C++

Член од
9 ноември 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo dali moze nekoj da mi kaze nekoja dobra kniga na makedonski za programiranje vo C++, ciklicni strukturi...

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.262
Поени од реакции
3.973
Zdravo dali moze nekoj da mi kaze nekoja dobra kniga na makedonski za programiranje vo C++, ciklicni strukturi...

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
Имаш еден куп на англиски. Ако планираш да учиш програмирање/компјутерски науки на македонски подобро барај си друга струка.
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
705
Поени од реакции
200
Имаш еден куп на англиски. Ако планираш да учиш програмирање/компјутерски науки на македонски подобро барај си друга струка.
Овој муабет го имам слушнато на повеќе наврати, но дали ќе можеш малку да елаборираш?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.262
Поени од реакции
3.973
Овој муабет го имам слушнато на повеќе наврати, но дали ќе можеш малку да елаборираш?
Како прво, нема зошто да не знаеш Англиски во 21-век каде дотичниот е де-факто јазик на планетата.

Понатаму компјутерските науки се екстремно динамична средина каде нови знаења има буквално секој час.

Доколку чекаш некој да го преведе треба во пензија да идеш, а прашање е и воопшто дали тоа некогаш ќе се случи.(Во превод немаш шанса да бидеш конкурентен на пазарот на работна сила)

Освен тоа било која фирма ќе ти бара знаење на англиски или за тимска работа или за комуникација со клиенти.

Ако сакаш нешто да пребараш на Гугл пак ти треба англиски пошто пак тој е јазикот на кој сите информации и научни трудови се објавуваат.

Во глобала овие причини и мал милион други кои се сведуваат на комуникација и прибирање информации.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
173
Поени од реакции
230
Земи исчитај го ова:
http://mendo.mk/Training.do
ко, че го исчиташ пиши ми че те насочам за понатаму.
.. и реши ги задачите шо се во Тренинг делот.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
156
Поени од реакции
66
Дечки ми трба помош за утре: Напиши програма со која че се внесат 10 члена со cout наместо CIN. Тој шо се разбира нека помага. Знам да дојдам само до int main () и од тука надолу дибидус.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
43
Поени од реакции
20
Дечки ми трба помош за утре: Напиши програма со која че се внесат 10 члена со cout наместо CIN. Тој шо се разбира нека помага. Знам да дојдам само до int main () и од тука надолу дибидус.
Кој ти побара вакво нешто ? Сигурно професорка во средно што кажува дека HTML е програмски јазик.
 
Член од
25 ноември 2012
Мислења
30
Поени од реакции
6
Дечки ми трба помош за утре: Напиши програма со која че се внесат 10 члена со cout наместо CIN. Тој шо се разбира нека помага. Знам да дојдам само до int main () и од тука надолу дибидус.
cout е за излез, не можеш со cout да внесуваш. Така да задачава како што ти е напишана е невозможна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom