Brutal Death Metal

Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Дали ви е најомилен метал жанр? Што мислите за овој жанр? Кои се ваши омилени бендови и албуми? Дали откривате бендови и кои се тие? Имате ли нешто што можете да го препорачате? Кој бенд го лушате моментално?

Како автор на темава јас ќе кажам свое мислење.......

Започнав да го слушам пред некое 3-4 месеци, кога за прв пат ги слушнав Katalepsy (Од Русија, а сметам дека руските бендови прават најдобар брутал) и тоа првиот албум "Musick Brings Injuries" . Сега моментално ми е најомилен жарн. Омилени бендови ми се:

1. Katalepsy - бендот е од Русија (Москва) и се формирани во 2003 година, а имаат издадено само еден full-lenght албум и неколку сплитови. Едноставно "мрсен" бенд.
2. Psychobolia - бендот е од Франција (Парис) и е формиран во 2003 година. Карактеристично за овој бенд е тоа што вокалот е од нашиот спротивен пол "Caroline Conrad", која има сосема перфектен Harsh( или scream како и да е..).
3. Lapidate - Бенд кој е од Канада, кој е во 2002 година формиран. Посебно можам да го истакнам последното нивно ремек дело "Sex Sells But Who's Paying". Досега имаат издадено два full-lenght албуми.
4. Internal Suffering - Бендот е од Колумбија и е формиран во 1996 година. Бенд кој има неколку успешни албуми, посебно последното издание "Awakening of the Rebel" .
5. Krisiun - Мојот најомилен од предходните бендови кои ги спомнав. Нема што да се кажува за овие бразилски "Ѕверови", кои незнам баш дали точно се по овај жанр или дет метал. "Едноставно се цареви", oсобено ме израдува "Southern Storm" - нивното ремек дело.
А моментално го слушам
Cesspool of Vermin - Beastial Necrophilia (2008)

 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
dobro e sto e brutalen ama nejkam spori bendovi i ona ttttt ne e brzina nema voznja so se vika nego ko motorce u mesto, ne znam vkusovi se u prasanje.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Брутален Дет Метал .. Одлично ! :)


Spawn of Possession , моите фаворити во овој жанр ...
:music3:
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
од овај жанр највеќе ги поштувам:Nile i Origin.
после Cryptopsy,Krisiun,Suffocation,Hate Eternal..
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Уфф, мојот најомилен метал правец. Бендови можам до утре да пишувам во постов и пак нема да ги допишам сите омилени :)
Еве кои ги слушам во последно време:TorsofuckFormless Terror (МК)
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
dobro e sto e brutalen ama nejkam spori bendovi i ona ttttt ne e brzina nema voznja so se vika nego ko motorce u mesto, ne znam vkusovi se u prasanje.

ххаха, мене тоа ттттт ме скрева, посебно од архонт албумот нема песна кај што нема ттттт (бласт)

бтв, малку бруталче со бубњеви :D

Demogorogon (Од Полска) - Kill False God

Internal Suffering - Magnificent Uranus Power

Vomitory - Hollow Retribution
 

alex_death

To be or not to be!
Член од
10 октомври 2008
Мислења
583
Поени од реакции
90
Barbarity
Grotesque Contradiction (2008)Hell is Here (2005)Enough Graves for Everybody (2006)Barbarity е Руски бенд формиран во 2002 година.

Gorgasm
Masticate to Dominate (2003)Bleeding Profusely (2001) 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Еве што ме расположува во последно време:


 
Член од
15 јануари 2009
Мислења
66
Поени од реакции
7
Ќе пишам само дека е добар правец и дека го поштуем ама поише сакам блекче....
Во право nihilista за тоа ттттттт
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
конечно го дочекав и ремек делото на Cannibal Corpse:го ислушав и за мене е кандидат број 1 за оваа година, а факт е тоа дека е едно 10000 пати потобар од Kill кој бееше издаден во 2006 година. Одличен албум пред се и ова се очекуваше од Cannibal Corpse. :vozbud::vozbud::vozbud:
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
конечно го дочекав и ремек делото на Cannibal Corpse:го ислушав и за мене е кандидат број 1 за оваа година, а факт е тоа дека е едно 10000 пати потобар од Kill кој бееше издаден во 2006 година. Одличен албум пред се и ова се очекуваше од Cannibal Corpse. :vozbud::vozbud::vozbud:
Уфф, дефинитивно подобар од KILL. Звучат многу зрело на овој албум. Мора да се преслуша уште 500000 пати оваа година. :)

П.С:
Незнам зошто си го ставил албумов во оваа тема. Cannibal Corpse беа брутал дет метал бенд само со првите албуми.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Уфф, дефинитивно подобар од KILL. Звучат многу зрело на овој албум. Мора да се преслуша уште 500000 пати оваа година. :)

П.С:
Незнам зошто си го ставил албумов во оваа тема. Cannibal Corpse беа брутал дет метал бенд само со првите албуми.

па негде ги пишуваат дека се брутал, негде дека се дет , крајот не се знае али јбг:wink:
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
па негде ги пишуваат дека се брутал, негде дека се дет , крајот не се знае али јбг:wink:
Не гледај како ги пишуваат, сигурен сум дека можеш да процениш што стил свират сега.
Еве сега еден од моите All-Time favorite Brutal Death Metal бендови - Brodequin:
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Не гледај како ги пишуваат, сигурен сум дека можеш да процениш што стил свират сега.
Еве сега еден од моите All-Time favorite Brutal Death Metal бендови - Brodequin:
да да, сега си се дет металче ѕверско, а видеово е лудница брату.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
83
Поени од реакции
1
ЗАКОН Е БРУТАЛ ДЕТ МЕТАЛ
МНОГУ Е БОЛЕН ПРАВЕЦОВ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom