canon eos 7d

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
За прикажување на ТВ сосема доволен е стандардот на ДВИ, тој и го користат и професионални станици и сниматели во светот.
За екстра квалитетни ХД резолуции и квалитет... за некој муштерија кој ќе порача проект снимен во ХД.. за некоја поп звезда која сака спот ХД, или мултинационална компанија која сака реклама во ХД, или Национал географик кој сака сат време документарец во ХД...
Па ваљда нема да му дојде екипа со Канон 7д со можност да снима 12 минути клип на картица
Си имаат тие други машини за тоа.
Ове е само рекламна финта на канон како и предходно на Никон да стават снимање на клип на ДСЛР во нивните полупрофи или профи апарати. Тоа е наменето за домашно снимање малце сликичка малце клипче. Нема тука професионализам.
Мислам замисли про екипа со 3 комбиња опрема рефлектори кранови генератори мајстори монтери асистенти... и излегва главниот мајстор со канон 7д на кој бери 12 минути снимка.
Не го бива. Нит е за аматерски џеп прилагоден и прифатлив нит е за профи употреба доволен.
 

Ептен

Џомба
Член од
30 јуни 2006
Мислења
97
Поени од реакции
15
За прикажување на ТВ сосема доволен е стандардот на ДВИ, тој и го користат и професионални станици и сниматели во светот.
За екстра квалитетни ХД резолуции и квалитет... за некој муштерија кој ќе порача проект снимен во ХД.. за некоја поп звезда која сака спот ХД, или мултинационална компанија која сака реклама во ХД, или Национал географик кој сака сат време документарец во ХД...
Па ваљда нема да му дојде екипа со Канон 7д со можност да снима 12 минути клип на картица
Си имаат тие други машини за тоа.
Ове е само рекламна финта на канон како и предходно на Никон да стават снимање на клип на ДСЛР во нивните полупрофи или профи апарати. Тоа е наменето за домашно снимање малце сликичка малце клипче. Нема тука професионализам.
Мислам замисли про екипа со 3 комбиња опрема рефлектори кранови генератори мајстори монтери асистенти... и излегва главниот мајстор со канон 7д на кој бери 12 минути снимка.
Не го бива. Нит е за аматерски џеп прилагоден и прифатлив нит е за профи употреба доволен.
Ниту реков ниту помислив дека 7д е за професионална употреба, така да не знам зашто тоа ми го објаснуваш со волку текст.

Само реков дека - со добар објектив со мал ф број - 7д ќе вади многу по квалитетна снимка од мало камерче со мало стакленце без оглед на технологијата вградена во камерчето. Глеј:

 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Ниту реков ниту помислив дека 7д е за професионална употреба, така да не знам зашто тоа ми го објаснуваш со волку текст.

Само реков дека - со добар објектив со мал ф број - 7д ќе вади многу по квалитетна снимка од мало камерче со мало стакленце без оглед на технологијата вградена во камерчето. Глеј:

7д кошта некои 110.000 денари, пристојно стакленце 50 со мал ф уште некои 20.000 денари (на клипот користае 4 леќи) значи уше 80.000 денари минимум e сега ова свадба е снимана со менување на леќи и мемориски картици на секои 12 минути, значи стоп момент да сменам леќа, застанете нема појќе место на картица, ај пак нека кажи зето реченицата сега може, молам ако може невестата пак да влезе во просторијата, чекајте да наместам светло... АКЦИЈА... ова е клип направен за реклама не е реално, правен е по сценарио кој што и кога да каже каде и како да се движи повторувани сцени повеќе пати па монтирано. Оди на вистинска свадба со канон и 4 леќи трипод и 15 картици и пробај да доловиш момент...
то е тешко и само да фотографирапш со толку леќи

Мини ДВ користат ТВ станици, сниматели и се гледа реална нормална слика на ТВ. Една леќа покрива од широк агол до 20-30 х оптички зум, сат време снимаш, и е прилагодена и во облик и дизајн за клип. ДСЛР апаратот е прилагоден за сликање на фотографии.
Немаш искуство со тие работи, јас снимав порано со просумер апарати АВИ не ХД и знам како е да држиш онакво тело и да снимаш клип а имам и искуство во снимање со мини ДВ.

Прескапо и презахтевно за аматерски џеп а неозбилно за професионалци.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
7д кошта некои 110.000 денари, пристојно стакленце 50 со мал ф уште некои 20.000 денари (на клипот користае 4 леќи) значи уше 80.000 денари минимум e сега ова свадба е снимана со менување на леќи и мемориски картици на секои 12 минути, значи стоп момент да сменам леќа, застанете нема појќе место на картица, ај пак нека кажи зето реченицата сега може, молам ако може невестата пак да влезе во просторијата, чекајте да наместам светло... АКЦИЈА... ова е клип направен за реклама не е реално, правен е по сценарио кој што и кога да каже каде и како да се движи повторувани сцени повеќе пати па монтирано. Оди на вистинска свадба со канон и 4 леќи трипод и 15 картици и пробај да доловиш момент...
то е тешко и само да фотографирапш со толку леќи

Мини ДВ користат ТВ станици, сниматели и се гледа реална нормална слика на ТВ. Една леќа покрива од широк агол до 20-30 х оптички зум, сат време снимаш, и е прилагодена и во облик и дизајн за клип. ДСЛР апаратот е прилагоден за сликање на фотографии.
Немаш искуство со тие работи, јас снимав порано со просумер апарати АВИ не ХД и знам како е да држиш онакво тело и да снимаш клип а имам и искуство во снимање со мини ДВ.

Прескапо и презахтевно за аматерски џеп а неозбилно за професионалци.
Ок лет3, малце си конзервативен тип како мене иако порано можеби си седел на коцка и си пиел пиво, но реалоста е сосема друга.
Да почнеме со ред:
- Квалитет
7д снима со компресија 5.5 мегабајти ( не мегабити ) во секунда на мемориска картица ( посигурно варијанта од хд лента )
можност за мењавање на објективите во зависност што сакаш да снимаш.
Снима во фул хд резолуција и тоа 24, 25 и 30 фрема во секунда и 60 фрема во секунда во пола хд резолуција
Технички податоци:
Многумина филмаџии во МКД првото искуство со филмот им било свадба, а кога ке се вработат во некоја телевизјаиа првин им дават да снимат некој натпревар, каде што ја пушта камерата да снима и на полувреме мењава само лента . 7д дефинитвно НЕ е за тоа, но ако изработуваш кратки документарци и филмови ( спотови ) што значи нешто малце про-профи или поламатерски полу професионално тогаш е сосема во ред камерата, затоа што можеш да снимаш и да фотографираш со едно тело а при тоа нема да инвистираш од почеток на опрема ( скапа камера, светло, ако ја работиш постпртодукцијата на пц ти треба и дек за лентите и приклучкок, тв картица.... ).
Околу она што може да снима само 12 мин. со еден рез, јас колку што знам најдолгиот видео спот со еден рез е на кој трае 5ми и 10-20 сек. а директор на фотографија е Baillie Walsh, тоа е до сега најголемиот рез кој јас го познавам.
Впатем види на интернет кој све додатоци испаднаа за 7д и марк2 за кратко време
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
што значи нешто малце про-профи или поламатерски полу професионално тогаш е сосема во ред камерата, затоа што можеш да снимаш и да фотографираш со едно тело а при тоа нема да инвистираш од почеток на опрема ( скапа камера, светло, ако ја работиш постпртодукцијата на пц ти треба и дек за лентите и приклучкок, тв картица.... ).
Околу она што може да снима само 12 мин. со еден рез, јас колку што знам најдолгиот видео спот со еден рез е на кој трае 5ми и 10-20 сек. а директор на фотографија е Baillie Walsh, тоа е до сега најголемиот рез кој јас го познавам.
Впатем види на интернет кој све додатоци испаднаа за 7д и марк2 за кратко време
како апарат канонот можеби е добар (7д) и тоа е основна негова улога , али неговата цена во МК не е за полуаматерска и полу профи употреба. Со документарци нема да вадиш пари а и спот не знам кој ќе ти порача да му направиш, тоа е ДСЛР ФОТО апарат со плус можност да снима клип. За тие пари би зел ДСЛР апарат и посебно ДВИ камерче. Мислиш дека на некој полупрофи полуаматерски му трба ХД резолуција?? полупрофи и полуаматерски документарци и спотови се емитуваат на локални телевизии или проектираат пред мала публика или гледаат на 6000 денари ЛЦД монитори. Не е ова МТВ и не е публиката пред 108 см плазма.

Пак ќе повторам, прескап за аматери неозбилен за професионалци.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Да ви се пофалам, ја земав камерата и ( извинета вака што лиги ви правам ) Топ е!!!
Единствено што ме нервира е тоа што ( ова важи за сите производители на фото опрема ) ставаат можност за сликање на високо исо но фотка ( или видео ) над 800 е срање.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.458
Зошто срање ИСО над 800?? Јас со мојот 40D комотно фотографирам на ИСО 1000, понекогаш и на 1250.
Дај доказ некоја фотка чкрапната при сомнително светло со високо ИСО.

Едит: Леле заборавив да ти честитам, па да ти посакам убави фотки да чкрапаш со камерата.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Зошто срање ИСО над 800?? Јас со мојот 40D комотно фотографирам на ИСО 1000, понекогаш и на 1250.
Дај доказ некоја фотка чкрапната при сомнително светло со високо ИСО.
На 800 за профи фотка дури е многу, не викам јас дека можеш да идеш и 3200 но ке добиеш ова
Едит: Леле заборавив да ти честитам, па да ти посакам убави фотки да чкрапаш со камерата.
Данкешен, да си земеш поубав на прмер canon 1D makr IV.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom