CN – Народна Република Кина

Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
daj be prekini so tie vegan propagandi. live and let live koj si ti da kazuvas sto treba i sto ne treba da se jade. da ne e kina pola svet telefon ke nemoze da si kupi, toa susalnite, sokovnicite, seckovcite sto mislis kade se proizveduvaat. sfati deka bukvalno pola evropa e najmalku 20 god zad kina a so isklucok na 2-3 drzavi drugite vo eu se gore dole na isto ili slicno nivo so niv. ti ke si kazuvala vo koj vek oni pripagale lol, doagas od drzava sto edna bolnica gradi so decenii
Ако сакаат и град на Марс нека изградат, не го менува фактот дека се гадни и јадат јајца варени во мочка од машки деца. Што има врска едното со другото?

Пред да помисли некој пишувам заебанции, не, не се заебанции

Virgin boy eggs are a traditional dish of Dongyang, Zhejiang, China in which eggs are boiled in the urine of young boys who were presumably peasants, preferably under the age of ten. Named "tong zi dan" (Chinese: 童子蛋; pinyin: Tóngzǐdàn), the dish translates literally to "boy egg" and is a springtime tradition of the city where the urine is collected from prepubescent peasant boys. The eggs have been listed by officials in China as a part of the region's "local intangible cultural heritage".[1]


 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
daj be prekini so tie vegan propagandi. live and let live koj si ti da kazuvas sto treba i sto ne treba da se jade. da ne e kina pola svet telefon ke nemoze da si kupi, toa susalnite, sokovnicite, seckovcite sto mislis kade se proizveduvaat. sfati deka bukvalno pola evropa e najmalku 20 god zad kina a so isklucok na 2-3 drzavi drugite vo eu se gore dole na isto ili slicno nivo so niv. ti ke si kazuvala vo koj vek oni pripagale lol, doagas od drzava sto edna bolnica gradi so decenii
Omg, u pravo si, cela evropa e 20 godini pozadi child labor za 50 centi mesecno.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.073
Поени од реакции
22.116
Omg, u pravo si, cela evropa e 20 godini pozadi child labor za 50 centi mesecno.
breej... informaciite od wiki ti se? ne e veke 50 centi a ne sum bas siguren deka ima child labor...

nego daj raskazi mi koja evropska nacija ke izgradi bolnica ko niv za 10 dena? koj sprovede karantin kako niv? i da apsolutno so cest na nekolku nacii fakt e deka sme se podaleku zad niv bukvalno na sekoe pole.
Автоматски споено мислење:

Ако сакаат и град на Марс нека изградат, не го менува фактот дека се гадни и јадат јајца варени во мочка од машки деца. Што има врска едното со другото?

Пред да помисли некој пишувам заебанции, не, не се заебанции

Virgin boy eggs are a traditional dish of Dongyang, Zhejiang, China in which eggs are boiled in the urine of young boys who were presumably peasants, preferably under the age of ten. Named "tong zi dan" (Chinese: 童子蛋; pinyin: Tóngzǐdàn), the dish translates literally to "boy egg" and is a springtime tradition of the city where the urine is collected from prepubescent peasant boys. The eggs have been listed by officials in China as a part of the region's "local intangible cultural heritage".[1]



Ako izgradat grad na mars togas se eden vek najmalku pred nas a ne zad nas.

Sto jadat oni i sto jades ti toa si nivna i tvoja rabota i NEMA VRSKA so toa vo koj vek oni se ko sto kaza doticnata vo eden nejzin post. Iskreno gajle mi e dali oni jadat supa od liljak ili ti jades mariovsko sirenje toa si e vasa rabota. Da hejtas nekoj zasto jade nesto ili eve jade meso ko sto go pravi doticnata e u najmala raka retardirano.

Za toa deka jadat nekoj stvarno grozni jadenja jadat ama ne zaboravaj deka imaat i edna od najdobrite i najprostranite kujni vo svetot. Kineski restorant ima sekade pa i vo Skopje. Sto mislis nadvor od balkanot sto poveke se jade i ke najdes pekinska patka ili kebapi...
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.137
Поени од реакции
5.481
Во кој маркет во Германија се продава месо од коњ? :)
vo pogolemite kako aldi nema, no vo odredeni mesari se prodava, zavisi i od regionot. godisno vo germanija ima potrosuvacka od okolu 10.000 konji. eve link od edna mesara specijalizirana na konjsko meso:
kolbasi, salama, gulash itn. imas i recepti. i ne e samo vo germanija, i vo drzavi kako svajcarija, francija i avstrija e prisutno i vo red drugi.

inace vo germanija delikates e svezo meleno svinsko meso, znaci ni vareno, ni suzeno nitu przeno, bukvalno svezo. takvo duri se prodava vo golemite marketi kako aldi ili rewe. jas licno ne jadam mnogu meso, uste pomalku svinsko, sepak mozam da mu go preporacam na sekoj koj sekako jadi meso, vkusno e.

Izgledaj go videovo, dali vi izgleda civilizirano da piete rakija so 10 glavi od zmii i cela cavka vnatre?
vidi, kako sto kazav pogore ne ni jadam mnogu meso. vo francija jadat zhabi, a jas toa ne mozam da si go zamislam, ne mi zvuci ni malku podobro od jadenje glusec. zaradi toa sega da mislam deka site francuzi se necivilizirani? vo tek na zivotot imam zapoznaeno golem broj na kinezi, delumno i od sluzbeni pricini, i veruvaj deka samo mal del od niv se "zanimava" so takvi raboti isto kako sto i samo mal del na francuzite jadat zhabi i mal del na germancite konj. kina ima skoro dvojno povise ziteli od evropa i normalno e pri tolku mnogubrojno naselenie na tolku golem prostor da imas malcinstva koi se zanimavaat so nesto sto za mnozinstvoto e odbivno ili nenormalno. btw i samo eden kinez imam zapoznaeno koj ima jadeno kuce, i toa samo za da doznae kakov e vkusot. mnozinstvoto ne jadi kuce, nitu macka, a uste pomalku pijat rakija od glavi na zmii ili zivi gluvci. takvi videa i tie samite preprakaat preku messenger i se kinat od smeenje ili se gadat, nemoj da pomislis deka na random kinez mu se otvara apetit pri takvo video.

i deka ne jadis meso znaci sigurno si i kriticna koga e vo prasanje nacinot na koj se tretiraat zivotni ili se drzat. vo sela vo makedonija kastriraat svinji bez narkoza, istoto go pravat i vo skoro site drugi evropski drzavi. objasni mi kako toa e podobro od jadenje zivo zivotno? i ednoto i drugoto na kraj ke zavrsi vo stomakot na nekoj covek, samo sto na svinjata bez narkoza mu pravat nesto nenormalno i bolno sto i jas kako covek koj nekogas jadi meso go osuduvam. za pogolem profit nanesuvaat takva bolka na zivotna, na strana drugite posledici. i nie ne sme "civilizirani", samo sto sme socijalizirani tuka pa nasite gluposti ne gi gledame tolku kriticno. naviknati sme vo prodavnica mesoto da ni e ubavo spakuvano, pa se racuname kako civilizirani deka na toj nacin konzumirame.

zaradi toa tvojata kritika ja prifakam bidejki ne jadis meso, no nekoj koj jadi meso ne treba mnogu da im soli pamet na kinezite.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.517
Поени од реакции
4.140
До кај се респираториве?
ма изгледа за респираторен тракт подобро ќе да е ако може да се стави на аспиратори :pos:

Денес читам отишле Франките да купуваат маски (или нешто слично), договориле се и кога доаѓа авион се товара целата таа опрема ама завршува во САД, Франките останале да гледат и да се прашуваат кај им се “аспираторите“. Потоа се правдаат дека Америте плаќале дупло па затоа им ја зеле робата, кој знае, може самите ја продале, луди времиња кој ќе остане ќе прикажува!

А што ќе ти се “респиратори“ коа имаш лубриканти?
Автоматски споено мислење:

@Darling, па кај си ти долго те немаше!
Гледам сакат да ти објаснат како стојат работите, не знаат дека ти само си ја одработуваш дневницата и дека не верваш ни самата во тоа што што го пишваш.

Тук види што најдов за твоите миленичиња Ујгурите, гревчиња па тие се жртви на тие зли жолти лујџе.... до кога?
Верувам дека најмногу на “мила мајка“ ќе и се допадне сликата со двете мали гулапчиња со прстенцето подигнато нагоре, колку се мили и слатки а?
А знамето со убава црна боја со тие убаи бели букви кои го слават бога, ах ангелчиња.
И текстот е потпишан со име и презиме, значи не како мене или тебе со измисленоиме туку со име и презиме авторот стои зад секој напишан збор!
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
ма изгледа за респираторен тракт подобро ќе да е ако може да се стави на аспиратори :pos:

Денес читам отишле Франките да купуваат маски (или нешто слично), договориле се и кога доаѓа авион се товара целата таа опрема ама завршува во САД, Франките останале да гледат и да се прашуваат кај им се “аспираторите“. Потоа се правдаат дека Америте плаќале дупло па затоа им ја зеле робата, кој знае, може самите ја продале, луди времиња кој ќе остане ќе прикажува!

А што ќе ти се “респиратори“ коа имаш лубриканти?
Ајде уште еднаш: до кај се респираторите донација од Кина?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.517
Поени од реакции
4.140
Ајде уште еднаш: до кај се респираторите донација од Кина?
Не те разбирам, ти мене за Вилипче ме сметаш, зошто мене ме прашуваш како јас да ветив донација, или по рецептот убиј го гласникот!
И коа ќе платиш ќе ти кажам до кај се, вака на неплатено немам намера да изнесувам доверливи информации :pos:

еве шо велит тој а и тие,
Каде се најавените 200 респиратори од Кина?
Во емисијата „Утрински брифинг“, односно на 16 март министерот Венко Филипче, меѓу другото ни соопшти и дека е договорена помош од Народна Република Кина. Дословно, изјавата беше следна:

“На заедничкиот состанок со Амбасадорот на Народна Република Кина, тој ја понуди нивната помош како од страна на нивните експерти, за што веќе видеоконференциски состанок се одржа, нашите експерти од областа на инфектологијата ги разменија искуствата. Навистина имаше многу прашања, совети и тн. Но (Амбасадорот) се заложи доколку може, а одговорот го очекуваме овие денови, да добиеме уште 200 респираторни машини. Значи уште 200 од Кина? Тоа е бројка која сметам дека е сосема доволна”.

Веќе две недели подоцна, во метежот од прес-конференции, трагата на најавените 200 респиратори се изгуби. Следствено, во интерес на јавноста, како и општото здравје на нашиот народ, јавно прашуваме до каде е реализацијата на оваа најава? Која е причината што досега нема ништо од тоа што министерот го најави? Во меѓувреме, министерот за економија на Словенија, Здравко Почивалшек објави дека веќе се во завршна фаза од реализацијата на помошта која доаѓа од НП Кина, и дека 20 од 40 респиратори се очекуваат да пристигнат во Словенија веќе наредните неколку дена.

П.С.
и немој вака остро, се исплашив како да ми дошле северџанскиссединици на вратата.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Не те разбирам, ти мене за Вилипче ме сметаш, зошто мене ме прашуваш како јас да ветив донација, или по рецептот убиј го гласникот!
И коа ќе платиш ќе ти кажам до кај се, вака на неплатено немам намера да изнесувам доверливи информации :pos:

еве шо велит тој а и тие,


П.С.
и немој вака остро, се исплашив како да ми дошле северџанскиссединици на вратата.
Легни си, и утре сабајле кај роберт раскажи им на сите за демонкратите како короната што ја создадоа се сврте против нив, а тебе не те фаќа тоа пошто си антички.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
breej... informaciite od wiki ti se? ne e veke 50 centi a ne sum bas siguren deka ima child labor...

nego daj raskazi mi koja evropska nacija ke izgradi bolnica ko niv za 10 dena? koj sprovede karantin kako niv? i da apsolutno so cest na nekolku nacii fakt e deka sme se podaleku zad niv bukvalno na sekoe pole.
Автоматски споено мислење:




Ako izgradat grad na mars togas se eden vek najmalku pred nas a ne zad nas.

Sto jadat oni i sto jades ti toa si nivna i tvoja rabota i NEMA VRSKA so toa vo koj vek oni se ko sto kaza doticnata vo eden nejzin post. Iskreno gajle mi e dali oni jadat supa od liljak ili ti jades mariovsko sirenje toa si e vasa rabota. Da hejtas nekoj zasto jade nesto ili eve jade meso ko sto go pravi doticnata e u najmala raka retardirano.

Za toa deka jadat nekoj stvarno grozni jadenja jadat ama ne zaboravaj deka imaat i edna od najdobrite i najprostranite kujni vo svetot. Kineski restorant ima sekade pa i vo Skopje. Sto mislis nadvor od balkanot sto poveke se jade i ke najdes pekinska patka ili kebapi...
Исто така е у најмала рака ретардирано да дркаш на некоја држава и некои полу луѓе во која ти не би издржал месец дена да живееш со тие гнаси што прдат,смрдат ждригаат у ресторан.Што гледате во убавина во животот на тие мравки?Да аргатиш 15 саати дневно за со платата да јадеш ориз со кучешко три пати дневно,7 дена неделно 365 дена годишно,а у меѓувреме ретардираните да те сметаат за нај напредна нација?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.517
Поени од реакции
4.140
Легни си, и утре сабајле кај роберт раскажи им на сите за демонкратите како короната што ја создадоа се сврте против нив, а тебе не те фаќа тоа пошто си антички.
ииии повторно ти, па ти начисто забега.
И што велиш почна да ме слушаш на некоја утринска емисија :pos: :pos: :pos:

Значи ти си демонкрат што ја создаде короната, не сум знаел а кога се сврте против нив, не те разбирам ти си демонкрат или си нивни адвокат?
И зошто толку ме мразиш и сакаш да заболам од коронава, дечкец дај се смири веќе алооо ќе завршиш во умоболница.
Ако толку ти сметам кажи нема да пишувам едно време па може ќе се опраиш малку, тутурутката почнала да ме слуша на утрински емисии :pos::pos:, не можам да верувам, и што велиш дека имам античка крв, па јас мислам дека секој мора да “има“ во себе и античка крв, или мислиш дека дошле некои од Марс па не донеле овде???? :pos::pos::pos:


П.С.
Кој е тој Роберт? Дететво побудале постојано го спомнува, а јас немам врска кој е тој, кој е тој Роберт?
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
ииии повторно ти, па ти начисто забега.
И што велиш почна да ме слушаш на некоја утринска емисија :pos: :pos: :pos:

Значи ти си демонкрат што ја создаде короната, не сум знаел а кога се сврте против нив, не те разбирам ти си демонкрат или си нивни адвокат?
И зошто толку ме мразиш и сакаш да заболам од коронава, дечкец дај се смири веќе алооо ќе завршиш во умоболница.
Ако толку ти сметам кажи нема да пишувам едно време па може ќе се опраиш малку, тутурутката почнала да ме слуша на утрински емисии :pos::pos:, не можам да верувам, и што велиш дека имам античка крв, па јас мислам дека секој мора да “има“ во себе и античка крв, или мислиш дека дошле некои од Марс па не донеле овде???? :pos::pos::pos:


П.С.
Кој е тој Роберт? Дететво побудале постојано го спомнува, а јас немам врска кој е тој, кој е тој Роберт?
Стварно си мислиш дека те мразам? Не си придавај големо значение.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.517
Поени од реакции
4.140
Стварно си мислиш дека те мразам? Не си придавај големо значение.
па самиот рече дека ме слушаш на некакви си утрински, се плашам ако продолжи препискава да не почнаш и да ме гледаш или сонуваш што е сепак поблага варијанта! :pos::pos::pos:
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
@Darling, па кај си ти долго те немаше!
Гледам сакат да ти објаснат како стојат работите, не знаат дека ти само си ја одработуваш дневницата и дека не вер⁷ваш ни самата во тоа што што го пишваш.
Eve sum be.
Nisto sea koa ke ne stavat site na minimalec nemam druga opcija osven da go falam grorious reader. Kako tebe.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
Тоа што и во нашава мала држава се повеќе се разговара и полемизира за Кина говори за се поголемата политичка тежина што ја има Кина на светската политичка сцена.Сигурен сум дека во Кина не разговараат за Македонија па малициозноста во односот со Кина од нашиве форумаши изгледа гротесно.
Кинезите 40 години го развиваат многу брзо своето општество и држава а започнаа од ниско материјално ниво.
Сите анализи од сите(тука се сложни сите во светот освен се разбира некој наши форумаши)е дека Кина е една од трите држави кои се најзначајни во светот во моментов.
Перспективата на Кина во наредните неколку децении изгледа навистина одлично.
Се разбира дека таквиот конкурент ќе биде постојано медиски напаѓан од страна на Западот и дека полека ќе се развива кинезофобија на која ќе потпадне огромен дел од народот на Западот,па така и овие гротесни коментари се сосема разбирливи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom