Californication

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Californication (2007 -)



Не најдов ваква тема, па си реков да отворам за серијава која почнав да ја пратам од неодамна за тепање време. Ако има за безвезни серии како Серанови и Лисјата паѓаат, зошто да не и за оваа.

Се работи за еден писател/сценарист со writer's block веќе 5 години, Hank Moody, кој е вечито во криза(не финансиска), со ќерка од бившата девојка во која уште е заљубен. Многу кул карактер, солидно одигран од Дејвид Духовни. Се приврзуваш брзо за сите карактери, особено за главниов.

Изобилува со многу секс, промискуитет, рокенрол, интересни финти, смешки, дрога чат-пат, јаки дунди итн.. Така да не ја гледајте со родители или со помал брат/сестра.

Плус и саундтракот е одличен(за мој вкус:))
Интрото на серијава:

Излезени се 3 комплетни сезони, моментално се емитува на Showtime и 4тата.
 
T

Tetro

Гостин
Многу кул карактер, солидно одигран од Дејвид Духовни. Се приврзуваш брзо за сите карактери, особено за главниов.

Изобилува со многу секс, промискуитет, рокенрол, интересни финти, смешки, дрога чат-пат, јаки дунди итн.. Така да не ја гледајте со родители или со помал брат/сестра.
Ја следам од почеток, многу добро е што се кратки епизодите. На Духовни му прилега улогата доста добро, и плус тоа, лани беше на рехабилитација од проблемите кои "му се појавиле" од зависноста од секс во приватниот живот.
Добро направен кастингот за серијата, од главните ликови, само имам една забелешка за девојчето кое ја игра улогата на ќерката на Хенк Муди.
Некако е многу ладна во актуелнава сезона, и треба малку акција, која се надевам дека ќе ја добие до крајот на сезонава. Не мислам на некое дивеење и непослушност, него само за забави и алкохол.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Интересна серија, ја имам фатено, комична е... само некои епизоди се малце досадни, не држи постојано контиунуитет. Не ми е нешто најпосебно, ама кога ќе ја фатам ја гледам. Кај нас ја даваа едно време на AXN, не знам дали уште ја даваат. Чак што мислам дека Дејвид Духовни се јавува и како режисер некаде, ма да не сум сигурна.

А кога сме веќе кај Дејвид Духовни... ама се разлепшал некакооо... :vozbud:
 

Gojak YNWA

Ракот на Хелси
Член од
12 јануари 2009
Мислења
1.946
Поени од реакции
866
Прејака серија многу ми се свиѓа, редовно си ја гледам. Може приказната не е нешто посебна затоа што главно се состои од тоа како Хенк плесна жени низ градот, ама карактерите ми се некако посебни. Посебно Ранкл е многу смешен. Мислам дека е најгледана серија на Showtime после Декстер.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Lew Ashby е чоекот! И бонус, десетта епизода од прва сезона, нема да ја промашите сцената. :)

Ко ќе имам појќе време ќе се распишам за ова, со деној можам да пишам.
 

blackeyed

passive-aggressive...
Член од
6 ноември 2008
Мислења
933
Поени од реакции
2.090
Баш сеа гледав дали има тема за серијава и ако немаше планирав да отворам бидејќи до скоро немаше ништо а серијава дефинитивно вреди да се погледне Двапати ги изгледав 3 те сезони дур чекав да излезе 4 тата, Духовни -ЦАР!! Мислам дека е совршен за улогава,екстра кастинг и уште подобар избор на музика :aplauz:

Бонус од последната епизода Queens of dogtown :


 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Последниве епизоди се многу подобри од првиве во сезонава. Особено последниве две, се кинев од смеење. Многу смешни моменти, додека првите беа дури и мрачни, нетипично за ваква серија.

+ Carla Gugino e бомбиште. :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.642
Ja почнувам првата епизода.. се надевам на квалитетна серија.
Се убив барајќи англиски превод за 720p hdtv верзијата, дека само tvsubtitles.net користам за серии а со друго не сум запознаен. Мачев душа со гугл.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Ja почнувам првата епизода.. се надевам на квалитетна серија.
Се убив барајќи англиски превод за 720p hdtv верзијата, дека само tvsubtitles.net користам за серии а со друго не сум запознаен. Мачев душа со гугл.
Добродошо.

Jaс иначе преводи барам на podnapisi.net, мојш и цел season pack да спуштиш.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Баџо, коментари за последнава епизода? :)
 
Н

'Никола'

Гостин
Сакам да ја гледам. Колку сезони има досега?
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Четвртата заврши вчера.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom