата случаи леталото е лансирано со ракета, што веднаш ќе биде детектирано од сателити по топлинскиот одраз. Не се знае само патеката по која ќе стигни до целта за разлика од класичните балистички ракети. Но сеуште може да биде пресретнато од системи како THAAD, бидејќи мора да влезе назад во атмосферата. Само во овој случај одбраната има многу помало време за детекција, а со тоа и помал успех за соборување.

Во суштина, изборот е, лансирање на ракета со десет боеви глави, или лансирање на истата ракета со едно или две вакви летала. Метата скоро секогаш ќе биде погодена.

Да, и балистичкава ракета од 1953та е хиперсонична. :D
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.448
Поени од реакции
2.590
Си Цзиньпин: Сејчас идут перемены, которых не было в течение 100 лет. А мы вместе двигаем эти перемены.
Путин: Согласен.
Си Цзиньпин: Берегите себја, пожалујста, дорогој друг.
Путин: Счастливој дороги!
Кси Џинпинг: Сега наидуваат промени кои не се видени 100 години. Заедно ги придвиживме овие промени.
Путин: Се согласувам.
Кси Џинпинг: Те молам грижи се за себе, драг пријателе.
Владимир Путин: Среќни патувања!

 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
659
Поени од реакции
933
Муабетов мислиш Хемфри Богарт у Казабланка.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
299
Поени од реакции
333
Повторно квичење

Кина може да распореди 1500 нуклеарни боеви глави до 2035 година бидејќи Русија „испорачува“ збогатен ураниум во постројката CFR-600 во Пекинг

Се известува дека американскиот државен секретар Антони Блинкен се осврнал на кинеско-рускиот договор и изразил загриженост за време на сослушувањето во Конгресот во средата.

„Тие зборуваа за партнерство без ограничувања“, рече Блинкен, посочувајќи дека новата област на грижа за администрацијата на Бајден произлегува од нуклеарната соработка меѓу Русија и Кина, според Никеи Азија.

 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.448
Поени од реакции
2.590
МНР на Кина објави свој извештај за состојбата со демократијата во САД за 2022г.

The State of Democracy in the United States: 2022
2023-03-20 10:00

Contents
I. Preamble
II. American democracy in chronic ills
1. American democracy in further decline
2. Political polarization intensified by partisan fights
3. Money politics surged
4. “Freedom of speech” in name only
5. The judicial system blind to public opinion
6. Americans increasingly disillusioned with American democracy
III.  The United States’ imposition of “democracy” has caused chaos around the world
1. Foreign policy held hostage by political polarization
2. Inciting confrontation and conflict in the name of democracy
3. Doubling down on unilateral sanctions
4. Undermining democracy in international relations
5. Foisting a trumped-up narrative of “democracy versus authoritarianism”
IV. Conclusion
I. Preamble
...
II. American democracy in chronic ills
The US refuses to acknowledge the many problems and institutional crises confronting its democracy at home and stubbornly claims to be the template and beacon of democracy for the world. Such imperiousness perpetuates the ills of its democracy and causes dire consequences for other countries.
1. American democracy in further decline
2. Political polarization intensified by partisan fights
3. Money politics surged
4. “Freedom of speech” in name only
5. The judicial system blind to public opinion
6. Americans increasingly disillusioned with American democracy

III. The United States’ imposition of “democracy” has caused chaos around the world
1. Foreign policy held hostage by political polarization

...
2. Inciting confrontation and conflict in the name of democracy
...
3. Doubling down on unilateral sanctions
...
4. Undermining democracy in international relation
...
5. Foisting a trumped-up narrative of “democracy versus authoritarianism” 

...
IV. Conclusion
Democracy is humanity’s common value; however, there is no single model of political system that is applicable to all countries in the world. Human civilization, if compared to a garden, should be a diverse place in which democracy in different countries blooms like a hundred flowers. The US has American-style democracy, China has Chinese-style democracy, and other countries have their own unique models of democracy that suit their respective national conditions. It should be up to the people of a country to judge whether the country is democratic or not and how to better promote democracy in their country. The few self-righteous countries have no right to point fingers.
Those who have many flaws themselves have little credibility to lecture others. Attempts to undermine others for one’s own profit and destabilize the world must be unanimously opposed. A black-and-white division of countries as democratic or authoritarian is both anachronistic and arbitrary. What our world needs today is not to stoke division in the name of democracy and pursue de facto supremacy-oriented unilateralism, but to strengthen solidarity and cooperation and uphold true multilateralism on the basis of the purposes and principles of the UN Charter. What our world needs today is not to interfere in other countries’ internal affairs under the guise of democracy, but to advocate genuine democracy, reject pseudo-democracy and jointly promote greater democracy in international relations. What our world needs today is not a “Summit for Democracy” that hypes up confrontation and contributes nothing to the collective response to global challenges, but a conference of solidarity that focuses on taking real actions to solve prominent global challenges.
Freedom, democracy and human rights are the common pursuit of humanity, and values that the Communist Party of China (CPC) always pursues. China commits to and advances whole-process people’s democracy, and puts into action the principle of people running the country in the CPC’s exercise of national governance in specific and concrete ways. China stands ready to strengthen exchanges and mutual learning with other countries on the issue of democracy, advocate humanity’s common values of peace, development, equity, justice, democracy and freedom, promote greater democracy in international relations, and make new and greater contributions to human progress.


Што се случи со светилникот на слободниот свет?
Не смее да се дозволи една Кина вака да се однесува кон “светилникот“ веднага треба да испрати сили за демократизирање на Кина...
Проблемот е што и најновиот тест за хипероснично оружје им пропаднал, ...и така во слободарскиот конгрес се говори дека додека тие се обидуваат да ја совладат оваа технологија Кина може дури 1000 вакви проектили да произведе,... оние силни носачи ќе завршат како подморници мислев на дното од морето.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.239
Поени од реакции
16.075
Доларот е и ќе остане доминантна валута, но веќе не е ниту ќе биде толку доминантен како што бил во минатото.

 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.448
Поени од реакции
2.590
Доларот е и ќе остане доминантна валута, но веќе не е ниту ќе биде толку доминантен како што бил во минатото.

Ова што си го напишал е твоја желба, прогноза или нешто трето?
Позицијата на доларот како светска резервна валута е градена со децении, зарем сметаш дека се толку забегани овие кои сакаат да го детронизираат и дека тоа ќе се завршпи за неколку месеци-години?
Тие многу добро знаат дека процесот на дедоларизација мора да се изведува внимателно, негова брзо замена може да предизвика хаос во светската економијапа дури и 3СВ...

еве само неколку мислења на дадената тема
Why is the US dollar’s reserve currency status no longer privileged?
In the last two decades, the US dollar has lost over 12 percentage points of market share, from 71 percent to 59 percent in 2022.

U.S. Dollar Status As Global Reserve Currency Slides
(објавено 2019)

Она што е интересно е дека денес доларот е на накои 57-58% како светска валута и дека е во слободен пад, понатаму многу важно е што Кина која до пред 2 години поседуваше 1,3 трилиони долари УСА обврзници денес има некои 0,8 трилиони што е значително намалување и има тренд кон сведување на ниво кое е потребно за размена со САД...
...другиот значен процес е што многу земји почнаа да тргвуаат во свои валути или во Јуани, ова пред се се однесува на купување на енергенти од КСА која беше главниот промотор на педродоларот, денес тоа е изменето...
... ограбувањето на 300 милијарди долари на РФ од страна на западниве хоштаплери ги натера сите други да размислат во која валута ќе ги чуваат своите девизни резерви, зна примерот на Кина тоа е многу видливо.

претплатник си на ft.com??? ако си пастирај го текстот или не ставај линкови со претплата.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.239
Поени од реакции
16.075
Ова што си го напишал е твоја желба, прогноза или нешто трето?
Позицијата на доларот како светска резервна валута е градена со децении, зарем сметаш дека се толку забегани овие кои сакаат да го детронизираат и дека тоа ќе се завршпи за неколку месеци-години?
Тие многу добро знаат дека процесот на дедоларизација мора да се изведува внимателно, негова брзо замена може да предизвика хаос во светската економијапа дури и 3СВ...

еве само неколку мислења на дадената тема
Why is the US dollar’s reserve currency status no longer privileged?
In the last two decades, the US dollar has lost over 12 percentage points of market share, from 71 percent to 59 percent in 2022.

U.S. Dollar Status As Global Reserve Currency Slides
(објавено 2019)

Она што е интересно е дека денес доларот е на накои 57-58% како светска валута и дека е во слободен пад, понатаму многу важно е што Кина која до пред 2 години поседуваше 1,3 трилиони долари УСА обврзници денес има некои 0,8 трилиони што е значително намалување и има тренд кон сведување на ниво кое е потребно за размена со САД...
...другиот значен процес е што многу земји почнаа да тргвуаат во свои валути или во Јен, ова пред се се однесува на купување на енергенти од КСА која беше главниот промотор на педродоларот, денес тоа е изменето...
... ограбувањето на 300 милијарди долари на РФ од страна на западниве хоштаплери ги натера сите други да размислат во која валута ќе ги чуваат своите девизни резерви, зна примерот на Кина тоа е многу видливо.

претплатник си на ft.com??? ако си пастирај го текстот или не ставај линкови со претплата.
Го напишав заклучокот на ФТ.

Еве ти го текстот.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
2.448
Поени од реакции
2.590
Го напишав заклучокот на ФТ.

Еве ти го текстот.
(y) за линкот.

Содржината е би се рекло очекувана, како заклучок во последниот пасус , се вели дека и покрај појавата на мултиполарен модел истиот нема драматично да ја загрози позицијата на хегемонот, очекувано затоа што ако објави само една невнимателна реченица може да предизвика стампедо, затоа и кога ќе дојде време да пропаѓа системот тие ќе пишуваат: без паника, се е во ред.

Тој момент е кога доларот ќе падне под 50% од сумата како светска резервна валута а потоа ќе има право стампедо, до тие 50% би можело да се дојде до крајот на оваа или следната година.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
41.331
Поени од реакции
72.388
Кина сега ќе ги помине, или веќе ги помина САД како најголем трговски партнер на Среден исток и најголем купувач на саудиска нафта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom