Candida albicans (Кандида) - Габична инфекција

Член од
27 октомври 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdravo jas sum nova i mi treba pomos.imam ista vakva gabicna infekcija i ve molam za pomos epten me boli i cesa.navecer nemozam da zaspijam,a nemozam ni da ucam.Ima li nacin pobrzo da pominat?
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
14
Поени од реакции
2
Ок, сеа има поише начини да ти преовладее оваа мов - габа у организам, а најзлокобната е со претерано пиење на антибиотици. Еве пред некое време имав една пнеумонија од што не, дали беше од гулаби, дали некоја спора сум удишал, али ете месец дена сува кашлица од сон ме будеше. Гадно. Докторкава ми смени 3 антибиотици и не ми помина. На крај со лук и камилица се опраив. Требаше да прегледа подобро, пред да препише антибиотик. Ова требаше антифунгален, ама ај. Веруеш доктор.

Е сеа пошто се накљукав со амоксицилини и што све не не се ни сеќавам, нормално прераснале у џбунови во цревава и сигурно имаат отидено у крв, пошто подочњациве не ги снемуе, адреналин јок, неам ич, на испитуења еден куп, брисои што не, не бе брат. А очи печат, мислиш печење спремам на 220, повруќи се и од мониторов у 6 сабајле.

Почнав јогурти да пијам, чаеви од мајчина душица, нане, лукои, цимети, жен-шен и на крај еве јод - ореовача. Неќу да идам да ми препишуе антифунгални или што не, не веруем више ич. Не јадам шеќери и јаглехидрати за да ја изгладнам, и терам посебен режим на исхрана.

Но, ако знае некој за народен лек што ќе ми помогне побрзо да се опраам, би бил крајно благодарен. Нешто пробиотско, нешто антифунгално. Фала ви многу. :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.348
Ок, сеа има поише начини да ти преовладее оваа мов - габа у организам, а најзлокобната е со претерано пиење на антибиотици. Еве пред некое време имав една пнеумонија од што не, дали беше од гулаби, дали некоја спора сум удишал, али ете месец дена сува кашлица од сон ме будеше. Гадно. Докторкава ми смени 3 антибиотици и не ми помина. На крај со лук и камилица се опраив. Требаше да прегледа подобро, пред да препише антибиотик. Ова требаше антифунгален, ама ај. Веруеш доктор.

Е сеа пошто се накљукав со амоксицилини и што све не не се ни сеќавам, нормално прераснале у џбунови во цревава и сигурно имаат отидено у крв, пошто подочњациве не ги снемуе, адреналин јок, неам ич, на испитуења еден куп, брисои што не, не бе брат. А очи печат, мислиш печење спремам на 220, повруќи се и од мониторов у 6 сабајле.

Почнав јогурти да пијам, чаеви од мајчина душица, нане, лукои, цимети, жен-шен и на крај еве јод - ореовача. Неќу да идам да ми препишуе антифунгални или што не, не веруем више ич. Не јадам шеќери и јаглехидрати за да ја изгладнам, и терам посебен режим на исхрана.

Но, ако знае некој за народен лек што ќе ми помогне побрзо да се опраам, би бил крајно благодарен. Нешто пробиотско, нешто антифунгално. Фала ви многу. :)
Постоеше веќе темава, ти го префрлив мислењето во неа. Се надевам дека погоре ќе го најдеш одоговорот кој го бараш.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
14
Поени од реакции
2
Постоеше веќе темава, ти го префрлив мислењето во неа. Се надевам дека погоре ќе го најдеш одоговорот кој го бараш.
Може да го избришеш прашањето, пошто го најдов лекот. Фала ти многу, однапред.
 
Член од
4 мај 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Може да го избришеш прашањето, пошто го најдов лекот. Фала ти многу, однапред.
I jas go imam istiot problem veke podolgo vreme, i sto ne napraviv ne mi pominuva. Pa ako moze da mi go kazes toj lek. Pozdrav
 
P

puppete dolly

Гостин
пробајте со Канестен.ефикасно е за секаква инфекција
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Може да го избришеш прашањето, пошто го најдов лекот. Фала ти многу, однапред.
за тоа е темата друже - кажи го

и кај мене сличен случај ко твојот,едно време толку ме омалакса шо да ти распраам,се изначитав по нетов и се решив на таква антикандида диета без шеќери
 
Член од
28 август 2012
Мислења
4
Поени од реакции
1
Jas imam problem so sistemska kandidijaza koja mi se pojavi vednas otkako mi otkrija zaboluvanje na stitnata zlezda.Za samo deset dena od denot koga zapocnaa problemite so kandidata,od ustata se rasiri na nosot,usite i liceto.Ja dobi i mojot soprug,pa ni se prosiri i na genitaliite.Na nitu eden bris ne se pokaza kandida,a na jazikot naslagi 5 mm,na liceto fleki od gabicki kako da sum leprozna.Mi prepisuvaa kremi za nadvoresna upotreba,a nisto za oralnata kandidijaza bidejki naslagite na jazikot bile od nesto drugo,a ne od kandida.Duri po macenje od cela godina,vo edna privatna ordinacija preku krv so Darkfild metoda uspeav da dobijam dijagnoza,nenormalno golem broj na Candida albicans vo krvnata plazma.Mi preporacaa dieta so mnogu svez zelencuk,meso,riba,mnogu caevi,vitamini,minerali (dodatoci na ishranata), voda kolku mozam poveke (2-3 l) dnevno.Imav podobruvanje uste posle 2 nedeli i kako pominuvase vremeto se poveke.Nadvoresnata infekcija isceznuvase,no vnatresnite simptomi iako se namalija mnogu tesko se gubea.Se dodeka pred mozebi eden mesec ne doznav za eden covek koj pravi lekovi na baza na propolis,maticen mlec,polenov prav i dr.Iako ne mi bese logicno da jadam nesto sto e blago za da mi pomogne za kandida,sepak veke bev ocajna posle godina i pol gladuvanje pa rekov ke probam pa sto saka neka bide.Ja upotrebiv skoro celata tegla od lekot i na krajot pocuvstvuvav vlosuvanje,taka barem mislev.Posle golema nuzda pocuvstvuvav strasno cesanje,koe se smiri samo posle dooooobro mienje so topla voda i bebeski sampon.Se isplasiv,ama ne go prekinav lekot,bidejki na moja bratucetka i na mojata majka im pomogna (za drugi problemi) koga ni medicinata nitu nikoj drug ne mozese da im pomogne,pa verojatno ke mi pomogne i mene.Covekot mi tvrdese deka so ovoj lek pomognal na mnogu drugi,pa si velam sigurno nema kaj mene bas da potfrli.Toa traese okolu edna nedela i navistina simptomite isceznaa nenadejno kako i sto se pojavija.Toa bilo samo posledica od isfrlanje na kandidata od crevata.Sega sum do vtorata tegla do polovina i postojano zabelezuvam podobruvanje.Socuvstvuvam so site vas sto go imate ovoj problem i vi vetuvam deka ke vi go objavam telefonot na covekot sto go pravi ovoj lek,samo sakam prvo da bidam sigurna deka sum izlekuvana do kraj.Sega ke moram da napravam pauza od 1 mesec od lekot bidejki mesavinata e mnogu jaka, pa potoa ke napravam povtorno analiza na krvta i se javuvam so najnovite rezultati i se nadevam so lekot za site vas.Lekot cini 1.500 den.no sigurna sum deka site nie sme potrosile mnogu poveke na lekovi koi ne pomagaat da se oslobodime od kandidata,a plus i ni stetat na zdravjeto.

Mnogu sreka i brzo izlekuvanje na site
 

MakeLOVEnoTwar

Љуби без оглед на се’
Член од
10 декември 2010
Мислења
213
Поени од реакции
114
Sepak veke bev ocajna posle godina i pol gladuvanje pa rekov ke probam pa sto saka neka bide.Ja upotrebiv skoro celata tegla od lekot i na krajot pocuvstvuvav vlosuvanje,taka barem mislev.

Mnogu sreka i brzo izlekuvanje na site
Маче ајде дај Боже да оздравиш целосно и да се фалиш :)
Најдобронамерен совет... ама не е тоа гладување... ако исхарната ти се темели на овошје и зеленчук... жими се’ :) (не дека те убедувам :P :) )... тоа е нашата природна и нормална храна.

Бавно ама сигурно си се труеме ако исхраната ни се темели на преработена храна (ако почна да ја набројувам 10 страни ќе фати) која е насекаде околу нас... шо да прајме во такво време живееме... е сега наша е одликата со што ќе се храниме

Инаку сигурно знаеш (а јас не прелистав нагоре, сигурно е кажано повеќе пати, ама ако - од повторување нема зијан: за тие што незнаат да научат, а другите да се потсетат) Белата Преработена Храна е рај за габите, па и за бактериите... Бел Шеќер (а го има на страшно многу јадења), Бело Брашно и сите негови производи, Млеко и Млечни производи - заборавете тие што имате мака со габични инфекции - ако се правите на ’Тошо’ само да си знајте дека вие свесно ги храните и одржувате колониите од габи во вас, кои ви задаваат толку маки..

Јас ова на дечко ми му го викам, ама пуста алчност ... сепак се труди, и од кога намали со внес на таа храна за габи - многу му се намалија маките.. и колку подолго не конзумира шеќери, мечни производи или бели пецива - толку подобро му е... Штом се опушти - габите (кандидата) ќефој е и скока од радост - а тој мака си мачи :(

Мора да заборавите чоколади, шекер, кигфли, кашкавали, мелко и многу други работи :( ... за жал не само привремено... туку тоа да стане животен стил (кој патем е нормален и ќе ве заштити и од неки други можни заболувања во иднида, кои нездравиот стил на живеење може да ги донесе)

Може вака звучи чудно и страшно - и одма се појавува прашњето, ’Е добро што да јадам!? Кога се’ е забрането!?’ Ама кога фокусот ќе се помести на тоа што може да се јади, не на тоа што не може... Ќе испадне дека многу нешта има што може да се јадат... зеленчук и житарки, овошја ... на 1001 начин... И не заборавајте свежи исцедени сокчиња од зеленчук и овошје (само нетреба да се мешаат. Овошни сокови до пладне, после пладне зеленчукови сокчиња) се многу добри елексири за здравјето и убавината... а не оние комерцијалните кои вода можат да им носат :P и... ЛУК, да - ако сакате да ја убиете кандидата Јадете ЛУК, и џумбир, ако имате и жен-шен... (инвестиција од 3000 до 4000 еве и до 5000 денари се исплати, па ако сте повеќе членови дома, исплатливоста се дуплира. Во една чашка сок има многу повеќе витамини, минерали, ензими и сл природни и свежи еленти кои на телото му даваат се’ што му треба. И не траат многу, неколку часа максимум, некои и многу помалку - затоа треба да се конзумираат веднаш и свежи. Не вреувајте на купечките сокови - шо да правт и тие, мора да ги пастеризираат или било како да го спречат природниот процес на распаѓање на овошјето во сокчињата.)

Ако сакате да го преомените здравјето - тогаш мора да направите промена во стилот на живеење (пошо актуелниот начин на живот довел до оваа состаојба на организмот, нели)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg
 
B

Black Guard

Гостин
Jas imam problem so sistemska kandidijaza koja mi se pojavi vednas otkako mi otkrija zaboluvanje na stitnata zlezda.Za samo deset dena od denot koga zapocnaa problemite so kandidata,od ustata se rasiri na nosot,usite i liceto.Ja dobi i mojot soprug,pa ni se prosiri i na genitaliite.Na nitu eden bris ne se pokaza kandida,a na jazikot naslagi 5 mm,na liceto fleki od gabicki kako da sum leprozna.Mi prepisuvaa kremi za nadvoresna upotreba,a nisto za oralnata kandidijaza bidejki naslagite na jazikot bile od nesto drugo,a ne od kandida
Има уште хексорал мислам раствор е орален за жабуркање и многумина го фалат посебно за вакви имунорезистентни инфекции па најчесто слојот од габата се намалува т.е после жабуркањето се плука течноста а со тоа и габата иако е резистентна не значи дека е непобедлива.
 
Член од
28 август 2012
Мислења
4
Поени од реакции
1
Постоеше веќе темава, ти го префрлив мислењето во неа. Се надевам дека погоре ќе го најдеш одоговорот кој го бараш.
Te molam pisi na koj nacin go sredi problemot bidejki jas imav kandida,pa ja resiv,ama vo meguvreme od necista voda na ulica sto mi prsna vo oko dobiv nekakvi novi gabicki koi se uste polosi od kandidata,a mi se rasirija i na crevata ,vo ustata,na liceto,haos. Ako znaes za gospod pomagaj.Blagodaram.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.348
Te molam pisi na koj nacin go sredi problemot bidejki jas imav kandida,pa ja resiv,ama vo meguvreme od necista voda na ulica sto mi prsna vo oko dobiv nekakvi novi gabicki koi se uste polosi od kandidata,a mi se rasirija i na crevata ,vo ustata,na liceto,haos. Ako znaes za gospod pomagaj.Blagodaram.
Не пишав дека јас сум имал проблем и дека сум го решил, туку дека имаше веќе тема за ова... (да прочиташ наназад) :)
Докторите што викаат?
 
Член од
28 август 2012
Мислења
4
Поени од реакции
1
Za site onie sto gi interesira za lekot za kandida(ama samo za kandida ne i za criptokoki) covekot sto go pravi lekot koj e 100 % proveren se vika Risto,go vikaat medarot,zivee vo Skopje, vo Pintija.Na semaforite vo Pintija,prvata desno,posle 200 m od levo zolta prizemna kuka.Srekno izlekuvanje na site.
 
D

dobramuzika

Гостин
имам габично заболување, веќе со години, се мачкам мине, но изгледа со внесување на некоја храна(не знам која)се проширува, на рацете, на нозете, лицето, грбот, стомакот, секаде е, знам дека сам си го пренесувам со чешање... сега знам дека шеќери не треба да се внесуваат, но не знам и кои други храни... ако има некој нешто да сподели, ве молам, ве молам споделете некој совет, нешто...
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
@dobramuzika си пробал со кефир и внесување на пробиотици да го решиш проблемот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom