canon eos 7d

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
http://www.cinema5d.com/
И не изгледаат баш така аматерски спотовите и кратките видеа
Искуството ќе те научи.
Појди со тој апарат и 2-3 објективи на некој настан.
Сликај неколку слики со на пример 50-ка па смени објектив некој теле да снимиш 4 минути клип на дното од салата или просторијата, па префрли на сликање врати 50 ка да сликаш портрет одблиску , и ќе имаш на картицата 7 минути видео и 30 фотографии па смени картица и сега стави теле за да сликаш па после извади теле и клај 50 ката да снимиш некој клип од блиску..... и мнооогу моменти ќе избегаат а многу ќе бидат неуспели оти треба да наметиш некогаш и блиц и како да фокусира и која метрика да користи и дали бурст или сингл шот....

Јас истата мака ја имав кога имав еден ДСЛР, па морав да менувам објективи, а сега на едниот имам 70-300 на другиот или 50 или 17-85 и можам да покријам секаква ситуација плус со мене носам мини ДВ со која рает снимам од вајд до 24 зум (оптички) сат време (или 2 на ЛП)
Кој не сака да со еден апарат и објектив слика и портрет и пејсаж и макро и видео..... мислиш од ќеиф про фотографите влечкаат 2-3 апарати и дузина објективи и 1-2 помошници??

Али ти велам искуството ќе ти покаже.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Да поедноставиме. Канон апаратите за про употреба имаат црвени линии на ременот. Ентри левел имаат бели.
Канон про објективите имаат црвена линија (прстен) на крајот на објективот. Ентри левел имаат сребрена. Има понекогаш и со златна боја. Тоа се ретки примероци, ама ги има и нив.

Така да, фино би било да се спари црвено ремче со црвена линија :)
Поѓаволите, овој што сакам да го земам обејктив е со сребрена линија, тоа му доаѓа во ферари да качам некое ружна цура неиздепелирана 6 месеци иако носи миниќ :cry:?
А за сигма? Јас од сигмата 10-20 за никон ептен сум задоволен.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.458
Тоа важи само за Канон. Кај другите производители не знам како одат тие работи. Ептен сум тазе во браншава и имам фоткано само со Канон.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Поѓаволите, овој што сакам да го земам обејктив е со сребрена линија, тоа му доаѓа во ферари да качам некое ружна цура неиздепелирана 6 месеци иако носи миниќ :cry:?
А за сигма? Јас од сигмата 10-20 за никон ептен сум задоволен.
Не значи дека ако објктивот е поефтин или има сребрена линија нема квалитт во оптика. Ефтините објективи се претежно направени од пластика и имаат поамлу елементи и групи во себе, често имаат побучни мотори. Али тоа НЕ значи дека оптички не се пристојни или дури и одлични.
Ако сакаш напиши ТОЧНА ознака и на Канон и на Сигма објективот што планираше да ги земеш па ќе видам можеби сум ги користел или можам да најдам нивни карактеристики и мислења на корисници.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Ако сакаш напиши ТОЧНА ознака и на Канон и на Сигма објективот што планираше да ги земеш па ќе видам можеби сум ги користел или можам да најдам нивни карактеристики и мислења на корисници.
canon 18-200 е едниот, 18-135 другиот, 15-85 е третиот. Од овие три навистина не знам кој да одберам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
canon 18-200 е едниот, 18-135 другиот, 15-85 е третиот. Од овие три навистина не знам кој да одберам.
Canon EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS е најслабиот избор, има и голема барел дисторзија и изразен вингетинг и нема добра острина

Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS и Canon EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM се нови производи на канон и нема уште впечатоци или тестови од корисници, значи можеби се добри а можеби лоши објективи

Јас лично кога би бил на твое место би зел некој добар испробан објектив. Не знам точно што ти треба али на пример за универзален објектив (кој има и пристоен зум и макро и оптички квалитет и ширина..)

Разгледај ги: Sigma AF 18-125mm f/3.5-5.6 DC, Sigma AF 17-70mm f/2.8-4.5 DC macro, Canon EF-S 17-55mm f/2,8 USM IS
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Canon EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS е најслабиот избор, има и голема барел дисторзија и изразен вингетинг и нема добра острина
Од старт го елиминирам
Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS и Sigma AF 18-125mm f/3.5-5.6 DC,
Се думам помеѓу овие два, ке видиме каква цена ќе ми дадат тој ќе го одберам.
Како ли да е благодариме за помошта.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
И јас би го препорачал овој, или пак Canon EF-17-40 f4 L.
На скапо тело, не се става некој евтин објектив.
Буџетот ми е таков каков што ми е, камерата ја купувам од сопствен буџет а ке ја користам 70% за сток видео а 30% за сток фото, но тоа не значи дека понатаму немам да земам нешто зверски од објектив ( кога ке ми текне од каков апарат почнав - вилијам, па зенит, па хп850 па фуџи...). Како ли да е деновиве чекам последна понуда па да ја нарачам.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
да да ти треба адаптер пошто надворешен микрофон оди преку конекторот за блиц ?!?!
А ќе земеш скап и преизен фокус објектив кој рачно ќе го вртиш да добиеш острина (замисли кога снимаш подвижни сцени....

10.000 денари камерче ДВИ имаш и ауто фокус и зум и широк агол (бесшумно) и микрофон и можност за надворешен мик. стандарден и снимање до 2 сати на една лента дигитален запис.
 

Ептен

Џомба
Член од
30 јуни 2006
Мислења
97
Поени од реакции
15
10.000 денари камерче ДВИ имаш и ауто фокус и зум и широк агол (бесшумно) и микрофон и можност за надворешен мик. стандарден и снимање до 2 сати на една лента дигитален запис.
E, да, ама не можеш да му менуваш објективи. Заглавен си со она зрнцето мало и резултатите при слабо светло ќе бидат лоши.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
не би рекол. Се работи за поинаква технологија. Објективите за апарати се наменети за сликање слики на за клипови Кој објектив ќе користиш? или ќе си менуваш повремено... малце макро малце зум малце широкоаголен и сето тоа рачно фокусирај и зумирај... ДВИ камерите снимаат пристојно и со мало осветлување не гледам што би снимил со ДСЛР со објектив при слабо светло?? при слабо светло и окото гледа нејасно а камоли апаратот. Ќе снимиш луѓе во темница и снимаката ќе биди јасна како да е осветлена просторијата?? па пушти светло и снимај со камерче.
Да дадам 2000 долари за да можам да снимам клип во темница.... не би рекол.
 

Ептен

Џомба
Член од
30 јуни 2006
Мислења
97
Поени од реакции
15
ДВИ камерите снимаат пристојно и со мало осветлување не гледам што би снимил со ДСЛР со објектив при слабо светло??
Заради квалитетот. Види некоја снимка направена со F број помал од 2 и само ќе ти се каже.

Ако не ти треба врвен квалитет во сите можни услови, тогаш - да - не ти треба DSLR. Но ако си сериозен, ќе гледаш што поголема и потешка срча да имаш на камерата. Тука нема трикови и заобиколни патишта. Мало стакло си е мало стакло, па не знам каква сака да биде електрониката позади него. Големо стакло значи поостри слики бидејќи експозицијата ќе биде пократка... но нешто ми зборува дека сето ова на тебе ти е јасно и дека џабе пишувам. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom