Bundesliga

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.545
Brej Werder kako se izvlece od ambisot.
Ne bi trebalo da imaat sega problem da ostanat vo prva liga.
И Штудгард исто лани си мислеа со Унион Берлин...
Автоматски споено мислење:

топка е се врти не се знае.. На Вердер само името му останало, играчине боранија..
Ќе се врати пак дербито Вердер - Хамбургер :)
 
Член од
14 мај 2019
Мислења
1.486
Поени од реакции
-759
И Штудгард исто лани си мислеа со Унион Берлин...
Автоматски споено мислење:


Ќе се врати пак дербито Вердер - Хамбургер :)
Sekako deka Werder nema da pobedi vo barazot, sekako.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Заеби Вердер, Херта, Сане - најважната вест денес е дека Ајнтрахт Брауншвајг се враќа во втора лига. После долга и мачна сезона, екипата чијашто игра може да се опише како "избаци напред па што ќе е нека е" (сепак позабавно да се гледа од Барселона моментално), после безброј утакмици што по некаква случајност и огромна среќа ги победија, мислевме дека на таа среќа и дојде крај минатото коло кога у последни 2 минути од 2-1 изгубија 2-3.

Уште кога видов пречки од Манхајм денес знаев дека коцките ќе се поклопат, колку и да беше за неверување. Сите директни конкуренти освен Дуизбург играа со нискоранкирани екипи и по некоја случајност сите изгубија, мислиш и Џаро и Моџи цела лига на ливче ја имале денес. Баерн II губи од Дуизбург 1-2 и за да влезе директ Брауншвајг треба бар нерешено да изигра Баерн...нормално дадоа гол у 92ра.

Наредната сезона во 2ра лига ќе биде кланица со екипите од северот...за тие што не знаат, најомразени ривали во Германија се Брауншвајг и Хановер, летаат мртви свињи и хеликоптери пред утакмици. Додај Хамбург а можда и Бремен...само да дозволат публика :vozbud:

22548721_10156618497444688_3039204564715215818_o.jpg
 
Член од
14 мај 2019
Мислења
1.486
Поени од реакции
-759
Заеби Вердер, Херта, Сане - најважната вест денес е дека Ајнтрахт Брауншвајг се враќа во втора лига. После долга и мачна сезона, екипата чијашто игра може да се опише како "избаци напред па што ќе е нека е" (сепак позабавно да се гледа од Барселона моментално), после безброј утакмици што по некаква случајност и огромна среќа ги победија, мислевме дека на таа среќа и дојде крај минатото коло кога у последни 2 минути од 2-1 изгубија 2-3.

Уште кога видов пречки од Манхајм денес знаев дека коцките ќе се поклопат, колку и да беше за неверување. Сите директни конкуренти освен Дуизбург играа со нискоранкирани екипи и по некоја случајност сите изгубија, мислиш и Џаро и Моџи цела лига на ливче ја имале денес. Баерн II губи од Дуизбург 1-2 и за да влезе директ Брауншвајг треба бар нерешено да изигра Баерн...нормално дадоа гол у 92ра.

Наредната сезона во 2ра лига ќе биде кланица со екипите од северот...за тие што не знаат, најомразени ривали во Германија се Брауншвајг и Хановер, летаат мртви свињи и хеликоптери пред утакмици. Додај Хамбург а можда и Бремен...само да дозволат публика :vozbud:

Прегледај го приврзокот 257350
Baern ne li smee da igra vo vtora liga, poso ima uste edno kolo za igranje?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.344
Ауу драми :D

Честита за Вердер ама стварно ми е жал за Хајденхајм лавовски се бореа.
 
Член од
29 јуни 2020
Мислења
50
Поени од реакции
73
Ауу драми :D

Честита за Вердер ама стварно ми е жал за Хајденхајм лавовски се бореа.
Ќе влезат некоја од наредните години. Некако се повеќе и повеќе се дигаат. Али од овој дуел бев за Вердер нема смисла да не се во бундес а искрено потајно и посакувам некој нов тим пак да влезе ама ќе биде убеден сум во наредните години за Хајденхајм.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.194
Поени од реакции
21.344
@Uli Hoeneß @Igorcemk

Ај нешто збор два за Рангник ако не ви е тешко. :D
Rangnick vazi za profesor megju trenerite. Vo vremeto so Ulm mislam od cetvrta liga vleze vo Bundesliga. Na nekoj nacin uste vo toa vreme (krajot 90tite) igrase i propagirase toj fudbal sto denes go gledame/go znaeme kako moderen fudbal. Eve i nesto od Youtube kako objasnuva: https://www.youtube.com/watch?v=YdptfWFOLkQ

Do sega kade sto bil bese uspesen kolku sto znam. Vo Hoffenheim pa i vo Schalke ali vo Schalke dobi burn out i se povlece. Vo Hoffenheim dosta uspesen trener bese ko vlegoa prva liga odnosno so nego vlegoa, pa neli ja imase onaa famozna serija kade na esen bea prvi. Saka da vlozuva i ne bes ezadovolen sto gazdata na Hopp samovolno prodade igrac/i bez da se soglasi pa se podlutija, sakam da kazam e malce tezok karakter ama ima i poteski. Vo Leipzig bese relativno dominanten iako ne bese trener. Od tuka ne znam tocno sto se desi, stana odgovoren kaj Red Bull za fudbal (opfakja site klubovi na Red Bull) so malce izgledase kako da go trgnaa. Ne e cudno sto vo Milan barase mnogu mokj pa ne znam tocno koj od tamu javno se pozali za Rangnick, mislam Maldini bese.

Soliden trener/sportski direktor.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Ќе влезат некоја од наредните години. Некако се повеќе и повеќе се дигаат. Али од овој дуел бев за Вердер нема смисла да не се во бундес а искрено потајно и посакувам некој нов тим пак да влезе ама ќе биде убеден сум во наредните години за Хајденхајм.

Тоа е, во воие бараж дуели меѓу 16 од прва Бундес лига и 3 од втората Бундес лига, скоро секогаш тој 16 од првата Бундес лига излегува како победник и обезбедува опстанок во Бундес лигата.

Треба во Германија да сменат системот, и да биде како во Чемпионшип лигата во Англија каде од 3 до 6 место си играат плеј оф и така е загарантирано дека еден од тие клубови од Чемпионшип ќе игра во Премиер лигата.

Вака ова во Германија нема смисла, секогаш тој третиот од втора Бундес лига е со кратки ракави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom