Citroen C3 vs. Grande Punto

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Hello!
Јас барам (колку толку) стручно мислење околу овие две коли. Значи, станува збор за купување на ново, Ц3ката е дизел а Пунтото бензинец и цената ќе им дојде практично иста.. Би требало да претставува прва кола за неискусен возач (јас:)).
Фала ви!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Тешка дилема :)

Од една страна го имаш французинот во дизел варијанта, а од друга пунтото. Пред се прашање е колку планираш да возиш? Ако планираш многу да возиш, земај дизел - ке ти биде поевтино. Башка некако Ц3 е поженска кола од пунтото.
Така да сума сумарум во овој случај ако се прашувам јас би земал Ц3.
 
C

cige

Гостин
Ја би C3, тешка споредба, меѓутоа затоа што се работи за жена-шофер го одбирам ова со помали димензии.
Жените ретко разликуваат паралелно и накосо паркирање:pos2:
 

Слепо Црево

Оџачар Грла
Член од
26 мај 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
223
Абе какво пунто, цитроен му е мајката. Барем јас сум информиран и сум слушал многу луѓе се жалат од пунтото, башка и поевтина инвестиција ти е цитроенот дека е дизел.
 
C

cige

Гостин
Абе какво пунто, цитроен му е мајката. Барем јас сум информиран и сум слушал многу луѓе се жалат од пунтото, башка и поевтина инвестиција ти е цитроенот дека е дизел.
Од кога ова вака бе?
Цената на нафтата да не стана повисока од на бензинот:uvo:
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Незнам зашто ги делите на машки и женски возила, возило си е возило.
Ни едното ни другото, Polo TDI, ако мене ме прашуваш.
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
721
Поени од реакции
40
Ја с би се одлучил за Гранде Пунто како прво и поубав облик има како второ во Гостивар има еден застапник за Фиат и Цитроен Авто куќа Цобе може некој знае може не не е важно пријател му е на таткми добар и кога купувавме кола јас многу бев за Фиат Линеа и Цитроен Ц4 и овај пријателов од татко ми рече Фиат остај што е подобра мишина е и подобра инвестиција Цитроен денеска го купуваш утре го носиш да го смениш за 5000евра му паѓа цената и рече ако земеш Цитроен 5-6 години препорачува да си го чуваш додека кај Фиатот денеска да го земеш и утре да го однесеш да го споценат не му паѓа толку цената може да му падне до 1500-2000евра.Мое мислиње би зел Фиат,ипак ти си знаеш најјубаво.
 

bama

† Револуционер †
Член од
1 февруари 2007
Мислења
2.040
Поени од реакции
362
Ја с би се одлучил за Гранде Пунто како прво и поубав облик има како второ во Гостивар има еден застапник за Фиат и Цитроен Авто куќа Цобе може некој знае може не не е важно пријател му е на таткми добар и кога купувавме кола јас многу бев за Фиат Линеа и Цитроен Ц4 и овај пријателов од татко ми рече Фиат остај што е подобра мишина е и подобра инвестиција Цитроен денеска го купуваш утре го носиш да го смениш 5000евра и рече ако земеш Цитроен 5-6 години препорачува да си го чуваш додека кај Фиатот денеска да го земеш и утре да го однесеш да го споценат не му паѓа толку цената може да му падне до 1500-2000евра.Мое мислиње би зел Фиат,ипак ти си знаеш најјубаво.

незнам баш ама ц4 по добро ми стои во се за разлика од фиат линеа
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
721
Поени од реакции
40
незнам баш ама ц4 по добро ми стои во се за разлика од фиат линеа
За мотор незнам ама во двете имам влезено и можам да речам деке Линеата е многу добро средена внатре богато додека Ц4 внатре многу ми е сиромашна некако и многу се разочарав од внатречношноста а надворешниот изглед може да се рече дека има подобар од Линеата ама внатре КАТАСТРОФА.
 

bama

† Револуционер †
Член од
1 февруари 2007
Мислења
2.040
Поени од реакции
362
За мотор незнам ама во двете имам влезено и можам да речам деке Линеата е многу добро средена внатре богато додека Ц4 внатре многу ми е сиромашна некако и многу се разочарав од внатречношноста а надворешниот изглед може да се рече дека има подобар од Линеата ама внатре КАТАСТРОФА.

незнам внатре надвор дека дека ц4 е по лична од линеата
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Незнам јас од цитроен не сум најзадоволен имам ц4 ама некако брзо паѓаат, незнам за ц3 ама би требало да се слични, мислам дека подобра варијанта ти е пунтото.
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
721
Поени од реакции
40
171067.jpg b-308726-Citroen_C3.jpg
2007+Fiat+Grande+Punto+1.2+Active+65+hp+3d+interior.jpg Citroen_C3tu003.jpg
Ич немој да му ја мислиш Пунтото ти има многу поубав изглед а и внатре изгледа побогато, а сега че излезе и новото Ц3 и че ти биде криво што го немаш тоа а си купил нова кола.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Јас не дека ќе ти помогнам многу стручно, ама C3ката ич убав модел не ми е.
За разлика од Пунтото кое е поубаво.
Ова тие типично женско мислење за кола :icon_lol:

Aли за мене моментално најубава женска кола (сега не се знам како точно одат цените) ама новата Форд Фиеста е прекрасна :wub:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Од кога ова вака бе?
Цената на нафтата да не стана повисока од на бензинот:uvo:
Цената на нафтата е околу 50 долари за барел :smir:

Дизелот е 50 денари за литар бензинот е некои 10-15 денари повеќе така? Да не спомнувам дека Ц3 со 1.4 HDI ке троши далеку помалку од Гранде Пунто со 1.Х бензин....

Aли за мене моментално најубава женска кола (сега не се знам како точно одат цените) ама новата Форд Фиеста е прекрасна :wub:
Jaс ке ти кажам дека Фиестата е 12.000 евра, така да џабе убајната ко е скапа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom