Bundesliga

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
7.868
Поени од реакции
18.208
Реално кога ќе ја погледнеме првата тројка е истата од пред неколку години само на 4то место се менуваат рандом.
Конечно на 4то место се смени некоја екипа од Менхенгладбах и Леверкузен. Унион Берлин со Фрајбург се најубавото и наголемото изненадување општо со оглед на нивната скромна историја.

Дортмунд што промаши огромна шанса за титула, промаши. Ќе си останат германскиот Тотенхем.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
30.570
Поени од реакции
58.975
Овие Мајнц цела сезона катастрофа денес 102,3% дадоа
Се повампируваат против топ екипи. Го истресоа 3-1 Баерн пред 3-4 недели. Практично, им ја додоа титулата на Дортмунд тогаш, и денес им ја собраа.

Кан и Салихамиџич отпуштени саат време после освојувањето на титулата. :pos:
Е ова е клуб, стои зад одлука, без оглед на исходот на првенството.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.090
Поени од реакции
5.201
se posramotija deneska, no muabetite za stedenje nemaat vrska so realnosta. bundesliga ne e kako PL bogati gazdi da gi drzat klubovite i da frlaat kako sto ke im tekne so pari. borussia dortmund nema takov gazda i ne ni smee da ima zaradi praviloto za zdruzenija vo germanija, taka sto mora da rabotat so pari koi gi pecalat. zaradi toa i gi prodavaat igracite stom ke stanat zvezdi, bez tie prihodi ne mozat da gi finansiraat platite koi se potrebni za da imas sostav koj ti garantira ucestvo vo liga sampioni.

pred mnogu godini dortmund zakase da trgne skalilo pogore i posledica bese sto edvaj se spasija od stecaj/zgasnuvanje na klubot.

za tie koi ne znaat, vo germanija e zabraneto da poseduvas klub, izklucok se ljuge/firmi koi barem 30 godini po red vlozuvale vo klubot bez da se sopstvenici (zaradi toa ima isklucoci kako bayer leverkusen na firmata bayer i wolfsburg sto e na volkswagen). RB leipzig e posebna prikazna.

zaradi toa germanskite klubovi finansiski se limitirani. edino bayern e isklucok, ama toa e rezultat na 40-50 godini kvalitetno rabotenje.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
7.868
Поени од реакции
18.208
se posramotija deneska, no muabetite za stedenje nemaat vrska so realnosta. bundesliga ne e kako PL bogati gazdi da gi drzat klubovite i da frlaat kako sto ke im tekne so pari. borussia dortmund nema takov gazda i ne ni smee da ima zaradi praviloto za zdruzenija vo germanija, taka sto mora da rabotat so pari koi gi pecalat. zaradi toa i gi prodavaat igracite stom ke stanat zvezdi, bez tie prihodi ne mozat da gi finansiraat platite koi se potrebni za da imas sostav koj ti garantira ucestvo vo liga sampioni.

pred mnogu godini dortmund zakase da trgne skalilo pogore i posledica bese sto edvaj se spasija od stecaj/zgasnuvanje na klubot.

za tie koi ne znaat, vo germanija e zabraneto da poseduvas klub, izklucok se ljuge/firmi koi barem 30 godini po red vlozuvale vo klubot bez da se sopstvenici (zaradi toa ima isklucoci kako bayer leverkusen na firmata bayer i wolfsburg sto e na volkswagen). RB leipzig e posebna prikazna.

zaradi toa germanskite klubovi finansiski se limitirani. edino bayern e isklucok, ama toa e rezultat na 40-50 godini kvalitetno rabotenje.
По твоево напишано ваљда и затоа никогаш немаме прочитано милијардери арапи, руси, кинези, амери да сакаат да купат некој германски клуб.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.090
Поени од реакции
5.201
По твоево напишано ваљда и затоа никогаш немаме прочитано милијардери арапи, руси, кинези, амери да сакаат да купат некој германски клуб.
da, mozat da vlezat investitori, no ne mozat da drzat povise od 49% od klubot. 50+1 pravilo toa go narekuvaat vo germanija, vo prevod posledniot zbor vo klubot mora da go imaat clenovite, a sekoj clen ima eden glas. dali bayern ili borussia dortmund, bukvalno clenovite imaat pravo da postavat uprava po nivni vkus. zaradi toa za investitori koi sakaat da vlozat brdo pari ne se interesni, ke frlis pari a ne si gazda.

niz godinite vlegle razni investitori nadevajki se deka ke se smeni praviloto i ke mozat da dobijat povise od 50%, imase i tuzbi pred sudovi za da se ukine toa pravilo, no navivacite go sakaat toj model, tradicija im e i odbivna im e praksata od drugite drzavi. germancite se mnogu fokusirani na bundesliga i pogolemiot del pre saka internacionalno da ne se najkonkurentni samo za nekoj da ne go drzi vo privatna sopstvenost nivniot klub.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.514
Поени од реакции
32.815
Паметно, се штитат навивачите од алчни газди и можеме да гледаме Баерн - Дортмунд за 25 евра.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
15.939
Поени од реакции
20.663
Херта доби голем инвестор и многу пари се прашувам како кинисаа од тогаш работите ако знае некој?
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.042
Поени од реакции
2.064
Според последните минути на утакмицата никако не заслужија победа.

Имаа корнер во 92-3 минута, неколку играчи се наместија во шеснаесетникот и чекаа да се изведе, пола минута никој не истрча од подолу да земе топка да изведе, онака лабаво си се шуткаа низ терен, сугерираше еден од петерецот да дојдат да изведат, кога никој не изреагира тој истрча и изведе, и што е потрагично тогаш дојде и голманот, а имаа уште три минути за играње, тука ќе го јадеа од пола терен. :pos:

Ако беа шампионска екипа ќе им закачеа три гола на поливреме и ќе ги откажеа на Баерн уште на поливреме.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.263
Поени од реакции
9.751
Абе кој изговор е тоа да киксаш со Бремен, Мајнц,Шалке , Бохум, Штутгарт?

Последните 4 кикса им се со Мајнц, Бохум, Штутгарт и Шалке. Во последните 10 кола 4 кикса со нив се.

Кои муабети за буџети се тераат. Ај пиштете дека пенали им суделе на Баерн и толку.


Епа Баерн е таму кај што е. Чао тути на Сали и Кан и тоа во сезона кога освојуваат. Дортмунд ништо ќе пропеат навивачите по некоја песна дека завршиле втори по 10 пат.
И сите среќни дома.
Следна сезона пак по ист рецепт. Ќе соберат по некој талент од Минхенхладбах, Шалке или Келн за после Баерн пак да им ги искешира.

Абе џабе прајме муабет. Веќе видено сценарио. Едноставо Баерн Минхен лига треба да се прекрсти Немачка.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.581
Настрана што Дортмунд ја прокоцка титулата, искрено не можам да ги сфатам Мајнц... Цела Германија (освен Баварија) го мрази Баерн, 20 години кукаат дека лигата им е неконкурентна заради нив. Доаѓа момент конечно тоа да се смени, низ цела Европа се прави убава атмосфера што ради падот на Баерн, што ради тоа што треба да биде круна на кариерата на Ројс, најверниот активен фудбалер... Башка гостуваш кај тим со најдобри фанови, гледаш кое славење се спрема, цел град на нозе... И на за нив небитна утакмица играат како да им е последно. Одиграј таму ради реда, никој нема да ти замери ако си изгубил баш тој ден.

Епа нека кукаат пак дека лигата им е срање. Да ми прости Николче Новески ако чита, ама после ова искрено им посакувам што побрзо да отпаднат во втора лига.
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
278
Поени од реакции
543
Настрана што Дортмунд ја прокоцка титулата, искрено не можам да ги сфатам Мајнц... Цела Германија (освен Баварија) го мрази Баерн, 20 години кукаат дека лигата им е неконкурентна заради нив. Доаѓа момент конечно тоа да се смени, низ цела Европа се прави убава атмосфера што ради падот на Баерн, што ради тоа што треба да биде круна на кариерата на Ројс, најверниот активен фудбалер... Башка гостуваш кај тим со најдобри фанови, гледаш кое славење се спрема, цел град на нозе... И на за нив небитна утакмица играат како да им е последно. Одиграј таму ради реда, никој нема да ти замери ако си изгубил баш тој ден.

Епа нека кукаат пак дека лигата им е срање. Да ми прости Николче Новески ако чита, ама после ова искрено им посакувам што побрзо да отпаднат во втора лига.
ne ti e ova bace italijansko kaj sto ke im se trgaat kako na milan lani.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
13.544
Поени од реакции
14.173
Настрана што Дортмунд ја прокоцка титулата, искрено не можам да ги сфатам Мајнц... Цела Германија (освен Баварија) го мрази Баерн, 20 години кукаат дека лигата им е неконкурентна заради нив. Доаѓа момент конечно тоа да се смени, низ цела Европа се прави убава атмосфера што ради падот на Баерн, што ради тоа што треба да биде круна на кариерата на Ројс, најверниот активен фудбалер... Башка гостуваш кај тим со најдобри фанови, гледаш кое славење се спрема, цел град на нозе... И на за нив небитна утакмица играат како да им е последно. Одиграј таму ради реда, никој нема да ти замери ако си изгубил баш тој ден.

Епа нека кукаат пак дека лигата им е срање. Да ми прости Николче Новески ако чита, ама после ова искрено им посакувам што побрзо да отпаднат во втора лига.
Не се слагам. Ако се толку кадарни за титула Дортмунд требаше да излезат со победнички менталитет и да ги изедат живи Мајнц уште на полувреме а не да чекаат Мајнц титула да им донеси или евентуално Келн.
После првиот гол со турнати гаќи го изиграа натпреварот.
Не знам тренерот шо му зборал во соблекувална ама дефинитивно мотивационен говор не им држел, гарант има плачено на полувреме, можи е личен ама не го бива за тренер :)
Најмногу мразам екипи кои му се тргаат на терен играчите оти не му требало нив победа.
Баш напротив треба сите со ист став да излезат како вчера Мајнц. Поштовање од мене за нив :bravobe:
Зошто тогаш вие од Барса се буните за Еспањол кога ќе му пушта бодови на Реал ? Најлошото нешто во фудбалот е то, нати го дај ми го, после ќе кукаме местачки лиги не знам шо.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.086
Поени од реакции
5.842
Ако не па ај нека не искачаат против Дортмунд да играат, се службено да добиваат по 3-0, за да освои некој друг, а не Баерн, пошто лигата така ќе им стане конкурентна. Прво, секоја чест што си искочија и професионално си ја одработија утакмицата Мајнц. Второ, лузерскиот менталитет на Дортмунд и нивната мувла политика и мувла управа кои вчера требаше после утакмица сами да одјебат, а нема, се единствени кривци, што не искористија да освојат титула во најслабата сезона на Баерн во последниве 15 години, каде им ја сервираа тирулата во неколку наврати. И да освоеја титула ќе купуваат умреници од Бундес за 5 милиони, плус некои таленти по 20-30 милиони, кои нема никако да ги подобрат драстично следна сезона, да можат да бидат колку толку конкурентни во ЛШ и да отидат ниво погоре, да се држат со Баерн кој нема да повтори ваква сезона во наредни 10 години.
Дортмунд дур не смени управа и политика на клубот, се дур финансиите им се пред спортскиот успех ќе биде клубче. Не може замена за Санчо кој им беше заедно со Халанд најдобар играч, да ти биде Адејеми, кој е тален, но кој треба да го чекаш 2-3 сезони да дојде до нивото на кое ти бил Санчо кога си го продал, ако дојде до тоа ниво. Таков начин на фунционирање ти покажува колку немаат никакви амбиции тие што го водат клубот. Ако сакаш успех, секој трансфер, бар на клучните играчи, треба да ти е апгрејт на тоа што го имаш или си го имал, а не да се враќаш две нивоа назад, за да стигнеш за две години таму каде што си сега. А не е дека немаат пари па да мора така да работат за да опстанат.
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.114
Поени од реакции
23.176
Настрана што Дортмунд ја прокоцка титулата, искрено не можам да ги сфатам Мајнц... Цела Германија (освен Баварија) го мрази Баерн, 20 години кукаат дека лигата им е неконкурентна заради нив. Доаѓа момент конечно тоа да се смени, низ цела Европа се прави убава атмосфера што ради падот на Баерн, што ради тоа што треба да биде круна на кариерата на Ројс, најверниот активен фудбалер... Башка гостуваш кај тим со најдобри фанови, гледаш кое славење се спрема, цел град на нозе... И на за нив небитна утакмица играат како да им е последно. Одиграј таму ради реда, никој нема да ти замери ако си изгубил баш тој ден.

Епа нека кукаат пак дека лигата им е срање. Да ми прости Николче Новески ако чита, ама после ова искрено им посакувам што побрзо да отпаднат во втора лига.
Потажно од бруката на дортмунд е ова мислење. Ако не ја предаделе службена, ради фановите и атмосверата и Ројс. Шо не ќе прочиташ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom