Box to Box Midfielder

Сутлијаш

PAZZO PAZZINI
Член од
5 декември 2010
Мислења
2.614
Поени од реакции
1.550
Дали користите Box to Box Midfielder во вашите тактики? Јас сум имал прилично добро искуство со овакви играчи. Асистираат често, а некогаш и голови дават, а и крадат клучни топки на своја половина да се се повелече брз контра напад.

Најчесто при изборот за Box to Box Midfielder се гледа вашиот противник, пример ако играте со екипа од долниот дел на табелата, најдобро е да се користи некој креативен, брз играч со задоволителни физички атрибути и vice versa кога се игра со некој подобар противник, играч со добар tackling/marking и уште подобри физички атрибути(tldr DMC со солидни офанзивни каракеристики).

Некој од најјаките играчи за оваа улога во играта се: Kwadwo Asamoah, Alex Song, Moussa Sissoko, Ramires, Arturo Vidal, Yaya Toure и сл. други ѕверотињи.

Па да го видам вашето мислење за оваа улога/ваквите играчи.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.875
Муса Сисоко, д уан ен онли!
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Одлични се, особено Асамоах!
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Владеат црнциве :icon_mrgr:
Не го заборавај Фелаини, ѕвер од играч и подобар, според мене, од повекето што ги наброја погоре. Инаку како што можам да забележам скоро сите овие играчи кариерата ја започнуваат како класични деструктивци, али како што се модернизира фудбалот, тие се способни да играат повеке позиции нешто слично на оној тотал футбал. Инаку уште еден пример, иако не толку добар како овие горенаведените, е Кенвајн Џонс. Незнам колку сте го гледале, ама човеков игра буквално се од централен одбранбен до деструктивец до средина до напагач :icon_mrgr:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Без таков играч во напаѓачка формација не можеш, заедно со еден класичен DMC и еден офанзивец во средината. Сисоко е најдобриот играч за оваа позиција од младите перспективни играчи во играва.
 

Сутлијаш

PAZZO PAZZINI
Член од
5 декември 2010
Мислења
2.614
Поени од реакции
1.550
Без таков играч во напаѓачка формација не можеш, заедно со еден класичен DMC и еден офанзивец во средината. Сисоко е најдобриот играч за оваа позиција од младите перспективни играчи во играва.
Кај мене триаголникот е b2b - dlp и позади нив dmc и добро оди. Посед имам во моја корист на 90% од утакмците :)
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Ettiene Capoue...a i Lorenzo Crisetig so tek na vreme prerasnuva vo vrven igrac,na eden sejv so Inter na FM 12 tolku dobro se razvi sto go isfrli od prv sostav M'villa.

Drugi dobri igraci na taa pozicija se i Kara,Andile Jali (true story),a sekako kako najdobar na taa pozicija na mojot sejv so Inter,onoj prviot bese Capoue.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Дали користите Box to Box Midfielder во вашите тактики? Јас сум имал прилично добро искуство со овакви играчи. Асистираат често, а некогаш и голови дават, а и крадат клучни топки на своја половина да се се повелече брз контра напад.

Најчесто при изборот за Box to Box Midfielder се гледа вашиот противник, пример ако играте со екипа од долниот дел на табелата, најдобро е да се користи некој креативен, брз играч со задоволителни физички атрибути и vice versa кога се игра со некој подобар противник, играч со добар tackling/marking и уште подобри физички атрибути(tldr DMC со солидни офанзивни каракеристики).

Некој од најјаките играчи за оваа улога во играта се: Kwadwo Asamoah, Alex Song, Moussa Sissoko, Ramires, Arturo Vidal, Yaya Toure и сл. други ѕверотињи.

Па да го видам вашето мислење за оваа улога/ваквите играчи.
Што не се пофалиш и вие дека го имате Ночерино и он е таков тип на играч :P
Инаку и Швајни го заборавив, можда не е премногу активен во нападот освен шутеви од далечина ама тука е. Претходната или оваа сезона не сум сигурен, има најмногу стартови во цела Европа, што не е статистика за занемарување.
 

Сутлијаш

PAZZO PAZZINI
Член од
5 декември 2010
Мислења
2.614
Поени од реакции
1.550
Што не се пофалиш и вие дека го имате Ночерино и он е таков тип на играч :P
Инаку и Швајни го заборавив, можда не е премногу активен во нападот освен шутеви од далечина ама тука е. Претходната или оваа сезона не сум сигурен, има најмногу стартови во цела Европа, што не е статистика за занемарување.
Е тамн работа ако почнам сите да ги пишувам ебаго :D Пишав 5-6 кој што ми текнаа :D Има и некој поефтини алтернативи од овие сепак, јас у последно време имав добар успех со Бертолачи таму и со Лерој Фер.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Зошто мислам дека некои што постираа во темава не видоа дека темава е во Football Manager подфорумот? :confused:
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Кај мене триаголникот е b2b - dlp и позади нив dmc и добро оди. Посед имам во моја корист на 90% од утакмците :)
поефективна, нормално против послаби од тебе екипи, е AP место DLP. Ставаш некој со изразена креативност, техника и пасинг и без проблем ја добиваш контролата на средината. :)

Или ако имаш јака одбрана идеш со:​

---CM(d) - B2B---
---AMF/AP(a)---​

p.s. најѕвер на оваа ролја што сум го играл последен беше Лерој Фер. Кога ќе уклучам ќе пишам други, сеа не ми текнува.
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
На менаџерот кој ги нема тие фенси тактики, играм 01/02 со апдејт од годинава :)) Натаниел Чалоба беше добар на таа позиција :)
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
чави алонсо и есиен ги нема?
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Јаја Туре! Мислев дека нема да можи да игра на таа позиција па го ставив привремено но подоцна не можев да за мислам да играм без него :) Во зависност од формација најдобро е да се стават заедно со AP или CM. DLP само против одредени тимови
 

Kajgana Shop

На врв Bottom