British English or American English?

British or American

  • British english

    Гласови: 142 49,3%
  • American english

    Гласови: 146 50,7%

  • Вкупно гласачи
    288
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.296
Поени од реакции
26
British definitivno , ja imav moznosta da ziveam vo Amerika 5,6 godini i ja zboram American-English no odsekogas sum sakal da zboram British ama mnogu potesko se uci , inace e preubav a osobeno vo delot na Severna Anglija
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
Amerikansko Angliski!!! Strikno toa... pokje odgovara plus i taka e pravilno spored mene... pokjeto taka go poznavaat angliskiot jazik...
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Originalot e sekogas podobar od kopijata. FAKT. Taka da go biram british koj e i dosta interesen i nas pomalku blizok zosto po televiziive davaat samo amerikanski filmovi. Plus navivam za manchester United, gledam mnogu angliski emisii za klubot, komentari i slicno i definitivno e podobar od amerikansko britanskiot:smir:
 

Ivajlo

Sexual Harassment Panda
Член од
21 септември 2007
Мислења
127
Поени од реакции
18
Каков е тој Мумбаи Инглиш? Ај долови ни :) Прикачи еден звучен клип...
Еми ај
[media]http://youtube.com/watch?v=eWVIObGHxzs[/media]
Дечкото малку e ретардиран, ама до некаде го доловува акцентот.
Гледајте амерички филмови- услужливиот индиски продавач.
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
British English me ezhi, mnogu gadno mi zvuci. Ali ne e samo akcentot razlikata, tuku i zborovite koi se koristat. Mislam osfen osnovnite imenki, dvata jazici nemaat nikakvi slichnosti. Pred nekoj den geldaf film na Britanski i 30% ne go razbraf, iako zboruvam perfekt Amerikanski.
Spored mene Amerikanski, mnogu pointeresen mi e radi variaciite, Britanskiot univerzala e, mnogu e ligav, i sho znam...cuden mi e
 
S

SSS-Stolica

Гостин
НЕ СЕ ЛИГАВАТ НЕГО ТАКОВ ИМ Е АКЦЕНТОТ А АМЕРИКАНЦИТЕ ПОВЕЈКЕ СЕ ЛИГАВАТ СЕПАК ПОВЕКЕ МИ СЕ ДОПАЃА BRITISH
 

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
некој видов напишал дека во школите се учи Аmerican Еnglish-баш напротив,во школите предаваат British English,меѓутоа сите деца гледаат американски филмови,цртани,слушаат песни во кои најчесто се пее со американски акцент и ретко кое дете се труди да го научи британскиот акцент.
британскиот е всушност почист,секако потежок и некако поофицијален според мене.затоа користам American English,некако ми е поопуштен:lollipop:
 

MoNa`

Do you believe in perfection ?
Член од
18 април 2006
Мислења
1.702
Поени од реакции
6
Повеќе го сакам British English,иако American English повеќе се користи и повеќе го среќаваме во секојдневниот живот.
 

E_L_E_N_A

Битола,мој роден крај
Член од
27 декември 2007
Мислења
479
Поени од реакции
16
American English...не ми се допаѓа британскиот акцент.Многу некако се лигават Британците.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
American English...не ми се допаѓа британскиот акцент.Многу некако се лигават Британците.
Исто...Мислам, за Англиски повеќе го сакам Американскиот Англиски, ми се допаѓа и Британскиот ама ако не чуеш убаво личи како француски да зборат. :icon_lol: Тоа не ми се допаѓа...
Така да, American English. :salut:
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
338
Поени од реакции
16
американскиот англиски повеке го сакам она британскиот ме нервира нивниот акцент
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
British English, највеќе на свет го сакам тој јазик, кога ке слушнам таков акцент едноставно ми е музика за ушите, го обожавам!!! Иако не сите имаат убав акцент имам слушнато и британски акцент што дури и мене не ми звучи баш убаво но, тоа се мал број на луге..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom