Bundesliga 2020/2021

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
12.608
Поени од реакции
20.905
Last season's top scorer Alex Meier


Во сабота Вердер - Шалке на Еуроспорт 2. Ди Санто првиот натпревар за Шалке на гостување во Вердер. Ќе го исвиркуваат сигурно. Му кажал на тренерот на Вердер Скрипник дека останува за да после два дена откако Шалке го контактирале се одлучил да си замине. Имаше критики за Ди Санто и од помошниот тренер Фрингс, но како и да е си најдоа и Вердер добра замена со Арон Јохансон од АЗ Алкмар + Ентони Уџа од Келн го ангажираа.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
10.051
Поени од реакции
12.319
Реално Бурки е иднината во голот на Дортмунд и исто така е добро што Вајденфелер ќе игра во ЛЕ. Сигурно има голема мотивација да го освој купот и плус е многу многу заслужен играч во Дортмунд. Бурки многу ќе научи од волкот.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
1.970
Поени од реакции
1.961
Гледам вчера на Баерн први 11 и клупата страшни, башка уиграни неколку сезони, штета за лигава што барем малце другите тимови да се засилуваа ко Баерн па да биде понеизвесна, вака у старт ја поебаа неизвесноста за првак годинава :)
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.276
Поени од реакции
9.484
Овие ги продаа главните играчи или шо е работата? Како можи толку лош тим до трето место да стигни.. Овај Дрмич полош од Саного е
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
12.608
Поени од реакции
20.905
Секој натпревар си е прича сама за себе што нема врска со претходните и наредните натпревари што ќе се играат. Гладбах се без главните штопери Штранцл и Домингез кои се повредени, како и да е многу е 4:0 да изгубиш, но во Бундеслигата се игра офанзивно и такви резултати често ги има. И Волфзбург ги победи во јануари Баерн со 4:1 па не значи дека се појаки од Баерн. Се знаеше и дека Дортмунд пак нема да ја повторат ланската лоша сезона со новиот тренер Тухел. Секако дека Гладбах тешко оваа сезона пак во топ 4 да завршат покрај Дортмунд и Шалке во форма, а да не зборуваме и за Леверкузен и Волфзбург.

Ерменецот како што кажав пред неколку дена е во супер форма.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
82.418
Поени од реакции
186.368

Аман детево, ич нема среќа. Во деби сезоната беше во топ 5 најдобри млади играчи во ПЛ.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
12.608
Поени од реакции
20.905
– Hannover 96 have started the campaign without a defeat for the sixth year running (four wins, two draws).

– Bayer 04 Leverkusen have won their seventh consecutive home game, over two seasons – that means they have not dropped a point at the BayArena in six whole months (their last defeat came in mid-February, a 5-4 loss to VfL Wolfsburg).

– FC Schalke 04 have not lost any of their last 11 Bundesliga games against SV Werder Bremen.

– 1. FC Köln have gone 19 years without losing at VfB Stuttgart.

Yann Sommer conceded more than three goals for the first time in what was his 50th game for Gladbach.

– Arjen Robben played his 200th official game for Bayern on Friday.

– Just like Augsburg four years ago and SpVgg Greuther Fürth three years ago, Ingolstadt also celebrated their first ever Bundesliga win at a seemingly charitable 1. FSV Mainz 05.

– Borussia Dortmund are second in the standings after one match – a position they have never before occupied at this stage of a season.

– Augsburg lost their opening game of the season for the fourth year in a row, all without scoring.

– Bayern celebrated their biggest opening-day win since 1972, when they defeated RW Oberhausen by the same scoreline.

– For the first time in six years, Schalke 04 started the season with a win. It was also their first away victory in the whole of 2015.

– All seven penalties taken against Augsburg's Marwin Hitz in the Bundesliga have been converted.

 
На врв Bottom