Bundesliga 2019/2020

Бундеслига 2019-20?


  • Вкупно гласачи
    22
  • Гласањето е завршено на .
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.599
Поени од реакции
4.757
А зошто навивачите на Баерн би извадиле банери против газдата на Хофенхајм?
Имаат потпишано декларација германските клубови дека нема да се продаваат на приватни сопственици, тоа прв го прекрши Лајпциг, а сега скоро и Хофенхајм.
Е сега, проблем е што во Германија законски не смеат да истакнуваат такви банери од навивачите, па затоа и настана цела фрка, судијата всушност го прекина мечот, пошто таму се почитуваат закони.
Автоматски споено мислење:

навивачите на Дортмунд извадија слични банери и се казнети 2,3 годни да не смеат да идат на гостинските натпревари против Хофенхајм.
Да, еве еден од банерите
 
Последно уредено:

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.733
Поени од реакции
73.529
Што се дешава со Шалке?
1 победа во последни 10 меча...
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
8.993
Поени од реакции
10.246
Настрана од глупите Schikeria денес - Баерн вака не играл од 2012/2013. Не знам што им направи Хер Флик, ама...
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.689
Поени од реакции
11.734
Околу случајов со Хофенхајм. Проблемот лежи подлабоко.

Не е во ред лично да се навредува Хоп и да му се посакува нешто лошо, човекот донира баѓи и како личност изгледа сосема ок. Проблемот е што федерацијата не ги третира сите случаеви исто а за Хоп прави исклучоци.

ДФБ пред некое време или години одлучи, дека нема да има колективни казни. Се држеа на тоа али сега пред малце одлучија дека фановите на Дортмунд не смеат да одат на гости во Хофенхајм. Треба да се знае дека фановите на Дортмунд, или дел од нив, беа најжестоки против Хофенхајм и Хоп. Проблемот е шти тој од селски клуб направи тим кои играше ЛШ со пумпање пари. Типично пластичен клуб. Тоа не им се допаѓа на традиционалистите и Хоп беше мета на фановите на Дортмунд ама потоа и на други групации од други клубови. Не е во ред што го навредуваат. Ама и Хоп не беше во право кога во една партија Хофенхајм - Дортмунд во блокот од Дортмунд поставил звучници кои беа пуштени на силно за да не се слушаат скандирањата против Хоп. Во најмала рака тоа е кривично дело. Му се прости, ок. Али сега со одлуките за колективни казни против Дортмунд покажаа солидарност и доста други фан групи како Шикериа ама имаше и во Гладбах и Хофенхајм транспаренти против Хоп ама и ДФБ. Курви син итн. го викале. Ок. Што не е ок е се двојните стандарди. Фановите на Дортмунд во секој стадион се навредени како курвини синови, имаше расистичи испади од трибините кон црни играчи ама во никој случај не беше прекината партијата или на раб да се укине. За Хоп ова сега не важи, за него се поставени колективни казни и се гонат транспарентите, како сега кај Баерн.

Така да, не се во ред навредите кон Хоп, иако проектот Хофенхајм и за осудување и силно оди контра традиционалните вредности кои сепак ги има во Бундеслигата. Ама двојните стандарди на федерацијата се поголем проблем и покажува само дека се штитат тие луѓе кои фрлаат пари. Ќе биде интересно како понатака со двојните стандарди оти скоро во секоја партија има по некој транспарент по некоја навреда од ултрасите. Ако федерацијата е конзеквентна, треба тие парти да ги заврши во такви случаеви да службени партии да дава.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
5.855
Поени од реакции
5.174
Околу случајов со Хофенхајм. Проблемот лежи подлабоко.

Не е во ред лично да се навредува Хоп и да му се посакува нешто лошо, човекот донира баѓи и како личност изгледа сосема ок. Проблемот е што федерацијата не ги третира сите случаеви исто а за Хоп прави исклучоци.

ДФБ пред некое време или години одлучи, дека нема да има колективни казни. Се држеа на тоа али сега пред малце одлучија дека фановите на Дортмунд не смеат да одат на гости во Хофенхајм. Треба да се знае дека фановите на Дортмунд, или дел од нив, беа најжестоки против Хофенхајм и Хоп. Проблемот е шти тој од селски клуб направи тим кои играше ЛШ со пумпање пари. Типично пластичен клуб. Тоа не им се допаѓа на традиционалистите и Хоп беше мета на фановите на Дортмунд ама потоа и на други групации од други клубови. Не е во ред што го навредуваат. Ама и Хоп не беше во право кога во една партија Хофенхајм - Дортмунд во блокот од Дортмунд поставил звучници кои беа пуштени на силно за да не се слушаат скандирањата против Хоп. Во најмала рака тоа е кривично дело. Му се прости, ок. Али сега со одлуките за колективни казни против Дортмунд покажаа солидарност и доста други фан групи како Шикериа ама имаше и во Гладбах и Хофенхајм транспаренти против Хоп ама и ДФБ. Курви син итн. го викале. Ок. Што не е ок е се двојните стандарди. Фановите на Дортмунд во секој стадион се навредени како курвини синови, имаше расистичи испади од трибините кон црни играчи ама во никој случај не беше прекината партијата или на раб да се укине. За Хоп ова сега не важи, за него се поставени колективни казни и се гонат транспарентите, како сега кај Баерн.

Така да, не се во ред навредите кон Хоп, иако проектот Хофенхајм и за осудување и силно оди контра традиционалните вредности кои сепак ги има во Бундеслигата. Ама двојните стандарди на федерацијата се поголем проблем и покажува само дека се штитат тие луѓе кои фрлаат пари. Ќе биде интересно како понатака со двојните стандарди оти скоро во секоја партија има по некој транспарент по некоја навреда од ултрасите. Ако федерацијата е конзеквентна, треба тие парти да ги заврши во такви случаеви да службени партии да дава.
Зошто проектот на Хофенхејм е за осудување ?
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.689
Поени од реакции
11.734
Зошто проектот на Хофенхејм е за осудување ?
Ne ni treba plasticni klubovi edvaj pola stadion polnat vestacki se forsirani za da vlezat vo bundesliga. Nema nikoj da oseti da gi snema ednostavno ne se potrebni.

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
5.855
Поени од реакции
5.174
Ne ni treba plasticni klubovi edvaj pola stadion polnat vestacki se forsirani za da vlezat vo bundesliga. Nema nikoj da oseti da gi snema ednostavno ne se potrebni.

Gesendet von meinem SM-G960F mit Tapatalk
Епа тоа сакав да прашам, зошто вештачки, така ако гледаме денешно време сите се вештачки, Атлетико Мадрид е финансиран исто, дали и тој е вештачки клуб ?
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.689
Поени од реакции
11.734
Епа тоа сакав да прашам, зошто вештачки, така ако гледаме денешно време сите се вештачки, Атлетико Мадрид е финансиран исто, дали и тој е вештачки клуб ?
Атлетико има долга историја и не е споредлив со Хофенхајм. Тие иеако 1899 го имаат во името пред Хоп не постоеја.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
1.970
Поени од реакции
1.516
Многу глуп аргумент...ако е така, треба се на се да постојат само 10 клубови во светов, другите нека се самоизбришат.

Ситуацијата и законите не ги коментирам во Германија, ама доколку некој вложи пари во клуб, и тој клуб стане успешен, не го прави тоа пластичен.

Значи во ред е Реал, Барса, Бајерн да се истураат стотици милиони во годината, ама Сити, Псж и Хофенјам се пластичните клубови само поради тоа што немаат долга и успешна историја како предходниве?

Мора да се почне од некаде...
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
94
Поени од реакции
121
Околу случајов со Хофенхајм. Проблемот лежи подлабоко.

Не е во ред лично да се навредува Хоп и да му се посакува нешто лошо, човекот донира баѓи и како личност изгледа сосема ок. Проблемот е што федерацијата не ги третира сите случаеви исто а за Хоп прави исклучоци.

ДФБ пред некое време или години одлучи, дека нема да има колективни казни. Се држеа на тоа али сега пред малце одлучија дека фановите на Дортмунд не смеат да одат на гости во Хофенхајм. Треба да се знае дека фановите на Дортмунд, или дел од нив, беа најжестоки против Хофенхајм и Хоп. Проблемот е шти тој од селски клуб направи тим кои играше ЛШ со пумпање пари. Типично пластичен клуб. Тоа не им се допаѓа на традиционалистите и Хоп беше мета на фановите на Дортмунд ама потоа и на други групации од други клубови. Не е во ред што го навредуваат. Ама и Хоп не беше во право кога во една партија Хофенхајм - Дортмунд во блокот од Дортмунд поставил звучници кои беа пуштени на силно за да не се слушаат скандирањата против Хоп. Во најмала рака тоа е кривично дело. Му се прости, ок. Али сега со одлуките за колективни казни против Дортмунд покажаа солидарност и доста други фан групи како Шикериа ама имаше и во Гладбах и Хофенхајм транспаренти против Хоп ама и ДФБ. Курви син итн. го викале. Ок. Што не е ок е се двојните стандарди. Фановите на Дортмунд во секој стадион се навредени како курвини синови, имаше расистичи испади од трибините кон црни играчи ама во никој случај не беше прекината партијата или на раб да се укине. За Хоп ова сега не важи, за него се поставени колективни казни и се гонат транспарентите, како сега кај Баерн.

Така да, не се во ред навредите кон Хоп, иако проектот Хофенхајм и за осудување и силно оди контра традиционалните вредности кои сепак ги има во Бундеслигата. Ама двојните стандарди на федерацијата се поголем проблем и покажува само дека се штитат тие луѓе кои фрлаат пари. Ќе биде интересно како понатака со двојните стандарди оти скоро во секоја партија има по некој транспарент по некоја навреда од ултрасите. Ако федерацијата е конзеквентна, треба тие парти да ги заврши во такви случаеви да службени партии да дава.
Ај што се испотив да го сварам постов, се испотив. Согласен сум дека не мора и не смее да се реагира на таков начин со прекин или било какви казни по било кој клуб затоа што навивачите навредувале некој си таму тетреб богаташ. Ама околу тоа дека Хофенхајм е пластичен и дека проектот им е за осудување,малку морген. Доколку има нешто илегално не верувам дека ќе го поштедеа баш Хофенхајм. Според тебе треба да се оформат лигиве со одредени екипи и да нема ни испаѓање ни одење ранг погоре и излез во европа-се знае само екипи со традиционални вредности. На крај, имаш некој друг рецепт за еден клуб да се насочи кон успешност или?
 

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
9.689
Поени од реакции
11.734
Многу глуп аргумент...ако е така, треба се на се да постојат само 10 клубови во светов, другите нека се самоизбришат.

Ситуацијата и законите не ги коментирам во Германија, ама доколку некој вложи пари во клуб, и тој клуб стане успешен, не го прави тоа пластичен.

Значи во ред е Реал, Барса, Бајерн да се истураат стотици милиони во годината, ама Сити, Псж и Хофенјам се пластичните клубови само поради тоа што немаат долга и успешна историја како предходниве?

Мора да се почне од некаде...
Mnogu ednostavno go gledas problemot. Nikoj nema protiv toa klubovite so sportski uspeh i odlicna rabota da uspeat da stignat vo Bundesligata. roblemo e vo finansiskiot doping. Hoffenheim vo vtora liga vlozi 20m EUR na transferi pred deset godini toa denes prvoligasi ne mozat da vlozat. Koga i onaka uslovite ne se sfer i isti ovie uste zgora na toa so kjeseto si vrvat na gore. Kako gledac i fan toa ne mi se dopagja i tocno e deka bez parite na Hopp Hoffenheim nemase ni petta liga da igra. Klasicen plasticen klub. Slicno kako Leipzig koi se proekt na Red Bull da se promovira nivniot pijalok. Tie imaat fanovi posto Leipzig e golem grad i zeden za fudbal ama kako i da vrtis vestacki se forsirani.

Od druga strana imas klubovi kako Freiburg, Paderborn i Union koj, sekoja im cest, so odlicna rabota i malce sredstva se drzat vo prva liga. Ne se dopinguvani.

Vo Germanija ima klubovi so golema tradicija i fan baza kako Kaiserslauter, 1860 München, Eintracht Braunschweig, itn. koi vo treta liga privlekuvaat pokje gledaci od Hoffenheim vo prva. Dali sakame klubovi kako Hoffenheim i Leipzig da ispolnat 2 od 18 mesta vo prva liga, ili vo idnina pokje, ili sakame da gledame golemi klubovi koi privlekuvaat mnogu narod? Fudbalot e emocija a Hoffenheim za razlika od gore spomnatite klubovi apsolutno ne budi nikakvi emocii. A fudbalot sepak e masoven i naroden sport i mobilizira masi. Sto povekje Hoffenheimovci toa pogolema e sansata obicniot fan da svrti grb na sportot. Do nekade e ideolosko prasanje.

A toa deka City i PSZ se plasticni klubovi ili ne e dobro prasanje. Fakt e deka i pred finansiskiot doping bea solidni klubovi vo prva liga. Ali segasniot uspeh nesomneno dojde so parite. Gi rasipaa cenite odnosno toa sto sega go gledame na transfer pazarot e posledica na vakvi klubovi koi i onaka nelegalno se odnesuvaat vo smisla na FFP - City sega go kaznea.

Kako i da stois kon fudbalot, vo najmala raka proekti kako Hoffenheim, Leipzig, pa i City i PSZ mora mnogu kriticno da bidat gledani.
Автоматски споено мислење:

Ај што се испотив да го сварам постов, се испотив. Согласен сум дека не мора и не смее да се реагира на таков начин со прекин или било какви казни по било кој клуб затоа што навивачите навредувале некој си таму тетреб богаташ. Ама околу тоа дека Хофенхајм е пластичен и дека проектот им е за осудување,малку морген. Доколку има нешто илегално не верувам дека ќе го поштедеа баш Хофенхајм. Според тебе треба да се оформат лигиве со одредени екипи и да нема ни испаѓање ни одење ранг погоре и излез во европа-се знае само екипи со традиционални вредности. На крај, имаш некој друг рецепт за еден клуб да се насочи кон успешност или?
Poti se, ne e moj problem.

Znaci vaka: Nemam problem denes da se osnova klub i da pocne vo najniska liga. Vo Germanija negde 10ta liga bi bilo. Ako rabotat dobro i uspesno, za 10 godini ke bidat vo prva liga. Vo realnosta ova nikojpat nema da se desi odnosno treba decenii da pojdat visoko. Ama ako uspeat ke recam sekoja im cest, so svoj trud i sportski uspeh uspea da vlezat vo prva liga. Na toj pat ke uspeat i da privlecat fanovi i ke ostvarat solidna fan baza.

Od druga strana imas Hoffenheim. Hopp kako gazda odluci 1989 deka saka da mu pomogne na negov maticen klub, koj igrase najnisko, da ima sportski uspeh (=proekt). Dava pari se kupuvaat igraci od koi drugi timovi vo taa liga no i povisoko mozat da sonuvaat. Za deset godini stignuva treta/cetvrta liga. Hopp saka pokje i dava pokje i znaeme sto se desi, vlagaat vo prva liga. Ali ne mozat da opstanat bez Hopp koi redovno mora milioni da vlozi vo klubot. Znaci se zavisni. Po moe sfakjanje eden klub treba da e vo moznost sam da se finansira. Ako ne uspee da sobere dovolno za prva liga neka igra podolu. Primeri takvi imas kolku sakas. Ali toa e posto neorganski rastea, vestacko, i so site sili bea vneseni vo prva liga.

Leipzig e sosema poeklatanten primer. Lokomotiva Leipzig e fudbalskiot klub vo gradot a ne RB. Ovie poradi sportskiot uspeh gi preminaa, normalno. Znaci ide firma kako Red Bull i bara klub da kupi. Prasuva kaj St. Pauli, 1860 München i Fortuna Düsseldorf. Bara 50+1 (sto e zabraneto) i da se smeni ime, grb i boi. Site tri odbivaat da bidat zbrisani i site tri klubovi se zvucni iminja. Potoa baraat nesto vo Leipzig oti setija nedostig tuka i potencijal. Ovie pa za razlika od Hoffenheim ne sakaat najdolu da pocnat tuku kupuvat startno pravo od pettoligas i preskoknuvaat pet ligi. De fakto Leipzig prekrsuva vazecki pravila ama kaj sto ima pari nema pravdina. Sledno e slicno kako kaj Hoffenheim. Fakt e deka Leipzig ne im dozvolu na fanovite da stanat clenovi na klubot (kaj go ima toa) za da ne mora da delat prava odnosno da imaat sve vo nivni race. Sve so cel da se promovira eden nezdrav pijalok.

E sega ti ako sakas da gledas vakvi ekipi da vladeat togas ok za tebe. Najgolem del na Germanskite fanovi ne go sakaat toa. A federacijata pravi isklucoci na pravilata za ovie dve ekipi znaci so toa priznava deka ne se drzat na pravilata.

Ja pre bi gledal Bundesliga so St. Pauli, 1860 München, Braunschweig, Dynamo Dresden i drugi nego so ovie dve ekipi.
 
Последно уредено:
На врв Bottom