Carnivale

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39


1934. The Dustbowl. The last great age of magic. In a time of titanic sandstorms, vile plagues, drought and pestilence-signs of God’s fury and harbingers of the Apocalypse-the final conflict between good and evil is about to begin. The battle will take place in the Heartland of an empire called America. And when it is over, man will forever trade away wonder for reason. A sweeping epic that is both challenging and highly accessible, this one hour HBO drama series focuses on the primordial conflict of good versus evil, as played out against a pair of vivid and unusual backdrops: a traveling carnival working the American Dustbowl circuit, and an evangelical ministry in California.

(линковите се отстранети - пиратерија не е дозволена на форумов)
 
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Ја имам изгледано пола прва сезона. Многу ме заинтригира, но тогаш немав време да ја продолжам.
Ќе ја изгледам некој ден. :wink:
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Oдамна ја имам симнато серијава и никако да почнам да ја гледам. Кога ќе имам време ќе ја погледнам и ќе пишам импресии :)
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
Голема штета е шо не ја продолжија серијава навистина е една од најдобрите кои што сум ги гледал :helou:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.340
Тема отворена во 2008, само 4 коментари и толку??? o_Oo_Oo_O Навистина добра серија, на пола сум од првата сезона, па би било добро да ја оживееме малку темава, м?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.340
Серијава е закон! Нормално, крајот не ми се допадна, зошто завршува ни ваму - ни таму. Уствари, не ни завршува, пошто планирале да ја продолжат, ама... Мој предлог за гледање за секој кој ја има пропуштено, а сака побавно дејствие!
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Серијава ја почнав вчера и веќе сум до пола прва сезона. Ми има останато во глава дека е доста фалена на форумов, а сега кога ја најдов темата, гледам едвај неколку мислења во неа.

Сè уште немам оформено мислење дали ми се допаѓа или не. Доста чудна серија во која барем досега голем дел од нештата се мистериозни и нејасни. Доста интересни ликови има досега, единствено тој свештеникот ми е страшно напорен лик.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ја почнав серијава на 23 декември, ја завршив на 31ви. Уште не знам што би рекол за неа.
Крајно необична и чудна серија со чудни ликови. Иако има само две сезони, би рекол дека приказната беше заокружена и секое продолжување само би донело до пад на квалитетот. Доста добра тензија и мистерија носеше низ целата серија. Убаво се разјаснија работите, иако имаше некои моменти што лично не ми се допаднаа и беа нелогични.

Едно од тие нешта беше тоа што Рути (змијарката) откако оживеа почна да се претвора во Лоудз (слепиот). Ова немаше никаква потреба да го прават, ако е така требаше и на Џоунс да му развијат сај-фај способност да лета, штом ги убија гавраните за да го оживеат. Тамам ќе станеше и он циркуско плашило. :D

Друго што ми беше нелогично беше последната епизода кога Џоунс отиде да ја спаси Софи и оваа се претвори во лудача ко татко и со црни очи и го упуца, а на крајот на серијата отиде во полето кај што легаше ликов и почна да го оживува?! Пченката почна да се суши, претпоставувам дека го оживуваше. Како и зошто најдосадниот лик што цело време плачеше, немаше скоро никакви моќи стана и ѓаволица ко таткото и исцелител ко Бен е мистерија. :D

Поради последново нешто што се деси на сам крај на серијата, кога веќе требаше сè да се разреши и заврши, малце ми ја намали севкупната оцена на серијава, па затоа од мене серијава добива 8/10.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.340
Ја почнав серијава на 23 декември, ја завршив на 31ви. Уште не знам што би рекол за неа.
Крајно необична и чудна серија со чудни ликови. Иако има само две сезони, би рекол дека приказната беше заокружена и секое продолжување само би донело до пад на квалитетот. Доста добра тензија и мистерија носеше низ целата серија. Убаво се разјаснија работите, иако имаше некои моменти што лично не ми се допаднаа и беа нелогични.

Едно од тие нешта беше тоа што Рути (змијарката) откако оживеа почна да се претвора во Лоудз (слепиот). Ова немаше никаква потреба да го прават, ако е така требаше и на Џоунс да му развијат сај-фај способност да лета, штом ги убија гавраните за да го оживеат. Тамам ќе станеше и он циркуско плашило. :D

Друго што ми беше нелогично беше последната епизода кога Џоунс отиде да ја спаси Софи и оваа се претвори во лудача ко татко и со црни очи и го упуца, а на крајот на серијата отиде во полето кај што легаше ликов и почна да го оживува?! Пченката почна да се суши, претпоставувам дека го оживуваше. Како и зошто најдосадниот лик што цело време плачеше, немаше скоро никакви моќи стана и ѓаволица ко таткото и исцелител ко Бен е мистерија. :D

Поради последново нешто што се деси на сам крај на серијата, кога веќе требаше сè да се разреши и заврши, малце ми ја намали севкупната оцена на серијава, па затоа од мене серијава добива 8/10.
Крајот е таков зашто планот им бил да ја продолжат, ама ја прекинале. Знаев дека ќе се разочараш од крајот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom