Bundesliga 2019/2020

Бундеслига 2019-20?


  • Вкупно гласачи
    22
  • Гласањето е завршено на .

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.997
Поени од реакции
10.254
Не гледам ништо лошо во проектот на Хофенхајм, Игорче Купи-Продај ја кажува само половичната слика. Морале критично да бидат гледани Хофенхајм, Лајпциг и остали. Ма немој, богати. Што плачеш по форуми бе ццц

Каде се тука вработувањата во клубот (кога беа 5-та лига сигурно толку усти и фамилии не прехрануваа, ниту па бројот на вработени не беше ист), ангажираните за градење на стадионот и примањата што ги зеле, сталните вработувања за одржување за се поврзано со стадионот и околу него (стадион им направи Хоп). Цел регион им живна таму. Еден куп луѓе живеат од парите на Хоп, те молам не се брукај со вакви патетични и традиционални постови.

Али ете, Игорче Купи-Продај реши да ја продава "правичната" слика и да кажува кој е пластичен клуб, кој не е. Али затоа кога Ули Хенес им го спаси гзот на неговите да не станат Хофенхајм 2.0 (пред инвестицијата на Хоп) и да пропаднат во селските лиги - тоа не се важи.

За неупатените:
Автоматски споено мислење:

На крај, имаш некој друг рецепт за еден клуб да се насочи кон успешност или?
Има рецепт.
Купи - продај се вика.

Бутај со години и години задоволеност со 2-3-4 место, купувај играчи за малку, продај ги за многу, бори се за излез во ЛШ и тоа е. Титули на Гугл слики само.
Во меѓувреме - залажувај ги навивачите како тоа клубот има напредок, оди напред, ете купуваме играчи (но и ги продаваме по сезона-две), титулите ќе дојдат. ЌЕ дојдат... во 2031.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
5.998
Поени од реакции
5.302
Mnogu ednostavno go gledas problemot. Nikoj nema protiv toa klubovite so sportski uspeh i odlicna rabota da uspeat da stignat vo Bundesligata. roblemo e vo finansiskiot doping. Hoffenheim vo vtora liga vlozi 20m EUR na transferi pred deset godini toa denes prvoligasi ne mozat da vlozat. Koga i onaka uslovite ne se sfer i isti ovie uste zgora na toa so kjeseto si vrvat na gore. Kako gledac i fan toa ne mi se dopagja i tocno e deka bez parite na Hopp Hoffenheim nemase ni petta liga da igra. Klasicen plasticen klub. Slicno kako Leipzig koi se proekt na Red Bull da se promovira nivniot pijalok. Tie imaat fanovi posto Leipzig e golem grad i zeden za fudbal ama kako i da vrtis vestacki se forsirani.

Od druga strana imas klubovi kako Freiburg, Paderborn i Union koj, sekoja im cest, so odlicna rabota i malce sredstva se drzat vo prva liga. Ne se dopinguvani.

Vo Germanija ima klubovi so golema tradicija i fan baza kako Kaiserslauter, 1860 München, Eintracht Braunschweig, itn. koi vo treta liga privlekuvaat pokje gledaci od Hoffenheim vo prva. Dali sakame klubovi kako Hoffenheim i Leipzig da ispolnat 2 od 18 mesta vo prva liga, ili vo idnina pokje, ili sakame da gledame golemi klubovi koi privlekuvaat mnogu narod? Fudbalot e emocija a Hoffenheim za razlika od gore spomnatite klubovi apsolutno ne budi nikakvi emocii. A fudbalot sepak e masoven i naroden sport i mobilizira masi. Sto povekje Hoffenheimovci toa pogolema e sansata obicniot fan da svrti grb na sportot. Do nekade e ideolosko prasanje.

A toa deka City i PSZ se plasticni klubovi ili ne e dobro prasanje. Fakt e deka i pred finansiskiot doping bea solidni klubovi vo prva liga. Ali segasniot uspeh nesomneno dojde so parite. Gi rasipaa cenite odnosno toa sto sega go gledame na transfer pazarot e posledica na vakvi klubovi koi i onaka nelegalno se odnesuvaat vo smisla na FFP - City sega go kaznea.

Kako i da stois kon fudbalot, vo najmala raka proekti kako Hoffenheim, Leipzig, pa i City i PSZ mora mnogu kriticno da bidat gledani.
Автоматски споено мислење:Poti se, ne e moj problem.

Znaci vaka: Nemam problem denes da se osnova klub i da pocne vo najniska liga. Vo Germanija negde 10ta liga bi bilo. Ako rabotat dobro i uspesno, za 10 godini ke bidat vo prva liga. Vo realnosta ova nikojpat nema da se desi odnosno treba decenii da pojdat visoko. Ama ako uspeat ke recam sekoja im cest, so svoj trud i sportski uspeh uspea da vlezat vo prva liga. Na toj pat ke uspeat i da privlecat fanovi i ke ostvarat solidna fan baza.

Od druga strana imas Hoffenheim. Hopp kako gazda odluci 1989 deka saka da mu pomogne na negov maticen klub, koj igrase najnisko, da ima sportski uspeh (=proekt). Dava pari se kupuvaat igraci od koi drugi timovi vo taa liga no i povisoko mozat da sonuvaat. Za deset godini stignuva treta/cetvrta liga. Hopp saka pokje i dava pokje i znaeme sto se desi, vlagaat vo prva liga. Ali ne mozat da opstanat bez Hopp koi redovno mora milioni da vlozi vo klubot. Znaci se zavisni. Po moe sfakjanje eden klub treba da e vo moznost sam da se finansira. Ako ne uspee da sobere dovolno za prva liga neka igra podolu. Primeri takvi imas kolku sakas. Ali toa e posto neorganski rastea, vestacko, i so site sili bea vneseni vo prva liga.

Leipzig e sosema poeklatanten primer. Lokomotiva Leipzig e fudbalskiot klub vo gradot a ne RB. Ovie poradi sportskiot uspeh gi preminaa, normalno. Znaci ide firma kako Red Bull i bara klub da kupi. Prasuva kaj St. Pauli, 1860 München i Fortuna Düsseldorf. Bara 50+1 (sto e zabraneto) i da se smeni ime, grb i boi. Site tri odbivaat da bidat zbrisani i site tri klubovi se zvucni iminja. Potoa baraat nesto vo Leipzig oti setija nedostig tuka i potencijal. Ovie pa za razlika od Hoffenheim ne sakaat najdolu da pocnat tuku kupuvat startno pravo od pettoligas i preskoknuvaat pet ligi. De fakto Leipzig prekrsuva vazecki pravila ama kaj sto ima pari nema pravdina. Sledno e slicno kako kaj Hoffenheim. Fakt e deka Leipzig ne im dozvolu na fanovite da stanat clenovi na klubot (kaj go ima toa) za da ne mora da delat prava odnosno da imaat sve vo nivni race. Sve so cel da se promovira eden nezdrav pijalok.

E sega ti ako sakas da gledas vakvi ekipi da vladeat togas ok za tebe. Najgolem del na Germanskite fanovi ne go sakaat toa. A federacijata pravi isklucoci na pravilata za ovie dve ekipi znaci so toa priznava deka ne se drzat na pravilata.

Ja pre bi gledal Bundesliga so St. Pauli, 1860 München, Braunschweig, Dynamo Dresden i drugi nego so ovie dve ekipi.
Во ред, сваќам шо сакаш да кажиш и до некаде си во право, ама и не си.
Ако одиме по таа логика ќе останат само 10 клубови за гледање, денешно време кога многу фудбалски клубови имаат финансиска моќ тешко некој клуб со свој труд да можи да се држи на рамниште на тие клубови.Еве пример Барселона и Реал,мислиш дека Атлетико Мадрид би можел да се носи со нив ако не добиеја финансиска помош ? Ќе направеа некогаш нов стадион ? Ќе си дозволеа трансфери ?
Ако тие пари одат по легален пат не гледам никаков проблем,не ги мешај Псж и Сити тие еден куп правила прекршуваат.
Подобро вака од колку да гледаме мртво првенство со две екипи секоја година, еве во Бундес живна првенството колку толку, Лајпциг најверојатно ќе игра ЛШ 1/4 финале, и ако имаат среќа во ждребот можи и да стигнат подалеку.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.704
Поени од реакции
11.753
Не гледам ништо лошо во проектот на Хофенхајм, Игорче Купи-Продај ја кажува само половичната слика. Морале критично да бидат гледани Хофенхајм, Лајпциг и остали. Ма немој, богати. Што плачеш по форуми бе ццц

Каде се тука вработувањата во клубот (кога беа 5-та лига сигурно толку усти и фамилии не прехрануваа, ниту па бројот на вработени не беше ист), ангажираните за градење на стадионот и примањата што ги зеле, сталните вработувања за одржување за се поврзано со стадионот и околу него (стадион им направи Хоп). Цел регион им живна таму. Еден куп луѓе живеат од парите на Хоп, те молам не се брукај со вакви патетични и традиционални постови.

Али ете, Игорче Купи-Продај реши да ја продава "правичната" слика и да кажува кој е пластичен клуб, кој не е. Али затоа кога Ули Хенес им го спаси гзот на неговите да не станат Хофенхајм 2.0 (пред инвестицијата на Хоп) и да пропаднат во селските лиги - тоа не се важи.

За неупатените:
Автоматски споено мислење:Има рецепт.
Купи - продај се вика.

Бутај со години и години задоволеност со 2-3-4 место, купувај играчи за малку, продај ги за многу, бори се за излез во ЛШ и тоа е. Титули на Гугл слики само.
Во меѓувреме - залажувај ги навивачите како тоа клубот има напредок, оди напред, ете купуваме играчи (но и ги продаваме по сезона-две), титулите ќе дојдат. ЌЕ дојдат... во 2031.
Hahaha abe cojk vrska nemas od Germanskiot fudbal. Toa e fakt.

Leipzig dobi ganz nov stadion izgraden za SP 2006ta. Vraboteni vo klubovite, zar nemaat drugite klubovi vraboteni, sto argument e toa? Hopp im napravi stadion, uste eden dokaz za finansiskiot doping. Ili vas vi ja poklonija arenata? So svoj pari ja gradevte. Tuku ednas vi poklonija ganc nov stadion a toa bese olimpiskiot. Toa pridonese da imate golema prednost prema drugite klubovi vo ligata.

Tuku sto imas da kazes za plasticnive? Absolutno nisto izgleda ama i ne si tolku vo temata za da kazes nesto sustinsko.

Slucajot za Dortmund sto pati ko tematiziravme ovde. I Dortmund e primer za toa, kako eden klub so svoj trud moze od dnoto da se izvlece i da stane pak uspesen.

A okolu zaemot na 2m EUR od Henes ja pokazuva seta arogancija. Pomagas a potoa go ponizuvas timot ko ke ti stane opasen i samiot se velicis kolku si bil human. Tipicno Henes i ne e cudno sto lezel vzatvor so negovat arogancija mislese deka ne mu mozat nisto. Za toj zaem Baern dobi 8% kamata i parite nazad, ne bea poklon. Dortmund go spasi toa, sto Watzke go prezede klubot i imase koncept kako da go sanira. Toa gi ubedi doveritelite da prifatat toj koncept. Ili kako moze Baern so 2m zaem da spasi klub so 200m dolg?

Tuku gledaj sega Baern da ostane kaj sto e oti padot e ocigleden posle zaminuvanjeto na Pep.
Автоматски споено мислење:

Во ред, сваќам шо сакаш да кажиш и до некаде си во право, ама и не си.
Ако одиме по таа логика ќе останат само 10 клубови за гледање, денешно време кога многу фудбалски клубови имаат финансиска моќ тешко некој клуб со свој труд да можи да се држи на рамниште на тие клубови.Еве пример Барселона и Реал,мислиш дека Атлетико Мадрид би можел да се носи со нив ако не добиеја финансиска помош ? Ќе направеа некогаш нов стадион ? Ќе си дозволеа трансфери ?
Ако тие пари одат по легален пат не гледам никаков проблем,не ги мешај Псж и Сити тие еден куп правила прекршуваат.
Подобро вака од колку да гледаме мртво првенство со две екипи секоја година, еве во Бундес живна првенството колку толку, Лајпциг најверојатно ќе игра ЛШ 1/4 финале, и ако имаат среќа во ждребот можи и да стигнат подалеку.
Jasno mi e deka imam ekstremna pozicija okolu plasticnive i nadvor od Germanija ne gledaat problem. Ama Bundesligata zivee od fanovite, toa e glaven atribut i za klubovite, Hoffenheim i Leipzig ne pridonesuvaat za toa. I uste 2-3 takvi da ima vo ligata ke im nasteti i na golemite klubovi, zatoa sto nema da bide tolku popularna. Bundesligata od sekojpat ziveela od golemite klubovi so tradicija kako Baern, Dortmund, Schalke, Stuttgart, Hamburg, Werder ali imase sekojpat i pomali klubovi kako Bielefeld, Bochum, St. Pauli i toj miks bese odlicen. Sega go imas fenomenot so plasticnive i toa ne odi vo dobar pravec. Imam pocit za tie sto so svoi sili uspevaat ama finansiskiot doping ne e za pozdravuvanje.

Inace ne znam oti Atletiko, Barsa ili Real gi brois vo ovie. Imaat mnogu pari i vlozuvaat mnogu pari ama nemaat seik ili drzava zad niv koja frla milijardi da gi krepi. So svoi race si gi zarabotuvaat parite. Toa e razlikata so Siti i PSZ i drugite plasticni sto gi nabrojav.
 
Последно уредено:

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.997
Поени од реакции
10.254
Vraboteni vo klubovite, zar nemaat drugite klubovi vraboteni, sto argument e toa?
Добро, ти стварно си неписмен или што е работава?
Каков ти е овој северџански пост "zar nemaat drugite klubovi vraboteni". Дај да умртвиме се ново што се отвора во светов пошто веќе вработени во иста бранша има секаде. Каков ти овој гној од пост уствари?

Голем К*Р ако другите клубови имале вработени, поентата е дека Хофенхајм НЕМАА, им се отворија нови работни места на луѓето таму, имаат фамилии за гледање и генерално регионот им живна (отколку порано кога беа селски клуб).
Те молам одлогирај се и не трескај глупости повеќе!
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.704
Поени од реакции
11.753
Добро, ти стварно си неписмен или што е работава?
Голем К*Р ако другите клубови имале вработени, поентата е дека Хофенхајм НЕМАА, им се отворија нови работни места на луѓето таму, имаат фамилии за гледање и генерално регионот им живна (отколку порано кога беа селски клуб)

Те молам одлогирај се и не трескај глупости повеќе!
Kako im zivna be regionot ti vrska imas sto zboruvas? Hoffenheim e selo so 3.000 ziteli. Imas tuka gradovi kako Mannheim, Heidelberg i Heilbronn. Toj region e mnogu prosperiteten tuku so sto zivna? Mannheim ima klub so tradicija Waldhof Mannheim koi veruvam i denes ima poveke fanovi od Hoffenheim. Waldhof Mannheim ko igrase prva liga Hoffenheim bese vo Kreisliga, najdolu i od tamu izlegle igraci kako Bernd Förster, Karlheinz Förster, Jürgen Kohler, Maurizio Gaudino, Uwe Rahn, Christian Wörns.

Vrska nemas od Germanskiot fudbal i pogled samo od nadvor. Zatoa i ne mozes da sfatis oti vo site stadioni od prva do treta liga vo Germanija ima Anti-Hopp baneri.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.997
Поени од реакции
10.254
Vrska nemas od Germanskiot fudbal i pogled samo od nadvor. Zatoa i ne mozes da sfatis oti vo site stadioni od prva do treta liga vo Germanija ima Anti-Hopp baneri.
Не ти е срам уште да продолжиш да ги браниш оние со банерите? Дали ти уопште сфаќаш колку им се дебилни и банерите, а богами и твоиве постови?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
5.998
Поени од реакции
5.302
Hahaha abe cojk vrska nemas od Germanskiot fudbal. Toa e fakt.

Leipzig dobi ganz nov stadion izgraden za SP 2006ta. Vraboteni vo klubovite, zar nemaat drugite klubovi vraboteni, sto argument e toa? Hopp im napravi stadion, uste eden dokaz za finansiskiot doping. Ili vas vi ja poklonija arenata? So svoj pari ja gradevte. Tuku ednas vi poklonija ganc nov stadion a toa bese olimpiskiot. Toa pridonese da imate golema prednost prema drugite klubovi vo ligata.

Tuku sto imas da kazes za plasticnive? Absolutno nisto izgleda ama i ne si tolku vo temata za da kazes nesto sustinsko.

Slucajot za Dortmund sto pati ko tematiziravme ovde. I Dortmund e primer za toa, kako eden klub so svoj trud moze od dnoto da se izvlece i da stane pak uspesen.

A okolu zaemot na 2m EUR od Henes ja pokazuva seta arogancija. Pomagas a potoa go ponizuvas timot ko ke ti stane opasen i samiot se velicis kolku si bil human. Tipicno Henes i ne e cudno sto lezel vzatvor so negovat arogancija mislese deka ne mu mozat nisto. Za toj zaem Baern dobi 8% kamata i parite nazad, ne bea poklon. Dortmund go spasi toa, sto Watzke go prezede klubot i imase koncept kako da go sanira. Toa gi ubedi doveritelite da prifatat toj koncept. Ili kako moze Baern so 2m zaem da spasi klub so 200m dolg?

Tuku gledaj sega Baern da ostane kaj sto e oti padot e ocigleden posle zaminuvanjeto na Pep.
Автоматски споено мислење:Jasno mi e deka imam ekstremna pozicija okolu plasticnive i nadvor od Germanija ne gledaat problem. Ama Bundesligata zivee od fanovite, toa e glaven atribut i za klubovite, Hoffenheim i Leipzig ne pridonesuvaat za toa. I uste 2-3 takvi da ima vo ligata ke im nasteti i na golemite klubovi, zatoa sto nema da bide tolku popularna. Bundesligata od sekojpat ziveela od golemite klubovi so tradicija kako Baern, Dortmund, Schalke, Stuttgart, Hamburg, Werder ali imase sekojpat i pomali klubovi kako Bielefeld, Bochum, St. Pauli i toj miks bese odlicen. Sega go imas fenomenot so plasticnive i toa ne odi vo dobar pravec. Imam pocit za tie sto so svoi sili uspevaat ama finansiskiot doping ne e za pozdravuvanje.

Inace ne znam oti Atletiko, Barsa ili Real gi brois vo ovie. Imaat mnogu pari i vlozuvaat mnogu pari ama nemaat seik ili drzava zad niv koja frla milijardi da gi krepi. So svoi race si gi zarabotuvaat parite. Toa e razlikata so Siti i PSZ i drugite plasticni sto gi nabrojav.
Не за Барса и Реал, не сум запознаена со нивната историја, ама за Атлетико можам да ти кажам дека имаа финансиска помош од новите спонзори,групацијата Ванда, после тоа Хил зеде и заем за новиот стадион, дури и стопирана беше едно време доизградбата на истиот и случајот не е решен целосно сеуште. Има малверзации еден куп газдата на Атлетико и затоа многу од фановите не го почитуваат.
Не знма оти мислиш дека ќе изгуби на популарност бундеслигата со екипи како Лајпциг и Хофенхејм баш обратно е, со самото тоа што лигата е поинтересна, поголема конкурентност ќе стани повеќе гледана, ќе има поголема фан база а сето тоа си носи профит и никако не можи да се смета за лошо
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.704
Поени од реакции
11.753
Не ти е срам уште да продолжиш да ги браниш оние со банерите? Дали ти уопште сфаќаш колку им се дебилни и банерите, а богами и твоиве постови?
Ne gi branam ako znaes dobro da citas. Hopp e simptom no ne problemot. Vusnost temava okolu plasticnive e druga tema. Problemot se kolektivnite kazni i dvoenite standardi na federacijata. Odamna nemalo vakva solidarnost pomegju fan grupaciite od site klubovi za edna tema. Problemot e realen i treba da se sfati seriozno. Vsusnost Schikaria so koja cesto znaes da se falis bese mnogu glasna i solidarna so fanovite na Dortmund.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.997
Поени од реакции
10.254
Ne gi branam ako znaes dobro da citas. Hopp e simptom no ne problemot. Vusnost temava okolu plasticnive e druga tema. Problemot se kolektivnite kazni i dvoenite standardi na federacijata. Odamna nemalo vakva solidarnost pomegju fan grupaciite od site klubovi za edna tema. Problemot e realen i treba da se sfati seriozno. Vsusnost Schikaria so koja cesto znaes da se falis bese mnogu glasna i solidarna so fanovite na Dortmund.
Најди пост каде сум ги фалел Schikeriа, не лупај глупости.
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.704
Поени од реакции
11.753
Не за Барса и Реал, не сум запознаена со нивната историја, ама за Атлетико можам да ти кажам дека имаа финансиска помош од новите спонзори,групацијата Ванда, после тоа Хил зеде и заем за новиот стадион, дури и стопирана беше едно време доизградбата на истиот и случајот не е решен целосно сеуште. Има малверзации еден куп газдата на Атлетико и затоа многу од фановите не го почитуваат.
Не знма оти мислиш дека ќе изгуби на популарност бундеслигата со екипи како Лајпциг и Хофенхејм баш обратно е, со самото тоа што лигата е поинтересна, поголема конкурентност ќе стани повеќе гледана, ќе има поголема фан база а сето тоа си носи профит и никако не можи да се смета за лошо
Sponzorstvo e sosema druga tema. Eden klub mora da ponudi nesto za da privlece pari od sponzorstvo. Uspeh, imidz (vo koja spagja i tradicija) itn. Hoffenheim i Leipzig sto mozea da ponudat za da dobijat 240m EUR (Hoffenheim od Hopp) a za Leipzig ne ni se znae kolku pari ima dadeno Red Bull. Ovie preskoknaa decenii razvoj so finansiskiot doping. Klubovi kako Werder, Freiburg i drugi koi so decenii odlicno rabotat se marginalizirani od ovie. Ne e povekje prilicno fer natprevar, nema finansiski fer plej so plasticnive.

Popularnost gubi ligata zatoa sto Hoffenheim ne go interesira absolutno nikogo vo Germanija a Leipzig sega malce krena so uspesite ama realno osven vo Leipzig nikogo ne gi interesira zatoa sto konstruktot sto go nudat i celite kon koi stremat ne se sportski ni imaat sto da ponudat. Su bil vo Hoffenheim vo stadion znam za sto zboruvam. Od druga strana imas golemi klubovi vo vtora ili treta liga koi polnat stadioni, Leipzig i Hoffenheim da odpadnat ceojk nema da im ojt. Vo Germanija poinaku gledaat na tie raboti, mnogu konzervativno i tradicionalno.
Автоматски споено мислење:

Најди пост каде сум ги фалел Schikeriа, не лупај глупости.
Ko ke pustis po nekoja slikicka od nekoja koreografija. Me mrzi da baram.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
17.382
Поени од реакции
19.962
2020 година уште се дискутира за вештачки клубови :pos:
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.997
Поени од реакции
10.254
Ko ke pustis po nekoja slikicka od nekoja koreografija. Me mrzi da baram.
Каква врска имаат КОРЕОГРАФИИТЕ со вакви глупи потези како банерите, дали си ти сериозен? На какви апчиња си денес, ги згреши тие за во недела?
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.704
Поени од реакции
11.753
2020 година уште се дискутира за вештачки клубови :pos:
Od prva do treta Bundesliga. Specificna e Germanija za toa pa tesko e sftalivo za drugite. Najkasno ko ke igraat Allianz München protiv Citibank Manchester mozebi i na drugi ke im preci ;)
Автоматски споено мислење:

Каква врска имаат КОРЕОГРАФИИТЕ со вакви глупи потези како банерите, дали си ти сериозен? На какви апчиња си денес, ги згреши тие за во недела?
Ja od tebe osven licni napadi i sosema treti prikazni ne cuv nisto sustinsko za temava. Ama i malce sizofrenicen si koga ovde vo forumov licno navreduvas drugi lugje skoro vo sekoja tema a sega ti precelo sto go nareuvaat Hopp kurvin sin. Ne znam doma kako te trpat.
 
Член од
10 јуни 2018
Мислења
66
Поени од реакции
93
Донекаде се у право ултрасите али сепак кога Хамбург лапаше пари од Кухне тоаш никому ништо. Богаташ вештачки убацува пари у клубот ама дека има традиција никому ништо. Работава е имаш традиција и на посебно место си спрема овие не традиционалниве. Времиња се менуваат неможе вакво заостанато размисливање до овој менталитет БЛ може за 10 год да дојде на рамниште на Холандска лига во споредба со ЕПЛ и ЛА Лига. Кај беа ултрасите на баерн и Дортмунд дс искочст со банери против Челзи и ПСЖ двс клуба кој буквално го поебаа цел трансфер пазар. За разлика од нив Лајпциг работи многу добро со евтини трансфери и млади играчи на кои цената само им расте.

Да не правиме муабет што ова правило 50+1 се коси со европските закони и уште функционира бидејќи ДФЛ им прогледува низ прсти Кинд од Хановер за малце ќе тужеше и ќе добиеше.

Кога тогаш ќе падне правилово нарамно некои историскк клубови секогаш ќе имаат повеќе навивачи али без правилово се отвара и врата за некој појак клуб да добие финансика инекција и со оглед на популарноста може многу брзо да прерасне у гигант. Сеа Херта е финансиран од милијардерот Виндхорст веќе ги купија Пјатек,Тусарт и компанија и сака да вложува уште. Впрочем и занего никој не го напаѓа пошто сепак уложува у традиционален клуб па никому ништо пак ептен големо лицемерие.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
5.998
Поени од реакции
5.302
Ете на муабетот сега само шо прочитав Атлетико доби финансиски буст од Кинезите 40 милиони,наводно за академијата биле тие пари наменети :icon_lol:
 
На врв Bottom