Bundesliga

Член од
16 април 2014
Мислења
6.889
Поени од реакции
10.591
Ако не па ај нека не искачаат против Дортмунд да играат, се службено да добиваат по 3-0, за да освои некој друг, а не Баерн, пошто лигата така ќе им стане конкурентна. Прво, секоја чест што си искочија и професионално си ја одработија утакмицата Мајнц. Второ, лузерскиот менталитет на Дортмунд и нивната мувла политика и мувла управа кои вчера требаше после утакмица сами да одјебат, а нема, се единствени кривци, што не искористија да освојат титула во најслабата сезона на Баерн во последниве 15 години, каде им ја сервираа тирулата во неколку наврати. И да освоеја титула ќе купуваат умреници од Бундес за 5 милиони, плус некои таленти по 20-30 милиони, кои нема никако да ги подобрат драстично следна сезона, да можат да бидат колку толку конкурентни во ЛШ и да отидат ниво погоре, да се држат со Баерн кој нема да повтори ваква сезона во наредни 10 години.
Дортмунд дур не смени управа и политика на клубот, се дур финансиите им се пред спортскиот успех ќе биде клубче. Не може замена за Санчо кој им беше заедно со Халанд најдобар играч, да ти биде Адејеми, кој е тален, но кој треба да го чекаш 2-3 сезони да дојде до нивото на кое ти бил Санчо кога си го продал, ако дојде до тоа ниво. Таков начин на фунционирање ти покажува колку немаат никакви амбиции тие што го водат клубот. Ако сакаш успех, секој трансфер, бар на клучните играчи, треба да ти е апгрејт на тоа што го имаш или си го имал, а не да се враќаш две нивоа назад, за да стигнеш за две години таму каде што си сега. А не е дека немаат пари па да мора така да работат за да опстанат.
Против Баерн така ќе изиграа, знаеш и самиот.
Се сомневам и Келн на крај дека не подзакочил со играва вчера, иако не ја гледав.
Германсково е регуларно исто колку и италијанското со Јуве.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.586
Не се слагам. Ако се толку кадарни за титула Дортмунд требаше да излезат со победнички менталитет и да ги изедат живи Мајнц уште на полувреме а не да чекаат Мајнц титула да им донеси или евентуално Келн.
После првиот гол со турнати гаќи го изиграа натпреварот.
Не знам тренерот шо му зборал во соблекувална ама дефинитивно мотивационен говор не им држел, гарант има плачено на полувреме, можи е личен ама не го бива за тренер :)
Најмногу мразам екипи кои му се тргаат на терен играчите оти не му требало нив победа.
Баш напротив треба сите со ист став да излезат како вчера Мајнц. Поштовање од мене за нив :bravobe:
Зошто тогаш вие од Барса се буните за Еспањол кога ќе му пушта бодови на Реал ? Најлошото нешто во фудбалот е то, нати го дај ми го, после ќе кукаме местачки лиги не знам шо.
Нивен легитимен став е како ќе одиграат, во ред е тоа. Ама да сме реални, еве и ти како што спомна, секогаш имало ситуации каде едната екипа не се замара ради икс причини.

Многу почесто се случува големите екипи да им пуштаат на малите бодови за опстанок. Скоро сите големи екипи го правеле и го прават тоа. Па не гледам причина зошто не би имало обратен пример.

Германија е па посебен случај. Јас до пред некоја година не бев свесен до кој степен Баерн и Лајпциг се омразени клубови во Германија, освен од нивните фанови. Уште пред 20 и кусур години Die Toten Hosen имаат анти песна за Баерн со овие ставови дека лигата се' повеќе паѓа ради нив. Сега ситуацијата е далеку полоша. Затоа реков дека ми е чуден и нелогичен ваквиот пристап на Мајнц ама веројатно менталитет е во прашање.

Инаку ниту Баерн ниту Дортмунд не заслужија титула годинава ама секако еден тим мора да освои.
Автоматски споено мислење:

Потажно од бруката на дортмунд е ова мислење. Ако не ја предаделе службена, ради фановите и атмосверата и Ројс. Шо не ќе прочиташ.
Кажа фанот на Манчестер Јунајтед, тим што во "златната ера" на Фергусон им пушти победа на Вест Хем на Олд Трафорд за во последно коло да се спасат од испаѓање.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
30.772
Поени од реакции
59.734
Кажа фанот на Манчестер Јунајтед, тим што во "златната ера" на Фергусон им пушти победа на Вест Хем на Олд Трафорд за во последно коло да се спасат од испаѓање.
Kaрбишли е многу добар пријател на Ферги. Договорот веројатно бил, еве ви опстанок, за возврат, Тевез. И така и бидна.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.108
Поени од реакции
5.336
Херта доби голем инвестор и многу пари се прашувам како кинисаа од тогаш работите ако знае некој?
golem del potrosija za losi transferi.

Абе кој изговор е тоа да киксаш со Бремен, Мајнц,Шалке , Бохум, Штутгарт?

Последните 4 кикса им се со Мајнц, Бохум, Штутгарт и Шалке. Во последните 10 кола 4 кикса со нив се.

Кои муабети за буџети се тераат. Ај пиштете дека пенали им суделе на Баерн и толку.


Епа Баерн е таму кај што е. Чао тути на Сали и Кан и тоа во сезона кога освојуваат. Дортмунд ништо ќе пропеат навивачите по некоја песна дека завршиле втори по 10 пат.
И сите среќни дома.
Следна сезона пак по ист рецепт. Ќе соберат по некој талент од Минхенхладбах, Шалке или Келн за после Баерн пак да им ги искешира.

Абе џабе прајме муабет. Веќе видено сценарио. Едноставо Баерн Минхен лига треба да се прекрсти Немачка.
i da osvoese dortmund nemase nisto da smeni vo vrska so toa sto bayern e superioren vo germanija. zaradi uspesite od poslednite decenii finansiski se svetlosni godini pred site ostanati germanski klubovi. sporedi gi samo platite, kaj bayern imas eden kup igraci so plati od okolu 20 ili povise milioni evra godisno, choupo moting ima plata kako najplatenite fudbaleri na borussia dortmund (negde nakaj 12 milioni godisno), rezervisti na bayern so minimalna minutaza imaat plati koi igraci na dortmund koi igraa najstandardno. finansiski razlikata e ogromna. edinstvenata pricina zosto bese tesno e deka na igracite od bayern im se zdosadi vo bundesliga, retko koga igraat so poln intenzitet, realno veke nekolku sezoni ne se zamaraat, samo individualno se tolku nadmokni sto i na toj nacin osvojuvaat.

sekako dortmund se izbruka sto tolku slaba sezona na bayern kako ovaja ne ja iskoristi za barem ednas na tolku godini bundesliga da ima drug sampion. taka sto da, ovaja sezona moraa da osvojat, no nemase da smeni deka bayern i sl

Ако не па ај нека не искачаат против Дортмунд да играат, се службено да добиваат по 3-0, за да освои некој друг, а не Баерн, пошто лигата така ќе им стане конкурентна. Прво, секоја чест што си искочија и професионално си ја одработија утакмицата Мајнц. Второ, лузерскиот менталитет на Дортмунд и нивната мувла политика и мувла управа кои вчера требаше после утакмица сами да одјебат, а нема, се единствени кривци, што не искористија да освојат титула во најслабата сезона на Баерн во последниве 15 години, каде им ја сервираа тирулата во неколку наврати. И да освоеја титула ќе купуваат умреници од Бундес за 5 милиони, плус некои таленти по 20-30 милиони, кои нема никако да ги подобрат драстично следна сезона, да можат да бидат колку толку конкурентни во ЛШ и да отидат ниво погоре, да се држат со Баерн кој нема да повтори ваква сезона во наредни 10 години.
Дортмунд дур не смени управа и политика на клубот, се дур финансиите им се пред спортскиот успех ќе биде клубче. Не може замена за Санчо кој им беше заедно со Халанд најдобар играч, да ти биде Адејеми, кој е тален, но кој треба да го чекаш 2-3 сезони да дојде до нивото на кое ти бил Санчо кога си го продал, ако дојде до тоа ниво. Таков начин на фунционирање ти покажува колку немаат никакви амбиции тие што го водат клубот. Ако сакаш успех, секој трансфер, бар на клучните играчи, треба да ти е апгрејт на тоа што го имаш или си го имал, а не да се враќаш две нивоа назад, за да стигнеш за две години таму каде што си сега. А не е дека немаат пари па да мора така да работат за да опстанат.
a parite za takva strategija od kaj da gi zemat, ti ke im gi podaris? toa e ko da imas plata od 400€ i nekoj da te kritikuva zosto ne kupuvas kola od 50.000€. kazav prethodno, mora redovno da prodavaat igraci za voopsto da mozat da si gi dozvolat platite koi momentalno gi isplakaat. prodazba na igraci za niv e eden od temelite na budgetot. ako ne prodadat igrac kako bellingham ili prethodno dembele i sancho togas bi trebale da otpustat nekolku drugi kvalitetni igraci za da nemaat deficit vo budgetot. i da osvojat bundesliga pak nisto nema da smeni bidejki od premijata nitu eden kvaliteten igrac ne mozat da potpisat. edna godina mozat da si dozvolat nikoj da ne prodadat za golema suma, vtora sezona veke tesko, ke treba da pustat nekoi od kvalitetnite igraci i gaga samo za da gi zastedat platite. da ne se zamisli edna sezona totalno da potfrlat i da ostanat bez liga sampioni, fiasko bi bilo za niv bez tie prihodi.

zaradi toa nosat mladi i nedokazani igraci, finansiski tie im se moznostite. pomladite igraci voobicno imaat pomali plati i on top mozat da zarabotat preku nivnata prodazba.

upravata zaradi toa moze da se kaze deka e duri mnogu dobra bidejki ne e lesno tolku dolgo da funkcioniras na toj nacin, moras konstantno da gi pogodis mladite igraci za da prezivees preku nivnata prodazba odnosno da ostanes na toj level. baska so klopp i tuchel dva pati donesoa za togas mali plati treneri koi bea poln pogodok.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.057
Поени од реакции
20.881
За џабe лафиш ја истото со години го кажувам ама ај. Не дека има врска за вчера туку општо.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.108
Поени од реакции
5.336
За џабe лафиш ја истото со години го кажувам ама ај. Не дека има врска за вчера туку општо.
jasno deka nema vrska so toa sto se sluci vcera, se posramotija i toa ne prv pat sezonata. komentirav za toa kolku bi mozele nesto kako klub da smenat, a ne znam porano sto si komentiral vo vrska so toa.
 

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
26.048
Поени од реакции
78.146
Според Диди Хаман, Тухел утре ќе јаде отказ од Баерн :unsure:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.471
Поени од реакции
10.182
Баерн Минхен лига.

Таков монопол, ретко виден.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.471
Поени од реакции
10.182
Пад на акциите на Дортмунд после прокоцканата титула за 30% на берза.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.062
Поени од реакции
7.675
Пад на акциите на Дортмунд после прокоцканата титула за 30% на берза.
Нека се самораспуштат после сезонава.

Инаку, nsan можеби даде реален приказ на начинот на финансирање ама тоа не ти дава морално право да му ебаваш сон на цела фанбаза на навијачи и град кои стојат зад тебе.
Во таа Англија врз која се плука ради шеици и слични барем гледаш навивачи клубот и во 5 локална лига да им игра, секогаш се со клубот. Дали и колку ќе имаат пари за играчи е второстепено, никој не се штити во одлучувачки меч за титула или куп. Овде им се мочаат на навивачите во уста.

Го седнале најдобриот играч на клупа оти ИМАЛО шанса да се доповреди па не ќе можеле на лето да го трејдаат. СУПЕР БЕ, освои титула ебате слепец, не го трејдај на лето и оди следната година освои уште една титула па трејдај го вгодина со уште 2 други на кои ќе им рипне цената.
Плата за една сезона да издржиш сигурно имаш, не си пред банкрот.

Друг муабет што не ми се спомнува онаа наказата од „тренер“ - превара на векот, само мавтај со тоа рачињата и очекувај од небо победа да ти падни.
Кој слепец на оној договор му дал до 2024 да ми е да знам.

Цел натпревар играа по десна страна само, центархалфот дури да ја префрли топката од една страна на друга пола полувреме поминало, удари централни или било какви кон голот 0, акции 0, демек се бориш за титула, да не зборам ЕДЕН центаршут што не погодија. Десет рандом шваби да слезеа од трибини со пивски стомаци и 50 години во газот попожртвувано ќе изиграа.
Последен натпревар ти е, од април се спремаш во градот за славје... маде во чибук на крај.

Келн слепците ќе му обезбедеа титула на тепка, тек тогаш кој ќе ги гледаше да се пуваат.
Нека цицаат весла сега следни 10 години, класични кретени.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.827
Потажно од бруката на дортмунд е ова мислење. Ако не ја предаделе службена, ради фановите и атмосверата и Ројс. Шо не ќе прочиташ.
Затоа Македонија е таму каде што е, заради ваквото мислење...бидејќи уште многу во нашата држава мислат како овај што го цитираше....а затоа Германија е таму каде што е...

Не сакам да помислам односно сите знаеме што ќе се случеше ако вакво нешто слично сценарио имаше во Македонската лига....и немора кај нас да гледаме...ете видовме минатата година во Сериа А каде екипите смешно му се тргаа на оние умрените Милан за да го освојат скудетото..и не последното коло туку повеќе натпревари со ред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom