CISS системи (официјална тема)

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Барав на форумов ваква тема, но немаше. Имаше чат пат по некое мислење и толку.
Значи темава е за CISS системи кои се вградуваат во принтерите и кога ќе се потроши бојата се надополнува со полнење на тубичките. CISS системите највеќе се користат за Epson принтерите, но постојат и за HP.
Мое прашање е дали некој има принтер со CISS систем, дали е задоволен, дали добро функционира, дали брзо се троши бојата, дали негде во Македонија се продаваат за HP принтери...? :)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Барав на форумов ваква тема, но немаше. Имаше чат пат по некое мислење и толку.
Значи темава е за CISS системи кои се вградуваат во принтерите и кога ќе се потроши бојата се надополнува со полнење на тубичките. CISS системите највеќе се користат за Epson принтерите, но постојат и за HP.
Мое прашање е дали некој има принтер со CISS систем, дали е задоволен, дали добро функционира, дали брзо се троши бојата, дали негде во Македонија се продаваат за HP принтери...? :)
јас користев ciss системи за мојот епсон R320 и бев презадоволен пошо го користев само за штампање слики и цедејки :) бојата си ја купуваш на литро ... боја и системи имаш во года компјутери зависи од моделот.. единствена мана е кога треба да ги дополнуваш... обично се дополнуваат со шприц и тоа е малце зезнато али со тек на време ке стекнеш искуство и ке треба да пазиш цисот т.е резервоарчето да ти е на место каде што ке биде стабилно... ако нејкеш да кречиш или мењаш теписон :D
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
CISS системи има и во ланком принт, верувам за повеќе брендови. Супер се луѓето.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Барав на форумов ваква тема, но немаше. Имаше чат пат по некое мислење и толку.
Значи темава е за CISS системи кои се вградуваат во принтерите и кога ќе се потроши бојата се надополнува со полнење на тубичките. CISS системите највеќе се користат за Epson принтерите, но постојат и за HP.
Мое прашање е дали некој има принтер со CISS систем, дали е задоволен, дали добро функционира, дали брзо се троши бојата, дали негде во Македонија се продаваат за HP принтери...? :)
По ова заклучувам дека само епсон и хп имаат можности за ЦИСС, така?
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
По ова заклучувам дека само епсон и хп имаат можности за ЦИСС, така?
Колку што знам да, ама кај нас нема за HP, гледав само на странски сајтови: http://www.inksystem.com/
--- надополнето: 13 февруари 2013 во 13:08 ---
Имало и за Canon и Brother:

  • CISS for Epson
  • CISS Canon
  • CISS HP
  • CISS for Brother
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Колку што знам да, ама кај нас нема за HP, гледав само на странски сајтови: http://www.inksystem.com/
--- надополнето: 13 февруари 2013 во 13:08 ---
Имало и за Canon и Brother:

  • CISS for Epson
  • CISS Canon
  • CISS HP
  • CISS for Brother
Еј немој да се подадеш случајно да истражуваш повеќе, да не се изненадиш од фактот дека имало и универзални. Ќе ти се урне светот, во депресија ќе паднеш.
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Ќе може ли некој да ми каже каде во СК може да ми вградат ciss за hp?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Ќе може ли некој да ми каже каде во СК може да ми вградат ciss за hp?
Види на следниве места.....Анфил, Лаки, Ланком и имаше еден во Кисела Вода кај економското (не ми текнува името на фирмата).
Не секој ХП може да поддржи цисс, зависи од главата на принтерот, ќетриџите и сл. Ако треба да се бушат оригиналните кетриџи (што се глава+танк....се во едно) чест проблем е да прелива, да се запушува главата и други проблеми. Кај Епсон е друга приказна.
Како и да е, јави се на овие места (тие ги знам) и консултирај се дали ќе ти поддржува цисс баш твојот модел што го имаш, види што понуда ќе ти дадат и слично.
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Види на следниве места.....Анфил, Лаки, Ланком и имаше еден во Кисела Вода кај економското (не ми текнува името на фирмата).
Не секој ХП може да поддржи цисс, зависи од главата на принтерот, ќетриџите и сл. Ако треба да се бушат оригиналните кетриџи (што се глава+танк....се во едно) чест проблем е да прелива, да се запушува главата и други проблеми. Кај Епсон е друга приказна.
Како и да е, јави се на овие места (тие ги знам) и консултирај се дали ќе ти поддржува цисс баш твојот модел што го имаш, види што понуда ќе ти дадат и слично.
Ти благодарам друже за советот. Мојот модел е 2130 и има по нет дека може да се надгради со ciss. Знам дека има и соодветна опрема баш за овој модел така што не би требало да прелива, ама сепак у право си - друго е афтермаркет отколку фабрички инсталирано ciss. Ама и ова со цениве нема смисла - за две капки црна боја да не можам ни 10-тина страни обичен текст да испечатам. Имам забележано со боиве буквално за сите модели на печатари се нереални.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom